Katowice: Abp Zimoń odprawił mszę dla osadzonych w areszcie

  Katowice: Abp Zimoń odprawił mszę dla osadzonych w areszcie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Abp Zimoń odprawił mszę dla osadzonych w areszcie

  ©arc.

  Poranną mszę dla osadzonych w areszcie śledczym w Katowicach odprawił w niedzielę arcybiskup senior Damian Zimoń. Mówił, że każdy ma prawo do nadziei i każdy powinien uwierzyć w dobro w sobie.
  Katowice: Abp Zimoń odprawił mszę dla osadzonych w areszcie

  ©arc.

  ABP DAMIAN ZIMOŃ ŻEGNA SIĘ Z WIERNYMI - ZDJĘCIA

  ABP DAMIAN ZIMOŃ ODCHODZI NA EMERYTURĘ - ZDJĘCIA


  Abp Zimoń odwiedza osadzonych w areszcie w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy od końca lat osiemdziesiątych.
  Dotąd czynił to jako metropolita katowicki. Jego niedzielna wizyta była pierwszą po tym, jak przeszedł z końcem listopada na emeryturę. W niedzielę akcentował, że przychodzi, by aresztanci spotkali się z nadzieją rodzącego się Chrystusa.

  Arcybiskup powiedział dziennikarzom, że każdy człowiek ma prawo nawrócić się, przekreślić zło w swoim życiu i próbować jeszcze jakoś inaczej je rozpocząć. "Chcę im przynieść trochę nadziei, by uwierzyli w siebie, w dobro, które jest wśród nich. Każdy człowiek ma w sobie sporo dobra i to dobro trzeba ujawnić za łaską Bożą" - wyjaśnił.

  "Boże Narodzenie i narodzenie Chrystusa na Ziemi to nie jest zwyczajne narodzenie. To jest istota całego procesu Zbawienia. Chcemy pojmować tę tajemnicę, żeby lepiej żyć, żeby mieć nadzieję, żeby trochę na świat popatrzeć oczami człowieka, który wie po co żyje i do czego zdąża" - podkreślił.

  Abp Zimoń przypomniał niedawną wizytę Benedykta XVI w jednym z więzień w Rzymie. Osadzeni mogli stawiać papieżowi pytania. "Prawdopodobnie to było źródłem jego homilii, którą wygłosił w czasie pasterki, gdzie mówił, że Chrystus tak się uniżył, że przychodzi do najbardziej biednego" - mówił w niedzielę arcybiskup.

  "Każdy człowiek, choćby nieraz bardzo przez życie pokrzywdzony, jest w stanie go przyjąć. Bo to właśnie ta postać dziecięcia, dziecka. Chrystus mógł przecież na wiele innych sposobów obrać to dzieło odkupienia, ale przychodzi do człowieka w postaci tego człowieka najbardziej niewinnego" - zaznaczył.

  W świątecznej mszy uczestniczyło kilkudziesięciu z ok. 400 obecnie osadzonych. Mimo szczególnych okoliczności dzień Bożego Narodzenia ma świąteczny wymiar również w areszcie. Osadzeni mogą mieć w celach gałązki choinki lub małe drzewka. Bogatszy jest również jadłospis, bo w dni świąteczne stawka żywieniowa jest wyższa.

  Organizacja nabożeństw w areszcie wymaga pewnych przygotowań ze strony służby więziennej. Ze względu na dobro postępowań np. niektórzy więźniowie - należący do tzw. grup wspólniczych - nie powinni się ze sobą kontaktować, również podczas mszy.

  Spośród polskich więzień i aresztów w Polsce katowicka placówka ma jedną z nowocześniejszych kaplic. Odbywają się tam m.in. chrzty, pierwsze komunie i bierzmowania więźniów. W każdą niedzielę odprawiana jest msza. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
  *LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
  *GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
  *NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorliwosc damiana zimonia

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

   ciekawa jestem czy emeryta zimon spolecznie udwiedza wiezniow moze ma w tym jakis interes z racji wieku nalezy sie odpoczynek przeciez sa zastepcy ktorym nie nalezy odbierac pracy zimon chyba...rozwiń całość

   ciekawa jestem czy emeryta zimon spolecznie udwiedza wiezniow moze ma w tym jakis interes z racji wieku nalezy sie odpoczynek przeciez sa zastepcy ktorym nie nalezy odbierac pracy zimon chyba spelnil wszystko po co przedluzac zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy pomoże "dobry Boże"

   Niykatol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 14

   Obłudy pełny katolicki kościol siyngo kaj ino idzie żeby powstrzimać swoj rozpad. A tyn przidzie, abo i jusz jes

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rk1 mosz recht.

   Wierny sługa Boży (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 11

   Księża z biydokami niy jodajom i niy godajom. Godajom ino we kancelaryji jak trza posługa łodprawić ale to sie wionze ze grubym szmalym, no i godajom w czasie kolyndy i majom kapsy w kieckach ku...rozwiń całość

   Księża z biydokami niy jodajom i niy godajom. Godajom ino we kancelaryji jak trza posługa łodprawić ale to sie wionze ze grubym szmalym, no i godajom w czasie kolyndy i majom kapsy w kieckach ku samej ziymi. Na tych kolyndach ło sprawach ludzkich nieradzi słuchajom. Ło pujsciu ku łowieczkom w tych syminariach ich nie uczom. Wielebni tez nie znajom pisma świyntego i zasad religii katolicki . Pon Jezus mioł 12 apostołow i żodyn niy łodbiegoł w łobleczyniu łod niego . Nie było tam chierarchi , biskupów, kapłanów,arcykapłanów, kardynałow , dziekany , infułaci i roztomajtych innych cudoków. Tak jak nasi prokuratory i syndzie nie znajom konstytucyji tak ci nie znajom X przikazań Bożych. II przikazani godo:Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące pokoleń.

   Przikozami jest jasne i czytelne, a te faryzeusze chcom by ich całowac po pierściyniach, klynkac przed nimi, chodzom łozłocyni chocby to łoni byli bogami. Jo jest Katolik i w boga wierza ale te ciule mie mogom pocołować w d***. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po pierwsze profilaktyka

   rk1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   Jakoś mnie dziwi tak wielkie zainteresowanie hierarchów skazanymi. Przecież każde więzienie ma swojego kapelana i on jest od posług kapłańskich. Może biskupi wyszli by na ulice Katowic i innych...rozwiń całość

   Jakoś mnie dziwi tak wielkie zainteresowanie hierarchów skazanymi. Przecież każde więzienie ma swojego kapelana i on jest od posług kapłańskich. Może biskupi wyszli by na ulice Katowic i innych miast , pospacerowali wśród ludzi, posłuchali co oni mówią, porozmawiali by ... i tak na codzień, nie od święta.Premier Rządu ma naprawdę wiele zajęć, a jednak - chociaż zbyt rzadko - spotyka się ze zwykłymi zjadaczami chleba. Ksiądz Biskup pochodzi z ludu, niech więc - zwłaszcza, kiedy jest na emeryturze i ma czas -wejdzie między lud ukochany i wysłucha, porozmawia, poradzi.. i bez złoconych szat podyskutuje z górnikami, emerytami, rolnikami, a także potencjalnymi mieszkańcami więzień, domów porawczych, izb zatrzymań itp. Lepiej zapobiegać niż leczyć choroby. Profilaktyka ks. Biskupie! Profilaktyka!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama