Polacy nie chcą mieszkań używanych, wolą nowe - od...

  Polacy nie chcą mieszkań używanych, wolą nowe - od dewelopera

  Joanna Ćwiek-Świdecka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polacy nie chcą już mieszkań używanych. Przy tak dużej podaży, jaka jest obecnie, klienci coraz chętniej wybierają mieszkania od dewelopera - wynika z raportu opracowanego przez Home Broker. - Co trzeci klient, który za pośrednictwem Home Broker kupił w 2011 roku nieruchomość, wybrał rynek pierwotny - mówi Katarzyna Siwek, autorka raportu.
  Polacy nie chcą mieszkań używanych, wolą nowe - od dewelopera

  ©GRZEGORZ JAKUBOWSKI / POLSKAPRESSE

  Z badań, które pośrednik przeprowadził wśród nabywców, wynika, że głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu. Na drugim miejscu znalazły się niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych, a na kolejnych: możliwość wykończenia według własnych upodobań, brak prowizji dla pośrednika oraz oczekiwanie szybkiego wzrostu wartości nieruchomości.

  - W 2012 roku udział rynku pierwotnego w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy niż w tym roku - przewiduje Damian Milibrand, prezes Home Broker. Wynika to stąd, że rynek deweloperski jest dziś znacznie bardziej dostosowany do oczekiwań kupujących niż rynek wtórny, na którym coraz trudniej o porozumienie między nabywcą a sprzedającym.
  - Nasze doświadczenia ze współpracy z deweloperami z ostatnich kilku miesięcy pokazują, że generalnie wykazują oni dużą elastyczność w polityce sprzedaży, choć są od tego wyjątki - zauważa szef Home Broker. Daje to obraz rynku dokładnie przeciwny do tego z 2008 roku, gdy deweloperzy zaskoczeni nagłym załamaniem cen woleli wstrzymać sprzedaż, niż zrezygnować z założonej marży. Dziś gotowi są do negocjacji i udostępniają atrakcyjne programy rabatowe.

  Czytaj też: Ceny mieszkań spadają dalej

  Mieszkania nowe mają zazwyczaj niższe czynsze oraz są tańsze w eksploatacji
  Odmienną sytuację mamy na rynku wtórnym, gdzie na skutek spadku cen transakcyjnych coraz trudniej o porozumienie między kupującym a sprzedającym.

  - Oceniając zachowanie uczestników tego rynku w 2011 r., można powiedzieć, że wszedł on w fazę wyczekiwania - ocenia Damian Milibrand. Doradcy Home Broker szacują, że w przyszłym roku liczba transakcji na rynku wtórnym spadnie o kolejnych kilka procent.

  Ogniwem, które odpowiada za spadek "transakcyjności" rynku wtórnego, są sprzedający. - Ponieważ nie akceptują spadku cen, czekają. Często blokują w ten sposób sprzedaż także kolejnej nieruchomości, bo w przypadku rynku wtórnego bardzo często mamy do czynienia z transakcjami wiązanymi - wyjaśnia prezes.

  Czytaj też: Podaż mieszkań wciąż rośnie, a popyt maleje. Zakup mieszkania przestał być inwestycją

  W szczególnej sytuacji są osoby, które kupiły mieszkania w ostatnich kilku latach. Sprzedając je dziś, często muszą pogodzić się ze stratą wynikającą czy to ze spadku wartości lokalu, czy wzrostu wartości zadłużenia, jeśli finansowali się kredytem w walucie.

  Na drugim biegunie mamy kupujących, których cały czas przybywa. - Pod tym względem na razie nie widać żadnych oznak kryzysu. Problem tylko w tym, że osoby te patrzą realistycznie na rynek i nie chcą przepłacać - podkreśla Damian Milibrand. To, jego zdaniem, w połączeniu z elastycznym podejściem deweloperów pozwala dość optymistycznie patrzeć w 2012 rok. - Klienci na rynku są, widzimy duży popyt na mieszkania w Polsce, tylko trzeba do nich dostosować podaż - podsumowuje szef Home Broker.

  Tylko w listopadzie do Home Broker zgłosiło się ponad 8,5 tysiąca zainteresowanych zakupem własnego M. W sumie w ciągu jedenastu miesięcy br. tak mierzony popyt był o dwie trzecie większy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

  Czytaj też: Spadają ceny nieruchomości. W listopadzie najbardziej potaniały mieszkania w Sopocie

  Tymczasem trudną sytuację na rynku wtórnym odzwierciedlają dane Home Broker dotyczące długości procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Lokale, które zostały sprzedane w listopadzie (umowa ostateczna), były wprowadzone do oferty średnio 154 dni wcześniej.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Shiraz Trio

   monika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 32

   Wcale sie nie dziwie, bo wiadomo ze takie mieszkania sa i tańsze i potem po prostu kazdy z nas moze urządzić je dokładnie tak jak chce. My zdecydowalismy sie tez na nowe mieszkanie w Shiraz Trio na...rozwiń całość

   Wcale sie nie dziwie, bo wiadomo ze takie mieszkania sa i tańsze i potem po prostu kazdy z nas moze urządzić je dokładnie tak jak chce. My zdecydowalismy sie tez na nowe mieszkanie w Shiraz Trio na Bielanach. Wielki plus- inwestycja charakteryzuje sie tym, że salon w mieszkaniu jest naprawde bardzo duży.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama