Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki neuroprotekcyjne: Nadzieja w walce ze skutkami uszkodzeń mózgu

AMA
Poszukiwania skutecznych leków pomagających w regeneracji mózgu trwają od wielu lat
Poszukiwania skutecznych leków pomagających w regeneracji mózgu trwają od wielu lat Fot. 123rf
Leki neuroprotekcyjne to nadzieja na szybszą rehabilitację dla osób po udarach i urazach mózgu. Eksperci potwierdzają, że niektóre z nich już sprawdziły się w praktyce klinicznej, zmieniają się też poglądy na to, kiedy należy ich używać.

Poszukiwania skutecznych leków neuroprotekcyjnych, czyli ratujących komórki nerwowe przed uszkodzeniami w stanach ostrych uszkodzeń mózgu, trwają od wielu lat. I choć pojawiło się już wiele leków tego typu, to jednak większość z nich nie sprawdziła się. Zdaniem prof. Konrada Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w tej chwili można jednak wymienić dwie substancje, które przetrwały ten sprawdzian.

- Dziś wydaje się, że taką substancją jest cerebrolizyna. Obiektywne badania kliniczne wskazują, że lek ten może przywracać i przyśpieszać powrót funkcji, a tym samym ułatwiać pacjentom rehabilitację i fizykoterapię. Nadal wymienia się też cytykolinę (CDP Cholina), która jest naturalnym składnikiem błon komórkowych - mówi prof. Rejdak w wywiadzie dla neuroaktywacja.pl, skierowanym do osób po udarach i urazach mózgu oraz ich opiekunów.

Tromboliza ma pierwszeństwo
W przypadku udarów i urazów mózgu priorytetowym postępowaniem, jakie podejmują lekarze, jest nadal tromboliza, czyli dożylne podanie leku rozpuszczającego skrzeplinę zamykającą naczynie krwionośne w mózgu. Problem w tym, że tzw. okno terapeutyczne podania trombolizy wynosi maksymalnie 4,5 godziny (do 6 godzin w wybranych przypadkach) od momentu wystąpienia objawów udaru.

- Nie zawsze udaje się zastosować ją w tym przedziale czasowym. W takich przypadkach należałoby mieć szansę na zastosowanie leków, które zaczną działać i chronić mózg pacjenta, już wówczas, kiedy dokonuje się proces uszkodzenia - mówi prof. Rejdak. Jego zdaniem tu właśnie pojawia się miejsce dla leków neuroprotekcyjnych. Tym bardziej, że zdarzają się czasem spektakularne efekty po zastosowaniu np. cerebrolizyny.

Leczenie uzupełniające
Pewnym ograniczeniem w stosowaniu leków neuroprotek-cyjnych są ustalone standardy leczenia stosowane w szpitalach, które nie zawsze dopuszczają użycie leków neuroprotekcyjnych. Można jednak stosować je w takich przypadkach jako uzupełnienie terapii, szczególnie dla osób, które nie zmieściły się w oknie terapeutycznym trombolizy.

- W przypadku urazów - możemy łatwiej sięgać po takie leki. Jednak, co bardzo istotne, nowe badania kliniczne dotyczące leczenia po udarze pokazują, że stosowanie neuroprotekcji nawet po zastosowaniu trombolizy, czy też niezależnie od niej, przyśpiesza zdecydowanie powrót uszkodzonych funkcji mózgu pacjenta - mówi prof. Rejdak.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!