Gdzie bociany spędzają święta?

  Gdzie bociany spędzają święta?

  Anna Agaciak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gdzie bociany spędzają święta?

  ©123RF

  W sierpniu opuściły gniazda, zorganizowały sejmiki, pokrążyły nad polami i ruszyły w drogę do Afryki objadać się szarańczą - pisze Anna Agaciak
  Gdzie bociany spędzają święta?

  ©123RF

  Takim to dobrze! Siedzą sobie teraz w ciepłych krajach, wygrzewają kości w cudownym słońcu i pewnie objadają się egzotycznymi frykasami. A tak poważnie... gdzie są i co porabiają nasze polskie boćki, gdy opuszczają rodzime gniazda? Zagadkę pomagają rozwikłać Józef Skotnicki, dyrektor krakowskiego zoo, i dr Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody.

  - Nie wszystkim bocianom udało się odlecieć - zauważa dyrektor ogrodu zoologicznego w Krakowie Józef Skotnicki.
  - Niektóre młode nie zdążyły się na czas nauczyć latać, inne miały po prostu pecha i pokiereszowały się na przykład na drutach energetycznych. Właśnie trzy takie gapy trafiły do naszego zoo od wojewódzkiego konserwatora przyrody.

  Jak spędzają święta? Przebywają sobie na naszym zimowisku, w ciepłej szklarni. Jeśli przez zimę się pozbierają, może wiosną dołączą do swoich krewniaków. Kto wie, może w sierpniu ruszą w drogę do ciepłych krajów.

  Boćki z zoo na zmartwione czy osierocone wcale nie wyglądają. Chodzą dumnie po szklarni. Mają wikt, opierunek, ciepło jak w Afryce i towarzystwo innych egzotycznych piękności. Absolutnie się nie zdziwię, jeśli w marcu wcale nie będą chciały opuścić krakowskiego ogrodu.

  Zdecydowana większość małopolskich boćków byczy się jednak teraz w Afryce. Wyleciały na ten kontynent w sierpniu. Aby dolecieć na wczasy, musiały trochę pokombinować. Ponieważ to ptaki, które fantastycznie szybują, ale szybko męczą się machając skrzydłami, muszą wybierać trasę nad rozgrzanymi słońcem regionami. Niczym szybownicy szukają ciepłych prądów powietrza, pozwalających im bez wysiłku pokonywać dzienny dystans. Nawet 100 kilometrów!

  Dlatego unikają przelotów nad górami i morzami. Ptaki z zachodniej Europy lecą przez Gibraltar. Pozostałe przez Bosfor, Syrię i Jordanię, kierując się do wschodniej i południowej Afryki. W okolicach cieśnin morskich zagęszczają się wędrujące grupy bocianów. Dziennie można zobaczyć nawet kilka tysięcy lecących osobników.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
  *LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
  *GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
  *NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama