Za wjazd na Równicę płacić nie musisz!

  Za wjazd na Równicę płacić nie musisz!

  Jan-Victor Landowski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiele osób wjeżdża na górę i płaci przy wjeździe. Turyści i mieszkańcy nie wiedzą, że większość z nich nie musi zapłacić "myta". Opłata

  Wiele osób wjeżdża na górę i płaci przy wjeździe. Turyści i mieszkańcy nie wiedzą, że większość z nich nie musi zapłacić "myta". Opłata należy się tylko za niektóre wyznaczone miejsca ©JVL

  Wjeżdżasz na Równicę i płacisz, bo myślisz, że tak trzeba, że to jak wjazd do parku krajobrazowego. Bileter nie wyprowadza z błędu. A płacić nie musisz!
  Wiele osób wjeżdża na górę i płaci przy wjeździe. Turyści i mieszkańcy nie wiedzą, że większość z nich nie musi zapłacić "myta". Opłata

  Wiele osób wjeżdża na górę i płaci przy wjeździe. Turyści i mieszkańcy nie wiedzą, że większość z nich nie musi zapłacić "myta". Opłata należy się tylko za niektóre wyznaczone miejsca ©JVL

  Przy drodze na szczycie Równicy - jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w Beskidzie Śląskim - od miesięcy stoi budka, gdzie trzeba płacić 8 złotych od wjeżdzającego samochodu. Wszyscy są przekonani, że to jakaś opłata lokalna, wszak nikogo nie dziwi, że w Europie płacimy myto za tunele czy mosty, a choćby w Tatrach piechurzy płacą za wejście do parku narodowego. I nagle okazuje się, że nie, że to po prostu opłata parkingowa za niektóre - uwaga, niektóre - parkingi na szczycie Równicy.
  O tym nie wiedzą zarówno turyści z okolicy (Śląska, Zagłębia), o tym nie wiedzą także setki turystów z całej Polski, którzy codziennie odwiedzają w wakacje to piękne miejsce. Bileter w milczeniu kasuje (niekiedy się nawet uśmiecha), ale o możliwości niepłacenia - nie informuje. Tysiące kierowców zrzuca się więc na prywatne parkingi, na których potem nie staje.

  - Codziennie mamy z tym problem - przyznaje Danuta Gabzdyl, gospodarz słynnego schroniska PTTK na Równicy. - Przynajmniej trzy osoby dziennie przychodzą i skarżą się, że są kłopoty z dojazdem do nas. W miejscu poboru opłat żądają ponoć jakiegoś rachunku z lokalu, żeby przy wyjeździe nie trzeba było zapłacić. To, co tu się dzieje, to jakaś paranoja.
  O punkcie poboru opłat (8 złotych za wjazd), jaki znajduje się przy wjeździe na Równicę w Ustroniu, zrobiło się głośno niedawno. Sprawę poboru opłat za wjazd poruszył radny powiatowy Andrzej Bacza, który wystosował do starosty cieszyńskiego interpelację na ten temat tuż po tym, gdy sam wybrał się na wycieczkę na Równicę i oczywiście kazano mu płacić.

  - Nie wzbudzało to dotąd moich wątpliwości, gdyż byłem przekonany, iż co prawda jest to opłata parkingowa, ale za wszystkie parkingi. W ostatnich dniach otrzymałem wiele sygnałów od mieszkańców powiatu, bym zbadał tę kwestię - pisze Bacza.
  Dodaje, że zdaniem mieszkańców, takie pobieranie "myta" jest niezgodne z prawe,. Zauważył, że kasjer w punkcie poboru opłat nie informuje rzetelnie odwiedzających Równicę m.in. o... bezpłatnych parkingach, jakie znajdują się wyżej. W interpelacji Bacza opisuje swoją wycieczkę na Równicę, podczas której musiał zapłacić za wjazd. Przywołuje też rozmowę z kasjerem, który zagadnięty o bezpłatne parkingi, m.in. obok schroniska PTTK, obiecał zwrócić pieniądze, ale tylko wtedy, gdy... zobaczy paragon przyniesiony ze schroniska.

  Choć wiemy w DZ doskonale, jak zachowują się parkingowi (nie informują), bo też tam jeździmy, to w ostatnich dniach sprawdziliśmy to raz jeszcze, już uzbrojeni w wiedzę o bezpłatnych parkingach. Oczywiście - gdy parkingowy zorientował się, że wiemy o co chodzi, wpuścił nas bez opłaty. Wystarczyło zakasować go stwierdzeniem: "Jadę pod schronisko".

  - Tak, za parking nie trzeba płacić, udając się do Skibówki, Zbójnickiej Chaty oraz schroniska PTTK - przyznaje Bernadeta Błanik z firmy Ustronex, wymieniając konkretne nazwy lokali na górze. - Po drodze znajduje się tabliczka z taką informacją. Mam podpisaną umowę zarówno z prywatnymi właścicielami gruntów, jak z Urzędem Miejskim w Ustroniu, którą wygrałam w ramach przetargu. Wygrałam i pracuję zgodnie z umową. Poza pobieraniem opłaty, do moich obowiązków należy również pilnowanie bezpieczeństwa, np. żeby na górę mogła dojechać karetka.

  Kto widział tę tabliczkę z informacją? Zrobimy w DZ konkurs dla turystów. Być może ktoś nie płacił myta, choć trudno w to uwierzyć.

  O tym, by turyści nie czuli się nabijani w butelkę, powinno zależeć Ireneuszowi Szarzcowi, burmistrzowi Ustronia. Tłumaczy nam, że możliwość poboru opłaty za wjazd na Równicę to efekt zatwierdzonej organizacji ruchu. Przypomina, że kiedy powstawała ta organizacja, na Równicy znajdował się jeden główny parking i raptem parę miejsc przed schroniskiem. Później dodatkowe miejsca parkingowe powstawały przy nowo wybudowanych ośrodkach. Wtedy właśnie, zdaniem burmistrza, wszystko zaczęło się komplikować.

  - Dopóki jest wspólna wola, to wszystko działa dobrze. Jeśli jednak któraś ze stron zaczyna mieć wątpliwości, to wtedy przestaje to prawidłowo działać - komentuje dosc zawile burmistrz.

  Radny Andrzej Bacza w piśmie do starosty dopytuje o kwotę, jaką firma odpowiedzialna za punkt poboru opłat przekazuje powiatowi, oraz o wskazanie podstaw prawnych, które pozwalają w tym miejscu na taki sposób opłaty.
  Bacza jednak dziś już sprawy nie chce więcej komentować - Najpierw trzeba poczekać na odpowiedź na złożone przez mnie pismo.

  Lecz my - w trosce o naszą perłę Beskidów, piękne miasto i piekną Równicę - komentować nadal zamierzamy i wrócimy do tematu. Turyści nie mogą czuć, że próbuje się ich naciągnąć. Odróżniajmy się tym w Beskidach od nadbałtyckich kurortów.

  ***

  Miejsce wielu atrakcji turystycznych
  Z Równicy rozciąga się piękny widok na Beskidy. Szczyt Równicy jest na 885 m n.p.m. Sto metrów niżej znajduje się schronisko PTTK i to do tego miejsca można dojechać samochodem. To tutaj krzyżuje się wiele szlaków turystycznych. Spod szczytu rozciąga się piękna panorama na Beskid Śląski ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Czantorii Małej, góry Tuł, Skrzycznego czy Baraniej Góry
  Równica to już nie tylko schronisko PTTK. Wjeżdżając na górę, możemy być mocno zaskoczeni ilością czekających tam na nas atrakcji. W Górskim Parku Równicy działa całoroczny tor saneczkowy, kino 7D czy tor dla quadów. Ci, którym atrakcji za mało, mogą się wybrać do parku linowego lub jednego z wielu znajdujących się tu lokali gastronomicznych. Te najbardziej znane to Koliba pod Czarcim Kopytem i Dwór Skibówki. Wracając już z szczytu, można zahaczyć o Leśny Park Niespodzianek u podnóży Równicy, gdzie możemy zobaczyć pokaz dzikich drapieżnych ptaków czy poobserwować żyjące tu m. in. żubry czy żbiki.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DLACZEGO?!

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   A czy nie można po prostu ustawić parkingowych na danych parkingach???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opłata

   Kazik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   Blachosmrodami wjechali by nawet do WC, ja tam bywałem albo na piechotę albo rowerem a oplata jest za skorzystanie z parkingu a nie za parking czyli jak ktoś nawet przez niego przejeżdża. Radny tam...rozwiń całość

   Blachosmrodami wjechali by nawet do WC, ja tam bywałem albo na piechotę albo rowerem a oplata jest za skorzystanie z parkingu a nie za parking czyli jak ktoś nawet przez niego przejeżdża. Radny tam był i zapłacił aż 8 zł a zarabia tylko ile ? Co to za przyjemność na Równicy tle samochodów.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Parking na Równicy

   Andrzej Cichy

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ja jeżdżę na Równicę niekiedy kilka razy w miesiącu i nie płacę za parking. Bo informuje że moim celem jest Zbójecka Chata, a jak wiadomo tam parking jest darmowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie płacić!

   Rav (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Od lat mówię parkingowemu "Jadę pod hotel", on grzecznie się skłania a ja odjeżdżam bez płacenia... Tyle...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie płacić!

   Rav (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Od lat mówię parkingowemu "Jadę pod hotel", om grzecznie się skłania a ja odjeżdżam bez płacenia... Tyle...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakaz niszczenia rownicy

   buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   powinien byc zakaz wjazdu!!!! z ustronia busy a kto zdrow pieszo!!! ciekawe jaki wpływ maja spaliny na perle beskidow??? p.s a jak ma byc oplata to kasa niech jest przeznaczona na odbudowe co...rozwiń całość

   powinien byc zakaz wjazdu!!!! z ustronia busy a kto zdrow pieszo!!! ciekawe jaki wpływ maja spaliny na perle beskidow??? p.s a jak ma byc oplata to kasa niech jest przeznaczona na odbudowe co zniszczono!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wlasnie

   goral (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Właśnie jak juz kasuje to niech cała kasa idzie na rownice niech ci turyści mają coś z tego a tu nawet ławki nie ma aby sobie odpocząć nic kompletnie nie ma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmieszny parking

   goral (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Dziwny parking tyle razy jestem na rownicy tyle razy pan parkingowych ma inną historie. Ale tak naprawdę jaki to jest parking bez regulaminu pan zatrzymuje cie na ulicy jakim prawem zatrzymanie...rozwiń całość

   Dziwny parking tyle razy jestem na rownicy tyle razy pan parkingowych ma inną historie. Ale tak naprawdę jaki to jest parking bez regulaminu pan zatrzymuje cie na ulicy jakim prawem zatrzymanie może pojazdu może dokonać tylko policja czy straż graniczna a nie jakiś typ raz mi wyskoczył na maskę bo jechałem do skibowki a tam jest darmowy wiec nie musiałem się zatrzymać pan wyskoczył i był nie kulturalny a do tego kasuje bez paragonu . Zima jest straszna bo kasuje a na parkingu nie ma miejsca bo zalega śnieg w lato nawet nie umia sprzątać wszędzie puszki papiery itp. Także sytuacja dziwna myślałem ze to miasta parking i miałem zle zdanie na burmistrza i radnych no ale to parking prywatny i w tym największy problem jak to jest możliwe droga państwowa a parking prywatny to pytanie jak mamy jeździć zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   turysta

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jechałem na Równicę w tym roku na wiosnę, rano, z gośćmi z zagranicy , była taka mgła że nic widać nie było a pojechaliśmy tylko do Zbójnickiej Chaty, parkingowy nie powiedział słowa że tam parking...rozwiń całość

   Jechałem na Równicę w tym roku na wiosnę, rano, z gośćmi z zagranicy , była taka mgła że nic widać nie było a pojechaliśmy tylko do Zbójnickiej Chaty, parkingowy nie powiedział słowa że tam parking bezpłatny i oczywiście skasował nienależne mytozwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   perła beskidu "parking"

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   niezły biznes ma pani BB 8 zeta od pojazdu łał to w ciągu dnia :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rownice

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To jest bezczelność bo albo wszyscy płacą albo nikt nie rozumiem tych tłumaczeń skoro jest to niezgodne z prawem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górski biznes

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe, czy parking pod Równicą jest częścią drogi powiatowej nr. 2652S. Jeżeli tak ,to pobieranie opłat w dni wolne od pracy jest zabronione. Poza tym strefy parkowania na drodze publicznej...rozwiń całość

   Ciekawe, czy parking pod Równicą jest częścią drogi powiatowej nr. 2652S. Jeżeli tak ,to pobieranie opłat w dni wolne od pracy jest zabronione. Poza tym strefy parkowania na drodze publicznej /droga powiatowa taką jest/ powinny być oznaczone znakami poziomymi i pionowymi oraz opisane czasem obowiązywania.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama