Zabrze: DTŚ poczeka na naprawę... rok

  Zabrze: DTŚ poczeka na naprawę... rok

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prace będą prowadzone na kilometrowym odcinku autostrady A4 w Rudzie Śląskiej przez trzy miesiące. Wykona je Skanska
  1/4
  przejdź do galerii

  Prace będą prowadzone na kilometrowym odcinku autostrady A4 w Rudzie Śląskiej przez trzy miesiące. Wykona je Skanska ©arkadiusz gola/dziennik zachodni

  Remont DTŚ w Zabrzu: Znamy przyczynę pofałdowania nawierzchni. To skomplikowany proces reakcji chemicznych w nasypie drogowym. Trasa "puchnie"

  Remont DTŚ w Zabrzu

  :

  Kilka miesięcy trwały badania i ekspertyzy na zabrzańskim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej od ronda na de Gaulle'a do rogatek Gliwic. Przypomnijmy: droga otwarta została w sierpniu ubiegłego roku i szybko pofałdowała się. Wykonawca, firma Eurovia, zobowiązał się do usunięcia usterek w ramach gwarancji. Najpierw chciał jednak poznać przyczyny takiego stanu rzeczy. I poznał.


  - Powodem pofalowania nawierzchni są reakcje chemiczne zachodzące w warstwach nasypu drogowego. Wskutek tych reakcji jeden ze składników mieszanki użytej do budowy nasypów wykazuje tendencje do zwiększania swojej objętości - wyjaśnia Małgorzata Nowakowska, manager ds. komunikacji w Eurovii.

  Nie liczmy jednak na to, że skoro poznaliśmy przyczyny, to szybko zostaną one usunięte. Wykonawca ma teraz czas na opracowanie programu naprawczego. Trwać będą więc dalsze obserwacje i badania. Jak długo? Wstępny termin to 1 lipca 2016 roku, a więc niemal za rok. Przez ten czas usterka nie zostanie usunięta, ale coś się jednak wydarzy na feralnym odcinku. W planach są kolejne doraźne roboty, czyli frezowanie najbardziej newralgicznych miejsc.

  Tak było już w maju. Kolejne tego typu prace - w tym miesiącu. Zarządca drogi, Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu, przekonuje, że długi termin napraw to w istocie... atut.

  - Bardzo ważne jest, aby oprócz zrobionych ekspertyz zaobserwować, jak ten odcinek zachowuje się zimą. Wtedy wykonawca będzie dysponować kompletną wiedzą i usunie usterkę w najlepszy możliwy sposób - mówi Kazimierz Ladziński, dyrektor MZDiII. Dodaje, że do tej pory Eurovia i DTŚ SA ściśle współpracują z miastem i reagują na zgłoszenia zabrzańskich urzędników.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem