List do DZ: W socjalistycznej Polsce partyjnym było łatwiej...

  List do DZ: W socjalistycznej Polsce partyjnym było łatwiej

  Czytelnik z Rybnika

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przedsiębiorstwa w PRL-u były zgrzebne, ale taka była ówczesna rzeczywistość i nasze w niej życie

  Przedsiębiorstwa w PRL-u były zgrzebne, ale taka była ówczesna rzeczywistość i nasze w niej życie ©arc/Zygmunt Wieczorek

  Przedsiębiorstwa dyskryminowały "ze względu na przynależność". Chętnych zapraszamy do pisania wspomnień o swojej byłej firmie.
  Przedsiębiorstwa w PRL-u były zgrzebne, ale taka była ówczesna rzeczywistość i nasze w niej życie

  Przedsiębiorstwa w PRL-u były zgrzebne, ale taka była ówczesna rzeczywistość i nasze w niej życie ©arc/Zygmunt Wieczorek

  "Towarzysze" i reszta  Nie tak dawno temu na łamach DZ namawialiście do podzielenia się wspomnieniami z życia codziennego w wojsku i to tym "ludowym". Ale wydaje mi się, że jeszcze ciekawsze było codzienne współżycie w zakładach pracy i relacje między "towarzyszami" partyjnymi a bezpartyjną "resztą". Ja sam skończyłem 2-letnią zasadniczą szkołę zawodową i jako tokarz podjąłem pracę w fabryce w systemie 3-zmianowym. (Jako 16-latek pracowałem także na trzeciej nocnej zmianie - tak to było).

  Po trzech latach pracy nadarzyła się okazja, by pójść na kurs "mistrza obróbki mechanicznej", ale w czasie trwania tego kursu dano mi do zrozumienia, że mam za mało praktyki w zawodzie i mogę tylko zdawać egzamin na "czeladnika". Jako pracę praktyczną otrzymałem wykonanie: według rysunku technicznego - "śruby i nakrętki z gwintem prostokątnym dwuwchodowym" oraz potrzebne do tego noże (fachowcy wiedzą, o co tu chodzi: 2 gwinty przesunięte o 180 stopni).

  Partyjny znak jakości?  Wyczułem, że ktoś z komisji egzaminacyjnej tego potrzebował, bo inni na tytuł mistrza mieli pracę o wiele łatwiejszą i mniej absorbującą niż moja. Zrobiłem to, obnosili się z tym, chwaląc dokładność, jakość i szkołę, którą ukończyłem. Inni "na mistrza" np. wzięli kieł obrotowy, dali z zewnątrz oszlifować oznaczenia fabryczne i "radełkowanie", no i mieli tytuł mistrza zapewniony, ale oni byli "partyjni", a ja niestety partyjnym nie byłem. Efektów finansowych z tego "czeladnika" żadnych nie miałem. Tylko satysfakcję.

  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama