Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: W Lesie Lipka spotkasz borsuka oraz zobaczysz stare, potężne dęby [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Młody lis
Młody lis PSP / arc.
Szukacie miejsca na wakacyjny spacer, niedaleko domu, w otoczeniu przyrody? Spróbujemy zachęcić Was do zapoznania się z Lasem Lipka, jednym z bardziej charakterystycznych obszarów na terenie Piekar Śląskich.

Las Lipka w Piekarach Śląskich zbliżony jest do naturalnego. Dlaczego? Nie prowadzi się już w nim gospodarki leśnej, a jego skład gatunkowy w dużej mierze odpowiada nieistniejącej już Puszczy Śląskiej, kompleksu lasów nizinno-wyżynnych.

W Lesie Lipka napotkamy głównie gatunki liściaste drzew. Są to m.in. grab, dąb szypułkowy, grab, jarzębina, jesion wyniosły, lipy, wiązy, jawor i klon zwyczajny. Iglaste drzewa także rosną, ale jest ich bardzo niewiele. Co ciekawe, niektóre drzewa kwalifikują się od objęcia ochroną w postaci pomnika przyrody ze względu na wiek, który można oszacować po wymiarach, przede wszystkim po obwodzie pnia na wysokości 130 cm.

- Takimi drzewami są tutaj dęby, z których najgrubszy ma aż 411 cm obwodu pnia. To jest naprawdę stare drzewo. Jego wiek można oszacować na 160 - 180 lat - wyjaśnia Paweł Siwy, prezes Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników. - Należy zwrócić uwagę na fakt, że rośnie on w lesie. A w naszych lasach raczej sporadycznie już rosną tak stare i grube drzewa. Dębów o wymiarach pomnikowych w Lesie Lipka mamy siedem okazów, ponadto jeszcze dwa jesiony wyniosłe oraz dwie wierzby kruche. Wszystkie te drzewa przekraczają 300 cm obwodu - dodaje.

Bogata jest również roślinność w lesie. Występują tu np. czworolist, ciemiężyca zielona (chroniona), konwalijka dwulistna, konwalia majowa (od zeszłego roku już nie chroniona). Z przekazu ustnego (zawartego w publikacji "Wartości przyrodnicze Piekar Śląskich" z 2010 roku) wiemy o występowaniu tutaj obuwika pospolitego który jest już bardzo rzadki, ale mimo usilnych poszukiwań jeszcze nigdy badaczom przyrody nie udało się tego stuprocentowo potwierdzić.
Las Lipka upodobały sobie za swoje mieszkanie różne ptaki lęgowe. Dobrze czują się tutaj myszołów, grubodziób, muchołówka żałobna, rudzik, kruk, ale też ortolan, który występuje na skraju lasu i pól. - Ortolan znany jest głównie z tego, że Ludwig van Beethoven na podstawie jego śpiewu napisał znany motyw zawarty w IX Symfonii - mówi przyrodnik Paweł Siwy. - Ale jest to ptak stosunkowy rzadki i niestety strzela się do niego w basenie Morza Śródziemnego, gdzie poluje się na ptaki prawie wyłącznie dla rozrywki. Szczególnymi krajami w tym względzie są Malta i Włochy czy Liban - tłumaczy ze smutkiem.

W 2009 roku była obserwowana na polach przy Lipce sowa błotna zwana uszatką błotna. Ta bardzo rzadka sowa, która w dzień jest aktywna, a nocą śpi, lęgnie się w Polsce sporadycznie nad Biebrzą, niezwykle rzadko na Śląsku.

A jakie ssaki możemy napotkać, przechadzając się lasem? Schronienie znajdują w Lipce borsuk, orzesznica, lis, sarny, gronostaj, łasica, pojawiają się też dziki. Natomiast na polach między Lasem Lipka, a zabudowaniami w Kozłowej Górze pojawia się zasługujący na uwagę chomik europejski. Jest rudo-białym gryzoniem, kopiącym duże nory, do których wlot sięga nawet 10 cm. W ciągu ostatnich 40 lat znacząco, bo aż o 75 procent zmniejszył liczebność w Polsce, co oznacza, że jest zagrożony wyginięciem.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!