Częstochowa zbuduje sieć szerokopasmową za ponad 4,7 mln zł

  Częstochowa zbuduje sieć szerokopasmową za ponad 4,7 mln zł

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Kosztem ponad 4,7 mln zł w ciągu niespełna dwóch lat w Częstochowie powstanie miejska sieć szerokopasmowa, która połączy lokalne instytucje oraz ułatwi mieszkańcom dostęp do szybkiego internetu. Dużą część tej samorządowej inwestycji pokryją środki unijne.
  Jak podał w piątek częstochowski magistrat, przedsięwzięcie obejmie stworzenie infrastruktury informatycznej w technologii światłowodowej wzdłuż istniejących dróg w mieście. Sieć o długości ok. 45 km połączy 50 jednostek publicznych, m.in. szkoły, szpitale i instytucje.

  Jednym z efektów inwestycji będzie usprawnienie systemu zarządzania ruchem ulicznym - sieć posłuży m.in. do sterowania tzw. zieloną falą na skrzyżowaniach. Przyda się także do rozbudowy monitoringu wizyjnego o dzielnice, które nie zostały objęte dotychczasowym planem.

  Dla rozbudowy sieci w przyszłości ważne będzie utworzenie węzłów oraz punktów dostępowych, umożliwiających rozwój całego systemu. Dodatkowo w trzech bibliotekach pojawią się publiczne punkty dostępu do internetu. W każdym z nich będą po dwa stanowiska komputerowe.

  Projekt "Budowa sieci szerokopasmowej CzestNet w Częstochowie" zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Unijna dotacja to 85 proc. kosztów całego, wycenianego na ponad 4,7 mln zł, przedsięwzięcia.

  Projekt będzie realizowany w trybie "zaprojektuj i wybuduj", czyli w formie jednego zamówienia publicznego najpierw zostanie opracowana dokumentacja techniczno-budowlana, a następnie wybrany wykonawca przystąpi do robót instalacyjno-budowlanych.

  Projekty tego typu realizują także inne miasta w woj. śląskim. Kosztem ponad 13 mln zł miejska sieć szerokopasmowa, która połączy lokalne instytucje, powstaje w Rybniku. Natomiast Gliwice w 2008 r. były liderem grupy 11 śląskich miast, która wygrała przetarg na rezerwację częstotliwości radiowej na potrzeby sieci szerokopasmowej. Z czasem oprócz częstotliwości i sieci radiowej zaczęto tam budować sieć światłowodową, także z wykorzystaniem unijnych środków. Podobny projekt przygotowały również władze Katowic.

  Przyjęta w ubiegłym roku ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nazwana megaustawą, pozwala samorządom na zaangażowanie się w projekty telekomunikacyjne. Urząd Komunikacji Elektronicznej namawia władze lokalne, by aktywniej angażowały się w tworzenie i eksploatację sieci telekomunikacyjnych, służących m.in. dostępowi do internetu. Samorząd ma działać przede wszystkim tam, gdzie nie robi tego biznes.

  Nowe regulacje umożliwiają zaangażowanie samorządu praktycznie we wszystkich dziedzinach związanych z telekomunikacją. Ustawa opisuje, na jakich warunkach samorząd może budować infrastrukturę, w szczególności pasywną (m.in. sieci światłowodowe), dostarczać sieci telekomunikacyjne, pełnić funkcje operatorskie czy dostawcy usług, szczególnie dla wykluczonych cyfrowo, albo dla ogółu społeczeństwa, w celu wzbudzenia popytu czy zapewnienia łączności w miejscach publicznych. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama