Śląskim Pierdołą Roku 2011 zostaje... [ZDJĘCIA]

  Śląskim Pierdołą Roku 2011 zostaje... [ZDJĘCIA]

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  NOMINACJE DO TYTUŁU ŚLĄSKIEGO PIERDOŁY ROKU 2011Wyjaśnienie Michała Smolorza: Słowo pierdoła w naszym regionalnym kręgu kulturowym nie ma żadnych wulgarnych
  1/8
  przejdź do galerii

  NOMINACJE DO TYTUŁU ŚLĄSKIEGO PIERDOŁY ROKU 2011

  Wyjaśnienie Michała Smolorza: Słowo pierdoła w naszym regionalnym kręgu kulturowym nie ma żadnych wulgarnych znaczeń. Oznacza po prostu człowieka, który bez zahamowań ględzi niemiłosiernie, sprawiając słuchaczom męki (...). Używane jest też w zbitce stary pierdoła, co oznacza pierdołę uporczywego, niekoniecznie starego metrykalnie (tego bowiem na Górnym Śląsku nazywa się starym purtem). ©ARC DZ

  Panie i Panowie, Obywatele i Obywatelki, Towarzyszki i Towarzysze, Umiłowani Parafianie! Nadchodzi wielka chwila, w której zostaną ogłoszone najważniejsze nagrody regionalne województwa śląskiego, jedyne w swoim rodzaju pośród 124 wręczanych tu corocznie Laurów, Diamentów, Szpilek, Miodów, Cegieł, Pucharów i Dyplomów, przyznawane jednogłośnie, czyli moim jednym głosem (jak mawiał sołtys Kierdziołek). Nagrody wolne od jakichkolwiek protekcji, faworyzacji, podszeptów i sugestii, zależne wyłącznie od moich własnych przemyśleń, sympatii, humorów i zmierzłości. Kliknijcie w zdjęcia i czytajcie.
  A więc - Ludu Boży - ogłaszam tegoroczne nominacje do tytułu Śląski Pierdoła 2011!!! Wszystkie światła na scenę, orkiestra tusz!!!
  Andrzej Stania i Józef Buszman, czyli prezes i wiceprezes Związku Górnośląskiego, wskazani do nagrody z racji wyjątkowego i niepowtarzalnego talentu, jakim wykazali się przy organizacji Światowego Zjazdu Ślązaków.
  Zamiast zapowiadanych "kilkunastu tysięcy gości z całego świata", udało się pokazać dziennikarzom jednego Ujka z Reichu.
  Szczęśliwie przyjechał w rodzinne strony na odpust, więc został zgarnięty z ulicy i postawiony przed mikrofony i kamery jako żywy dowód, że zjazd "odbił się szerokim echem w całej Europie". W miejsce tysiąca akordeonistów, którzy mieli pobić światowy rekord Guinnessa, udało się z pobliskiego domu kultury przywieźć do Spodka jeden zespół, który w towarzystwie dwóch mamuś i trzech wujków odegrał "Szła dzieweczka do laseczka", a słuchało go dziesięć tysięcy pustych foteli i dwie kamery telewizyjne. W ramach podsumowania Zjazdu obaj nominaci odtrąbili sukces i zapowiedzieli, że za rok zrobią to samo. Był pomysł, aby w trosce o przyszłość Śląska odciąć obu panów od publicznej działalności i wysłać gdzieś na Saharę. Niestety, ktoś przytomnie ostrzegł, że wkrótce zabrakłoby tam piasku.

  Druga nominacja też zespołowa: do tytułu Śląski Pierdoła 2011 kandydują panowie

  Piotr Zaczkowski i Marek Zieliński - dyrektor i wicedyrektor Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
  Obaj zasłużyli się w twórczym rozwinięciu baśni o nowych szatach króla. Jak pamiętamy w oryginale Hansa Christiana Andersena dwaj tkacze-szalbierze wmówili władcy, że za wielkie pieniądze są w stanie sporządzić mu szaty doskonałe, tak doskonałe, że każdy kto jest głupi lub nie nadaje się na swój urząd nie jest w stanie ich dostrzec. Kiedy jednak na widok rzekomych szat dziecko krzyknęło z tłumu "król jest nagi", wszystko się wydało i szalbierze musieli uciekać. Geniusz panów Z. i Z. polega na tym, że wmówili katowickiemu cesarzowi Petrusowi Auriculusowi, że za wielkie pieniądze uczynią jego miasto Europejską Stolicą Kultury - a kto by próbował zaprzeczać, ten jest głupi lub nie nadaje się na swój urząd. Kiedy zabrzmiało już "król jest nagi" i Katowice nie wygrały konkursu, wtedy przekonali Auriculusa, że to nic, że dziecko jest głupie, nie zna się i niedowidzi, a szata jest w istocie genialna. I wyciągnęli od władcy... kolejnych 80 milionów na "miasto młodzieży", na "stolicę muzyki", na "miasto tęczowe" lub coś tam jeszcze. Najstarsi obywatele nie pamiętają, aby komukolwiek udało się naciągnąć cesarza na więcej niż 100 tysięcy. A tu całe 80 milionów! Ponieważ równolegle w kinach wyświetlany jest film pod tytułem "80 milionów", wyjaśniamy, że opowiada on o skoku na inną kasę.

  Kolejna para nominatów:

  Ewa Niewiadomska i Maciej Szczawiński z Radia Katowice.
  Na wspólną nagrodę zasługują z racji niespotykanego w dziejach radia bałwochwalczego entuzjazmu i fanatycznego wręcz zachwytu, z jakim przez wiele miesięcy wysławiali z anteny geniusz szalbierzy od "Miasta Ogrodów". Król Dawid w swoich 150 psalmach nie był w stanie gorliwiej wyśpiewać chwały Najwyższego, niźli katowiccy radiowcy, którzy opiewali dzieło Zielińskiego i Zaczkowskiego. Dziennik Telewizyjny przez całą Dekadę Sukcesu nie wypowiedział tylu słów podziwu dla Edwarda Gierka, ile duet Niewiadomska-Szczawiński wyraził hołdów dla swoich idoli. Bogusław Kaczyński, który dotąd był niedościgniony w admiracji dla swoich gwiazd (wielka, zachwycająca, zjawiskowa, etc.) zbladł nagle i zmalał. To warte zapisania w księgach rekordów: przez pół roku codziennie wylewać z siebie akty strzeliste i ani razu się nie powtórzyć. Maciejowi Szczawińskiemu trudno się dziwić, zaczynał karierę radiowca w czasach Zdzisława Grudnia, więc nawąchał się tych klimatów od kołyski. Ale dużo młodsza Ewa Niewiadomska, dziecko innej już epoki, to talent samorodny, wart szerszego wykorzystania.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (88)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lukaszczyk

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 62

   Tego nikt nie przebije,należy mu się ten tytuł .Partyjny aparatczyk,wypowiadający się bez sensu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy finał ?

   fani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 60

   Kiedy finał ? Pozdro.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smolisz

   as (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 67

   Powinien wygrać jednogłośnie Smolorz! Popierdółką roku powinien zostać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :P

   hihi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 70

   U księdza prałata Henryka J. spowiada się pewien polityk:
   - Proszę księdza! Ukradłem 5 milionów złotych.
   - Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
   - Wziąłem także kilka...rozwiń całość

   U księdza prałata Henryka J. spowiada się pewien polityk:
   - Proszę księdza! Ukradłem 5 milionów złotych.
   - Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
   - Wziąłem także kilka najnowszych modeli mercedesa jako łapówkę.
   - Podzielisz się ze mną, to dostaniesz rozgrzeszenie.
   - Proszę księdza, miałem, jeszcze powiedzieć, że molestowałem mojego 10-letniego syna, ale uprzedzam, że nie zamierzam się z nikim dzielić! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdoły

   Ana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 55

   Faktycznie dwie pierdoły mieszkające w Zabrzu to prezydent Mańka SZulik i prezes KZK GOP Roman Urbańczyk. Nie wiem czy to już nie najmłodszy wiek, czy okolica podatna na smędzenia, ale oboje...rozwiń całość

   Faktycznie dwie pierdoły mieszkające w Zabrzu to prezydent Mańka SZulik i prezes KZK GOP Roman Urbańczyk. Nie wiem czy to już nie najmłodszy wiek, czy okolica podatna na smędzenia, ale oboje zasługują na miano pierdoły roku. Ich teksty można przewidzieć zanim otworzą usta i tak od wielu lat mieszkańcy Zabrza są biczowani ględzeniem ludzi ze świecznika, aż żal słuchać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   rokman89 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 90

   pozamykać te wszystkie instytucje i sie pierdoły wezmą za normalną pracę .... może

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nudy

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 111

   To prawda ,że niektórych decydentów trudno słuchać faktycznie do jednej z nich należy prezydent Zabrza Mańka Szulik. Te same teksty w każdej wypowiedzi aż do znudzenia .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kultura to bzdura !!! ludzie nie mają co jeść a tutaj proszę co sie wyprawia, 250 tys, za klocki leg

   ce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 87

   http://kultura.onet.pl/sztukipiekne/muzeum-zakupilo-kontrowersyjna-prace,1,4987057,artykul.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wojewoda

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 102 / 101

   Największy,wypowiadający się bez sensu i logiki to namiestnik warszawki łukaszczyk.Tytuł należy mu się jak nikomu innemu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy finał ?

   czytelnicy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 108 / 72

   Panie Michale kiedy finał ? Pozdrawiamy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama