Wakacyjny poradnik: Pasażer na wózku też może latać [NASZE...

Wakacyjny poradnik: Pasażer na wózku też może latać [NASZE SPRAWY]

JJ

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Niepełnosprawni

Niepełnosprawni ©Ewelina Wójcik/Polska Press Grupa

Osoby niepełnosprawne i osoby mające trudności z poruszaniem się mają prawo do pomocy podczas podróży lotniczej. Lecz nie tylko osoby trwale niepełnosprawne mogą skorzystać z tego prawa. Każdy, kto cierpi z powodu ograniczenia zdolności poruszania się, np, z powodu wieku, urazu czy upośledzenia, może uzyskać taką pomoc.
Niepełnosprawni

Niepełnosprawni ©Ewelina Wójcik/Polska Press Grupa

Dlatego podczas podróży można się natknąć na zwrot "osoba o ograniczonej sprawność ruchowej". Termin ten oznacza każdego, kto ma trudności ze swobodnym poruszaniem się niezależnie od przyczyn.

Zasady bezpieczeństwa przewidują, że osoby, które nie są w stanie samodzielnie zapiąć pasów, opuścić swojego miejsca i dotrzeć do wyjścia ewakuacyjnego, powinny podróżować w towarzystwie osoby zdolnej do udzielenia im niezbędnej pomocy.
Dotyczy to także pasażerów mających trudności z oddychaniem, spożywaniem pokarmów, korzystaniem z toalet lub zażywaniem leków. Uwaga! W przypadku mniejszych samolotów mogą wystąpić ograniczenia w liczbie osób niepełnosprawnych podróżujących na ich pokładzie w tym samym czasie.

Linie lotnicze mogą odmówić dokonania rezerwacji dla osoby niepełnosprawnej jedynie wtedy, gdy zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na jej przewóz lub rozmiar samolotu, albo gdy jego drzwi sprawiają, że przyjęcie na pokład lub przewóz tej osoby jest fizycznie niemożliwy. W przypadku odmowy linie lotnicze muszą jednak poinformować pasażera o jej przyczynach.
Podczas dokonywania rezerwacji należy zawsze poinformować linię lotniczą, jej przedstawiciela lub organizatora wycie-czki o tym, że będzie potrzebna pomoc w czasie podróży.

Potrzeba pomocy powinna być zgłoszona nie później niż 48 godzin przed lotem, ale także w przypadku późniejszego zgłoszenia lub nawet jego braku, linie lotnicze i pracownicy lotniska mają obowiązek podjąć starania i otoczyć pasażera odpowiednią opieką.

Rezerwacja może być dokonana telefonicznie, osobiście albo za pomocą internetu. Podczas rezerwacji przez internet może się zdarzyć, że szczegółowe wytłumaczenie potrzeb będzie niemożliwe, dlatego trzeba dodatkowo skontaktować się z linią lotniczą, jej przedstawicielem lub organizatorem wycieczki.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo