Długie weekendy 2012 roku. Zaplanuj [PORADNIK]

  Długie weekendy 2012 roku. Zaplanuj [PORADNIK]

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Majówka AD 2012 zapowiada się na najdłuższy weekend w tej dekadzie. Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by cieszyć się z wolnością przez pełne 9 dni!
  1/8
  przejdź do galerii

  Majówka AD 2012 zapowiada się na najdłuższy weekend w tej dekadzie. Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by cieszyć się z wolnością przez pełne 9 dni! Dla pracoholików jest wersja skrócona. Oszczędzając urlop 2 maja, pozostaje i tak 8 dni laby. ©ARC DZ

  Święta za nami, Sylwester i Nowy Rok za kilka dni. Najbardziej chodliwym towarem stają się kalendarze na 2012 rok, a w nich 13 ustawowych świąt i łącznie aż 114 dni wolnych od pracy. O jeden więcej, niż w mijającym roku 2011.
  Co ciekawe liczba dni roboczych nie zmieni się i jest to możliwe tylko dlatego, że nadchodzący rok jest przestępny. Zamiast 365 ma 366 dni. Dzięki Egipcjanom, a potem papieżowi Grzegorzowi XIII, który w 1582 roku wprowadził do kalendarza przestępność, urodzeni 29 lutego mogą świętować swoje prawdziwe urodziny. Ani dzień wcześniej ani później.

  My sprawdziliśmy co zrobić, aby świętować i bawić się jeszcze dłużej niż przewiduje to kalendarz, czyli jak w minimalny sposób wykorzystując urlop wydłużyć sobie weekendy. Tym bardziej, że na wspomniane 13 dni świątecznych, ustawowo uznanych za wolne, aż cztery przypadają w niedziele.
  Platforma Obywatelska w 2010 r. zmieniła Kodeks pracy w reakcji na inicjatywę prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, który przekonał Polaków, a przede wszystkim parlamentarzystów, że w Trzech Króli nie powinniśmy pracować. W myśl nowych przepisów już nie przysługuje nam wolne za święta, przypadające w sobotę.

  Ale to właśnie laba w Trzech Króli gwarantuje pierwszy w 2012 roku przedłużony weekend. Potem na kolejne dłuższe wolne trzeba czekać do końca pierwszej dekady kwietnia, kiedy wypada Wielkanoc.

  W przyszłym roku układ dni wolnych 1 i 3 maja tak się ułożył, że można zafundować sobie prawdziwe dziewięciodniowe wakacje w ciepłych krajach albo pod gruszą w ogrodzie, odpisując niewiele z puli urlopowej.

  Niestety 15 sierpnia, zwykle żelazny wakacyjny punkt przedłużający ciepły weekend wypada w środę, idealnie w środku tygodnia. To oznacza, że nie jest opłacalne wykorzystywanie aż dwóch dni z cennego urlopu tylko po to, by zyskać jeden dodatkowy dzień. Dlatego do kolejnej kilkudniowej laby trzeba poczekać aż do listopada.

  W Polsce dzień Wszystkich Świętych jest jednocześnie nazywany przewrotnie ostatnim prawdziwym rodzinnym świętem, bo nad grobami bliskich spotykają się całe pokolenia. W przyszłym roku 1 listopada jeszcze bardziej nabierze takiego charakteru, bo to początek 4-dniowego weekendu.
  Jednak żaden z weekendów w ciągu całego 2012 r. nie przebije grudniowej gwiazdki. Świętować można nawet od 22 grudnia aż do 1 stycznia 2013 roku czyli pełne 11 dni i to kosztem zaledwie kosztem 4 dni urlopu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama