Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyrk: Bieg o Złote Kierpce 2015 na Skrzyczne [ZDJĘCIA]

KLM
Bieg o Złote Kierpce 2015 w Szczyrku
Bieg o Złote Kierpce 2015 w Szczyrku Łukasz Klimaniec
Blisko 150 biegaczy stanęło na starcie 6. edycji Biegu o Złote Kierpce, jaki w niedzielę rozegrano w Szczyrku. Śmiałkowie mieli do pokonania blisko 6,5 kilometrową trasę o przewyższeniu 763 metrów. Czyli na szczyt Skrzycznego.

Blisko 150 biegaczy stanęło w niedzielę 2 sierpnia na starcie Biegu o Złote Kierpce 2015 w Szczyrku. Zawodnicy wybiegli sprzed kompleksu skoczni „Skalite” alejką spacerowa nad Żylicą, a następnie szlakiem zielonym na Jaworzynę, a stamtąd szlakiem czerwonym na szczyt Skrzycznego (1257 m n.p.m) pod schronisko PTTK.

- Biorąc pod uwagę trudność trasy to ekstremalny bieg, bo przewyższenie ponad 700 metrów rzadko zdarza się w Polsce. Ale jeśli chodzi o dostępność, to jest to bieg raczej dla amatorów. To bieg otwarty dla wszystkich i to jest w tym piękne, że każdy może sprawdzić się. Trasa może nie jest zbyt długa, ale to nie długość, ale wysokość robi swoje – mówi Jarosław Gniewek, organizator biegu, były reprezentant Polski w biegach górskich. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 6,4 km i przewyższeniu 763 metrów.

Tegoroczny Bieg o Złote Kierpce to szósta edycja tych zawodów. Gniewek nie ukrywa, że sam jako biegacz do dziś korzysta z terenów Skrzycznego, które są popularnymi trasami treningowymi.
- Sześć lat temu na mapie Beskidu Śląskiego było mało takich imprez biegowych. A Skrzyczne to w końcu najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. "Mekka" to może za duże słowo, ale prawda jest taka, że Skrzyczne staje cię coraz popularniejsze wśród biegaczy – dodaje.

Ułatwiają to wyznaczone trasy biegowe, jakie zostały wyznaczone w ostatnich latach na Skrzyczne. Dzięki nim, każdy biegacz-turysta przyjeżdżający do Szczyrku może spróbować swoich sił w biegu na Skrzyczne. Gniewek zastrzega, że bieg górski ma całkiem inną specyfikę od biegu po płaskim terenie. Inaczej pracują mięśnie, inne jest dotlenienie, inna wydolność gra wiodącą rolę. W pewnym momencie bieg zamienia się w marszobieg lub podchodzenie. A wtedy jest okazja, by docenić walory przyrodnicze, w jakich przyszło startować.
- Wielu uczestników nie przyjeżdża po to, by rywalizować, ale żeby skończyć bieg. Każdy jest zwycięzcą swojego biegu – podkreśla Jarosław Gniewek.

Bieg o Złote Kierpce wygrał Piotr Koń (RMD MONTRAIL TEAM) z czasem 38:48 min. Drugie miejsce zajął Jarosław Gniewek (ULTRA BESKID SPORT BIELSKO-BIAŁA) uzyskując 40:56. Trzeci był Kamil Bury (MKS ISTEBNA) – 41:02.
Najszybszą wśród pań była Justyna Sadlik (NIGHT RUNNERS AND FRIENDS / SKLEP BIEGACZA) z czasem 44:53. Druga była Magdalena Kobielusz (MKS ISTEBNA) – 49:54.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!