Trzy dni świętowania i

  Trzy dni świętowania i pół wypłaty nie twoje!

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trzy dni świętowania i pół wypłaty nie twoje!

  ©arc

  Nie oszczędzamy na bożonarodzeniowych wydatkach. Co bardziej rozrzutni gotowi są przepuścić na prezenty i świąteczne smakołyki nawet połowę wypłaty. Brzmi niewiarygodnie? No to sprawdźmy.
  Trzy dni świętowania i pół wypłaty nie twoje!

  ©arc

  Z przeprowadzone go przez firmę doradczą Deloitte badania "Zakupy świąteczne" wynika, że przeciętny Polak wyda w tym roku na przygotowanie świąt ok. 975 złotych. Przeszło 40 procent z nas przy zakupie prezentów nie zamierza w ogóle oglądać się na ich cenę.

  Przykładając te dane do realiów województwa śląskiego okazuje się, że najkrócej na suto zastawiony stół i bogatą choinkę pracować muszą energetycy i pracownicy spółek gazowniczych - im wystarczy na to zaledwie tydzień.
  Po 8 dniach grudnia temat pieniędzy na świąteczne zakupy mogli uznać za załatwiony górnicy, których średnie zarobki - jak twierdzi katowicki Urząd Statystyczny - osiągnęły 5750 zł. (czyli niespełna 4100 zł "na rękę"). Budowlańcy i pracownicy zakładów przetwórczych potrzebowali około 11 - 12 dni. Niemal dwa tygodnie musieli na święta pracować handlowcy i osoby zatrudnione w transporcie, a ponad 14 dni pracy kosztowały one nauczycieli kontraktowych, czy pedagogów.

  Zaskoczona takimi wynikami tego testu nie jest dr Teresa Sikora, zajmująca się zachowaniami konsumenckimi psycholog z Uniwersytetu Śląskiego. Jak mówi święta w coraz większym stopniu się "ekonomizują".

  - A to wiąże się to z wydawaniem na nie coraz większych sum pieniędzy. Wielu osobom wydaje się, że święta muszą odbywać się wedle pewnego, już nie religijnego, ale ekonomicznego porządku. Jeśli nie biegają za prezentami, to nie czują nadchodzącego Bożego Narodzenia - mówi dr Sikora. Zastrzega jednak, że dopuszcza też inną, bardziej optymistyczną interpretację tego pędu do przedświątecznych zakupów.

  - Być może niektórzy zdają sobie sprawę, że czasem warto wydać więcej, aby spędzić święta w przyjemnej atmosferze - ocenia Teresa Sikora. Mniejszym optymistą jest natomiast Janusz Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności. On nie ma wątpliwości, że znaczna część tak hojnie wydawanych pieniędzy wyląduje za kilka dni na śmietniku w postaci nie nadającej się już do spożycia żywności.- Organizm nie jest w stanie przetrawić tego wszystkiego, co oczy kupiły - mówi obrazowo Szczęśniewski.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
  *LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
  *GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
  *NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama