Katowice: Rozpoczął się wigilijny posiłek dla potrzebujących...

  Katowice: Rozpoczął się wigilijny posiłek dla potrzebujących

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wigilijny posiłek dla osób, którym doskwiera bieda, samotność lub bezdomność, rozpoczął się w sobotę w południe w siedzibie Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego (GTCh) w Katowicach. Organizatorzy przygotowali się nawet na 1,5 tys. posiłków.
  Przed drzwiami siedziby Towarzystwa przy ulicy Jagiellońskiej w centrum miasta ustawiła się kolejka - być może z powodu dodatniej temperatury - nieco krótsza niż w ubiegłych latach. Jak mówił założyciel GTCh, Dietmar Brehmer, w ostatnich latach liczba osób na wigilijnych obiadach była podobna, sięgała tysiąca.

  Jak mówił Brehmer, wśród osób odwiedzających GTCh można zaobserwować wczesną śmiertelność, około pięćdziesiątki. W ich miejsce przychodzą jednak nowi - dlatego co roku liczba uczestników świątecznego posiłku praktycznie się nie zmienia.

  Brehmer zauważył też, że w sobotę znacznie więcej ludzi niż w poprzednich latach przy wigilijnym posiłku było uśmiechniętych. - Dlatego ja też jestem dzisiaj uśmiechnięty. To nam daje dużo optymizmu. Ci ludzie są uśmiechnięci, a ludzie, którzy mają wiele, mają tyle trosk. Proszę mi wytłumaczyć na czym to polega? Powinniśmy być tacy, jak oni - przekonywał.

  - Dzisiaj jest takie piękne święto miłości bliźniego. Nasz wielki nauczyciel, ponad 2 tys. lat temu powiedział, że biednych będziecie zawsze mieli. Będziemy więc ich mieli. Możemy sobie tylko życzyć, byśmy zachowali optymizm, żebyśmy mogli być dla nich jak najdłużej - zaznaczył szef GTCh.

  Wigilijne posiłki Towarzystwo organizuje od 22 lat. W sobotę, przy odświętnie przystrojonych stołach w siedzibie GTCh, podano rybę z ziemniakami i kapustą, barszcz, wędliny, pieczywo, śledzie, sałatki, kompot, makówki i inne słodycze. Jak mówili uczestnicy spotkania, przychodzą na nie z różnych powodów.

  - Jestem tu pierwszy raz. Jak mąż jeszcze żył, remontowaliśmy te pomieszczenia. Na co dzień tu nie chodzę - dziś jestem, bo zostałam sama. Mąż nie żyje, córka nie żyje, mama nie żyje... Znam pana
  Dietmara kupę lat, spotkaliśmy się, poprosił mnie: przyjdź na tę Wigilię, nie będziesz sama, będzie więcej ludzi - jakoś tę Wigilię spędzisz. No i przyszłam - mówiła pani Barbara z katowickiej dzielnicy Załęże.

  Pani Adela z Chorzowa korzysta z jadłodajni GTCh często. Jak wyjaśniła, utrzymanie się z niskiej inwalidzkiej renty pierwszej grupy jest trudne. - Jestem bardzo zadowolona, że mogę tu coś dostać. To jest moje oparcie. Jak się tutaj przychodzi, widzi się, że nie jest się samemu. Jest się z kimś i widać, że ktoś się jednak interesuje człowiekiem. Jest serdeczna atmosfera. Jestem wdzięczna, że coś takiego istnieje - podkreśliła.

  Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne istnieje od 1989 r. Było pierwszą pozapaństwową i pozakościelną organizacją tego typu na Śląsku i jedną z pierwszych w Polsce. Przyjęło nazwę "Górnośląskie", nawiązując do śląskich tradycji dobroczynności. Towarzystwo zatrudnia kilkoro pracowników, pomagają im wolontariusze - bezdomni, podopieczni GTCh.

  Ulokowana w śródmieściu Katowic jadłodajnia GTCh rocznie wydaje ponad 100 tys. posiłków. Codziennie od godz. 16. zgłasza się po nie do 300 osób. W świetlicy GTCh regularnie odbywają się spotkania kółek zainteresowań. Z ogrzewalni dla bezdomnych codziennie korzysta ok. 25 osób. Przy GTCh od 2009 r. działa też drużyna piłkarska osób bezdomnych. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
  *LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
  *GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
  *NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama