Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddziały ZOMO pod Wujkiem. Tym razem bez ofiar [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
ZOMO do mnie! ZOMO do mnie - osiłki w mundurach na komendę grupowały się w piątek przed bramą kopalni Wujek na katowickim osiedlu Brynów. Tak rozpoczęła się inscenizacja pacyfikacji Wujka w 30 lat po pamiętnych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r.

Naprzeciw stanęła grupa górników. Nad kopalnianymi kominami przeleciał helikopter. Ulicą Gallusa przejechały pojazdy opancerzone. Atmosfera napięta - dochodzi do starcia. Ale w przeciwieństwie do 16 grudnia 1981 r. nikt nie ginie.

Rekonstrukcja była jednym z głównych punktów programu obchodów pacyfikacji kopalni Wujek. Po raz pierwszy w tak widowiskowy sposób uczczono rocznicę. Pierwszy raz odbyły się też przy krzyżu - upamiętniającym śmierć dziewięciu górników - koncerty.

CZYTAJ NA TEMAT 30 ROCZNICY PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK
ABP SKWORC: PACYFIKACJA WUJKA NAJWIĘKSZYM DRAMATEM WOJNY WŁADZY Z NARODEM
KACZYŃSKI: PACYFIKACJA KOPALNI WUJEK TO ZŁO
JEST UMOWA POWOŁUJĄCA ŚLĄSKIE CENTRUM WOLNOŚCI
LEKARZE, KTÓRZY POMAGALI GÓRNIKOM SPOD WUJKA, ZOSTALI UPAMIĘTNIENI
SOLIDARNOŚĆ: NIE DOCZEKALIŚMY SIĘ OSĄDZENIA AUTORÓW STANU WOJENNEGO
PROGRAM UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCYCH 16 GRUDNIA 1981 R.
ZOBACZ NIESAMOWITE ZDJĘCIA 3D Z PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK
PACYFIKACJA KOPALNI WUJEK - ZDJĘCIA ARCHIWALNE

Ludziom się podobało i dopisali. O to organizatorom chodziło. Nietypowy scenariusz obchodów miał przyciągnąć pod kopalnię mieszkańców regionu. Przede wszystkim młodych, dla których stan wojenny, to dziwne fantazje rodziców i dziadków.

Elektryzująco podziałały nazwiska występujących na scenie gwiazd - Muńka Staszczyka z grupy T. Love, czy choćby Pawła Kukiza. Pomysł spodobał się i młodym i starszym. Także tym, którzy pod Wujkiem są co roku.

- To atrakcyjna forma historii podana młodym - komentował 28-letni Maciej z Brynowa. Ale nie wszystkie pomysły zyskały uznanie. - Po raz pierwszy nie mogliśmy wziąć udziału w oficjalnej części - mówiła Iwona Widuch.

Ta część - m.in. składanie kwiatów, apel poległych, odsłonięcie pamiątkowej tablicy - z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Jerzego Buzka i szefa Solidarności - Piotra Dudy, a także rodzin zabitych górników była dla publiczności zamknięta. Teren wokół krzyża został odgrodzony. Oficjele przemawiali więc pod krzyżem do rodzin górników, zaproszonych gości i kamer. Pierwszy wystąpił Duda.

- Niech ci, którzy usprawiedliwiają stan wojenny, powiedzą, to nie w sondażach, czy internecie, ale w oczy rodzinom pomordowanych górników - mówił. Przewodniczący wyrzucał, że dotąd nie rozliczono winnych tamtej masakry. Zaniedbanie, jak mówił, to wina kolejnych rządów.

Prezydent Komorowski nie odniósł się do tych słów. - Składam hołd bohaterom. Ich krew, ich ofiara przygotowały drogę do wolności - mówił.

Wcześniej wziął udział we mszy w intencji poległych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Katowicach. Pod krzyżem mówił m.in. o porozumieniu w sprawie utworzenia Śląskiego Centrum Solidarności.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA  [ZOBACZ ZDJĘCIA]
QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo