Piłkarska reprezentacja Polski w Kamieniu, czyli legenda...

  Piłkarska reprezentacja Polski w Kamieniu, czyli legenda trwa

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trener Kazimierz Górski
  1/5
  przejdź do galerii

  Trener Kazimierz Górski ©arc hotelu

  Ośrodek wypoczynkowy w Rybniku-Kamieniu był bazą treningową reprezentacji Polski w piłce nożnej. Zawsze biało-czerwonym przynosił szczęście. Czytajcie, jak te czasy wspominają pracownicy ośrodka.
  Gienek, rolady przyszykowane? Pani Basiu, pokoje gotowe? Trawa na boisku równo przystrzyżona? - zwykł pytać przed każdą wizytą piłkarskiej reprezentacji Polski szef Powiatowego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Rybniku-Kamieniu Wiktor Golisz. Na swoim stanowisku był od lat. O ośrodek dbał jak o własne dziecko. Za sobą miał zawsze wiernych pracowników - pokojówki, sprzątaczki, kucharzy. Dzięki nim w Kamieniu piłkarze, którzy na boiska wybiegali w koszulkach z orłem na piersi, czuli się jak w domu.


  Kiedy przed dużym, jak na lata 70., hotelu, położonym z dala od rybnickiego rynku, rozchodziła się wieść, że do ośrodka przyjeżdżają piłkarze, nikt nie stawał na baczność, choć czuć było ekscytację i podniecenie.

  - Ale trawy na zielono nikt nie malował. To nie była wizyta Gierka - mówią dawni pracownicy Hotelu Olimpia.

  To właśnie w tym gmachu, przypominającym hotel robotniczy, przed najważniejszymi meczami w eliminacjach mistrzostw Europy czy świata formy szukali Lato, Tomaszewski, Szarmach, Boniek czy Deyna. I zawsze ją znajdowali.

  W czerwcowe popołudnie 1973 roku, kiedy autokar wyłonił się zza zakrętu ulicy Hotelowej w Kamieniu, za płotem, naprzeciw wejścia do hotelu Olimpia, stały tłumy. Dzieciaki w kolorowych kolanówkach oblepiły metalową siatkę. Każdy chciał chociaż przez chwilę zobaczyć swoich idoli, którzy szli do recepcji. Nie było jednak pisków rozanielonych nastolatek czy donośnego śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". Ludzie popatrzyli i rozchodzili się do domów.

  - Przychodzili potem na treningi. Każdy ich ruch śledziło kilkadziesiąt osób. Ja sama też przez to zostałam kibicem. Sympatię do futbolu mam zresztą do dzisiaj - wspomina Erna Mołdrzyk, która w recepcji tamtejszego kempingu spędziła 18 lat. - Robotę zaczęłam w 1975 roku. Kadra była już wtedy u nas zadomowiona. Za każdym razem, kiedy u nas byli, przez ośrodek przewijały się tłumy kibiców. Przychodzili, zbierali autografy, zagadywali. A piłkarze? Byli sympatyczni, nikomu nie odmawiali - mówi Erna Mołdrzyk.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprostowanie

   kibic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   Boniek nigdy nie był w Kamieniu,za czasów gdy trenerem kadry był Kazimierz Górski

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama