Małe gepardy z chorzowskiego zoo mają imiona!

  Małe gepardy z chorzowskiego zoo mają imiona!

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Małe gepardy ważą już po około 8 kilogramów

  Małe gepardy ważą już po około 8 kilogramów ©Marzena Bugała

  Frela (Frelka), Atos, Edi i Oskar - wiadomo już, że tak właśnie będą nazywać się cztery młode gepardy, które w sierpniu urodziły się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W piątek rozstrzygnęliśmy konkurs na imię dla maluchów.
  Małe gepardy ważą już po około 8 kilogramów

  Małe gepardy ważą już po około 8 kilogramów ©Marzena Bugała

  W konkursie uczestniczyli Czytelnicy Dziennika Zachodniego oraz widzowie i słuchacze TVS Silesia, którzy przysyłali swoje propozycje. Wybór nie był łatwy, Czytelnicy zgłosili aż 198 propozycji.

  - Musieliśmy wybrać imiona proste, najlepiej jednosylabowe, żeby zwierzęta mogły się do nich przyzwyczaić. Z upływem czasu zaczną na nie reagować. A jednocześnie musi być to słowo, jednakowo wymawiane w różnych językach, ponieważ gepardy u nas nie zostaną.
  Trafią do różnych ogrodów, jeszcze nie wiemy gdzie - tłumaczy Jolanta Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, która razem z przedstawicielami naszej redakcji Anną Ładuniuk i Michałem Smagałą oraz dziennikarką TVS Silesia Niną Nocoń - podejmowała decyzję o imionach.

  Małe gepardziątka to pupilki całego zespołu śląskiego zoo. Ich narodziny to wielka rzadkość. W Polsce w ogrodzie zoologicznym przyszły na świat po raz pierwszy od 10 lat. Matka przyjechała do nas z Niemiec, ojciec z Warszawy, ale pochodzi z "gniazda" rosyjskiego. Nie obyło się bez problemów i stresu. W trzecim tygodniu po narodzinach pielęgniarze zauważyli, że matka próbuje eliminować czwartego, najmniejszego malucha. W naturze to naturalne. Jeśli matka czuje, że nie będzie w stanie wykarmić całego miotu, albo zwierzę jest chore - porzuca je.

  - My zawsze w takich wypadkach staramy się je ratować. Kilka dni zajęło naszemu weterynarzowi ustalenie składu i receptury specjalnej mieszanki mleka, którym można karmić geparda sztucznie, z butelki. Na szczęście zanim zdecydowaliśmy o odebraniu malucha matce, ona przygarnęła go z powrotem - opowiada dyrektor Kopiec.

  Teraz cała czwórka chowa się dobrze. Matka opiekuje się nimi idealnie, opiekunowie wchodzą do ich pomieszczenia tylko na czas sprzątania i przygotowywania posiłku. A i wtedy nie mają bezpośredniego kontaktu z maluchami.

  - Nie można absolutnie zostawić na ich sierści zapachu człowieka. Wtedy matka by je odrzuciła - tłumaczy dyrektor Kopiec.

  Małe gepardy, od wczoraj już z imionami, ważą po około 8 kilogramów. Matka ich już nie karmi, ale to czas na naukę - jak się poruszać, skakać, kiedy wychodzić na wybieg, kiedy wracać na posiłek. Za kilka miesięcy młode gerpardy będą mogli oglądać zwiedzający zoo.

  - To oczywiście zależy od warunków atmosferycznych, ale planujemy że na przełomie marca i kwietnia będą mogły poruszać się po wybiegu zewnętrznym i wtedy zobaczą je wszyscy - obiecuje Jolanta Kopiec.
  Wcześniej młode gepardy zobaczą Czytelnicy, ktorzy zaproponowali nam zwycięskie imiona. Dyrektor Kopiec obiecuje, że wręczenie nagród w naszym konkursie odbędzie się w ogrodzie zoologicznym.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA  [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ  W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama