Andrzej Grajewski: Havel przyczynił się do demontażu Układu...

  Andrzej Grajewski: Havel przyczynił się do demontażu Układu Warszawskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Vaclav Havel jako prezydent Czechosłowacji wsparł powstanie Grupy Wyszehradzkiej, czym spełnił ogromną rolę w demontażu systemowych ograniczeń polskiej suwerenności: Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Polityki Gospodarczej - powiedział Andrzej Grajewski.
  "Pierwszym dużym samodzielnym projektem polskiej dyplomacji była Grupa Wyszehradzka, która spełniła istotną rolę przy rozbijaniu struktur Układu Warszawskiego i RWPG. Havel był jednym z promotorów tej polityki. Bez niego stworzenie Grupy, która odegrała ogromną rolę, jako mechanizm demontażu tych struktur, byłoby niemożliwe" - powiedział PAP Andrzej Grajewski, działacz podziemnej Solidarności i Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.


  CZYTAJ WIĘCEJ O ŚMIERCI VACLAVA HAVLA

  Grajewski powiedział, że Havel był osobą niezwykle ważną dla całego pokolenia Solidarności. "Gdy przestał pełnić urząd być może nieco poszedł w zapomnienie. Dla młodszego pokolenia nie był już takim symbolem, jak był dla pokolenia tworzącego Solidarność, a później działającego w podziemiu. Dla nas był postacią kluczową, choćby z tego względu, że jego esej +Siła bezsilnych+ był ciągle w dyskusjach przywoływany jako drogowskaz, co można zrobić w sytuacji, gdy teoretycznie nic nie można zrobić" - mówił.

  Na pytanie PAP, czy w latach 80-tych twórczość Havla docierała też do środowisk robotniczych Andrzej Grajewski odparł: "To były czasy wielkiego czytania, o czym się dziś zapomina. W tamtym okresie również robotnicy bardzo dużo czytali. Przeze mnie przechodziła część tej literatury, która później trafiała do zakładów pracy. To były duże ilości, również dzieł Havla, które były wydawane wpierw w podziemiu. Z tego punktu widzenia jego obecność w życiu intelektualnym Polski w lata 80-tych i na początku 90-tych była znacząca. To był jeden z tych ludzi, którzy byli ojcami przemian."

  Grajewski wspomniał też pierwszą bielską demonstrację w obronie Havla. "Manifestacja odbyła się w kwietniu 1989 roku przed Teatrem Polskim. Jej początek został wyznaczony na godzinę zakończenia spektaklu, aby rozdawać ulotki wychodzącym z teatru widzom. Jednak dyrekcja teatru (…) odwołała spektakl, rzekomo z powodu choroby aktora. Niezbyt udany był także okolicznościowy transparent. Wypełniły go nazwy instytucji organizujących demonstrację, zabrakło miejsca na wpisanie głównego hasła: +Uwolnić Vaclava Havla+; zamiast tego napisano +Vaclava H.+. (…) Zostało to przez nas uznane za nadto metafizyczne dla odbiorcy bielsko-bialskiej ulicy. Transparent nie został wywieszony. (…) Honor organizatorów uratowała częściowo jedna z uczestniczek Helena Dobranowicz, która przyszła pod teatr z wielkim parasolem, na którym widniał napis +Uwolnić Havla+" - wspominał.

  Andrzej Grajewski od początku związany był ze śląsko-dąbrowską Solidarnością. Działał aktywnie w podziemiu. Od 1988 roku związany z jest z Solidarnością Polsko-Czechosłowacką, obecnie Solidarnością Polsko-Czesko-Słowacką. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Gość niedzielny", w którym obecnie szefuje działowi zagranicznemu. W latach 1999-2006 był członkiem Kolegium IPN, a w 1999 i 2006 jego przewodniczącym. Od 2007 jest członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych, a od 2009 członkiem Forum Polsko-Czeskiego. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
  NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  SPORTOWY TYDZIEŃ W NM: Najdrożsi piłkarze śląskich klubów [RANKING] | Najlepsza strona WWW klubu z 4. ligi | NASI ZAGRANICĄ. Historyczne transfery w piłce

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama