Żory, Tychy, Katowice: Wybrano instytucje do badań...

  Żory, Tychy, Katowice: Wybrano instytucje do badań dostępności usług publicznych

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Urząd pracy w Żorach, tyski magistrat oraz marszałkowski Regionalny Ośrodek Kultury zostaną w przyszłym roku przebadane pod kątem dostępności usług publicznych. Analiza metodą design thinking, czyli "myślenia projektowego", pozwala usprawniać działanie instytucji.
  O wyborze partnerów do przedsięwzięcia "Projektujemy sektor publiczny!" poinformowała Aleksandra Czapla-Oslislo z zespołu projektu Design Silesia. Projekt funkcjonuje przy wydziale Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego.

  Analiza metodą design thinking prowadzona będzie od marca do maja przyszłego roku. W każdej z wybranych instytucji przez trzy różne dni w kolejnych miesiącach pracować będzie kilkuosobowy interdyscyplinarny zespół, w którym znajdą się m.in. psycholog, socjolog, projektant i specjalista administracji publicznej.

  Specjaliści przeanalizują pracę instytucji pod kątem kontaktu z klientami. Będą m.in. obserwować dostępność usług i efektywność organizacji pracy. Zadaniem zespołu będzie przygotowanie zestawu rekomendacji zmian i usprawnień. Rezultatem ma być też przygotowanie case studies, czyli analizy przebadanych przypadków.

  Przykładami mają być: Powiatowy Urząd Pracy w Żorach, który chce wypracować przyjazny model sprawnej obsługi klientów, Urząd Miasta Tychy, który planuje otworzyć Biuro Obsługi Inwestorów oraz należący do marszałka woj. śląskiego Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

  - Ośrodek to instytucja, o której mało kto przez lata słyszał. Niedawno zmienił się tam dyrektor, planują dużo zmian. To w przyszłości ma być placówka, która na wzór Narodowego Centrum Kultury ma spajać środowisko menedżerów kultury i osób z sektora kreatywnego. Zainteresowani działający w obszarze kultury mają tam otrzymywać wsparcie merytoryczne i finansowe na swoje projekty -
  wyjaśniła Czapla-Oslislo.

  Nabór chętnych do udziału w analizie ogłoszono w listopadzie. Zgłosiło się kilkanaście instytucji; w ostatnich tygodniach trwały rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami dziesięciu z nich. Wcześniej zespół Design Silesia wybrał członków ośmioosobowego zespołu, który będzie prowadził analizę. Jego pracę będą ciągle nadzorowali eksperci z walijskiego ośrodka Design Wales.

  Design Wales to jedno z największych w Europie centrów wiedzy dotyczącej wsparcia designu i związanych z projektowaniem polityk na poziomie regionalnym i krajowym. Instytucja ta zajmuje się też programami dotyczącymi projektowania usług publicznych, do których zalicza się m.in. śląskie badanie.

  Jak oceniają przedstawiciele Design Silesia, z ich dotychczasowej pracy widać, że projektowanie usług jest w Polsce czymś nowym i jeszcze nie do końca rozumianym, zwłaszcza w instytucjach publicznych.

  - Czasem musimy tłumaczyć, że nie chodzi o projektowanie przestrzeni. W sektorze prywatnym jest inaczej. Banki, operatorzy telekomunikacyjni czy dobre kawiarnie wiedzą, że tam, gdzie przychodzą klienci, trzeba usługę projektować - od panującego tam klimatu po sprzedawany produkt. W sektorze publicznym to nowość - wskazała Czapla-Oslislo.

  Z drugiej strony, nabór wniosków pokazał, że w regionie działają instytucje otwarte na innowacje. Wśród kandydatów do projektu znalazły się m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Instytucja Filmowa "Silesia Film", stowarzyszenia pracujące z niepełnosprawnymi, urzędy miast i gmin (np. z Ornontowic) czy galeria i centrum kultury z Chorzowa.

  "Projektujemy sektor publiczny!" to jedno z zadań projektu "Design Silesia" realizowanego od września ub. roku przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

  Partnerami Urzędu są miejscowa Akademia Sztuk Pięknych, Ars Cameralis Silesia Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
  *LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
  *GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
  *NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama