Częstochowa: Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę

Częstochowa: Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę

Dziennik Zachodni

Częstochowa: Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę
1/5
przejdź do galerii

©BPJG/Marek Kępiński

Wierni z Częstochowy i okolic odwiedzają w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia jasnogórską szopkę. Świąteczna inscenizacja o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. jest jedną z największych i najbardziej znanych w Polsce.
BETLEJEM W STRUMIENIU - ZOBACZ ZDJĘCIA ŻYWEJ SZOPKI

Dawniej budowana w tzw. Wieczerniku, słynna jasnogórska szopka od 2008 r. powstaje w jasnogórskim ogrodzie - na fosach, ciągnących się wzdłuż klasztornego muru. Co roku cieszy się powodzeniem u częstochowian i przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów. Zwyczajowo jest uroczyście otwierana po pasterce.

Tak było i w tym roku - po eucharystii w jasnogórskiej bazylice generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski poświęcił figurkę Dzieciątka Jezus, przeniósł ją do szopki i złożył w żłóbku. Sama szopka powstawała od początków listopada. Budowali ją pracownicy częstochowskiego sanktuarium, a także stolarze, cieśle i elektrycy. Nad jej urządzaniem czuwał jasnogórski dekorator ojciec Bronisław Kraszewski.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY SZOPKI W PANEWNIKACH

ŚLĄSKA SZOPKA STANĘŁA W BIERUNIU - ZDJĘCIA

ZOBACZ NAJŁADNIEJSZE SZOPKI BOŻONARODZENIOWE Z 2010 ROKU

W centrum szopki stanęła Święta Rodzina - Józef i Maryja pochyleni nad dzieciątkiem Jezus. Czuwają w zamyśleniu, otoczeni przez zwierzęta, anioły i pasterzy. W tym roku, dla upamiętnienia beatyfikacji Jana Pawła II, częścią świątecznej dekoracji jest wizerunek papieża i jego słowa "Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".

Jak co roku, częścią szopki są drewniane zagrody dla żywych zwierząt. Mieszkają w nich barany, kucyki, kozy, kury, gęsi, kaczki. Jest pełniąca nieformalną rolę gospodyni tego zwierzęcego domu ulubienica dzieci, oślica Amelka. Są też naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne, wykonane z włókna szklanego, wśród nich słonie, krowy, konie, sarny i jelenie.

Najwięcej zwiedzających ogląda jasnogórską szopkę w pierwszych tygodniach po świętach. W czasie ferii odwiedzają ją pielgrzymki młodzieży oraz turyści, przejeżdżający przez Częstochowę w drodze na zimowy wypoczynek. Szopka jest otwarta do wtorku przed środą popielcową - codziennie od 8 do 18, a w niedziele i święta do 20. W tym roku wydano dwie pocztówki związane z jasnogórską szopką oraz okolicznościowy stempel.(PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
*LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ
*GYSZYNKI DO KOŻDEGO ŚLONZOKA - TO KUP HANYSOWI
*NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo