Ciągle marzą o Dreamlinerze

  Ciągle marzą o Dreamlinerze

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ciągle marzą o Dreamlinerze

  ©mat. producenta

  Tego lotu się nie czuje, żadnych nudności, po prostu relaks - mówiła jedna z pasażerek Dreamlinera. Jednak najbardziej zaawansowany technologicznie samolot Boeing 787 rodzi się w bólach, wymaga poprawek, a przewoźnicy na świecie, w tym LOT, nie mogą się go doczekać - pisze Kazimierz Sikorski
  Ciągle marzą o Dreamlinerze

  ©mat. producenta

  Nawet po kilkunastogodzinnym locie pasażerowie opuszczali samolot w pełni zrelaksowani, zupełnie jakby odbyli tylko krótką podróż. Chris Sloan, która miała okazję lecieć najnowszym Boeingiem 787 Dreamlinerem, tak opisywała dla stacji CNN swoje wrażenia: - Lot tym samolotem był, nie boję się użyć takiego porównania, jednym z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. Tego lotu się nie czuje, żadnych nudności, po prostu relaks.A największe wrażenie robiły błękitny sufit i uspokajające oświetlenie.

  Stephanie Wood, pasażerka wypowiadająca się z kolei dla "USA Today", tak opisywała swoją podróż: - Te duże okna są wprost niesamowite. Naprawdę się to od razu zauważa i czuje się różnicę, dzięki większej ilości naturalnego światła i braku poczucia, że jest się zamkniętym w ciasnym wnętrzu.

  Nic więc dziwnego, że linie lotnicze ustawiają się w kolejce po ten samolot. Boeing otrzymał przeszło 820 zamówień na Dreamlinery jeszcze przed pierwszą dostawą, co czyni je jednymi z najbardziej pożądanych samolotów na świecie. To dowodzi też, że przełom technologiczny, w który zainwestowała amerykańska firma, się opłacił. Linie lotnicze liczą na to, że oprócz lepszej oferty dla swoich pasażerów, zużycie paliwa zmniejszone o 20 proc. przyczyni się także do większych zysków.

  W gronie tych, którzy będą korzystali z tych maszyn, jest także nasz narodowy przewoźnik. PLL LOT będące pierwszymi liniami lotniczymi w Europie, które otrzymają Boeinga 787 Dreamlinera. Polski przewoźnik zamówił osiem takich maszyn, które zastąpią B767 obecnie obsługujące trasy dalekiego zasięgu.

  LOT oczekiwał pierwszego Dreamlinera w maju przyszłego roku. Teraz okazuje się, że dostawa nastąpi dopiero pod koniec 2012 r. Dreamliner to rewolucja technologiczna, w ponad połowie wykonany został z materiałów kompozytowych. A wszystko, co nowe, niesie niepewność, konieczne są poprawki, stąd te opóźnienia.

  I polscy pasażerowie muszą jeszcze poczekać, by móc wypowiadać swoje opinie o tej maszynie. Pewne jest to, że Dreamliner umożliwia pasażerom podróż w niespotykanym dotąd komforcie. Samoloty te zaopatrzono np. w specjalne czujniki, które kontrolują reakcje pewnych powierzchni maszyny, w tym także skrzydeł, w czasie turbulencji. Ten innowacyjny system umożliwia przeprowadzenie bardzo spokojnego lotu na całej trasie, co zapobiega nudnościom pasażerów.

  W Dreamlinerze stworzono takie warunki, że kiedy maszyna leci na wysokości 13,1 tys. m, warunki w kabinie odpowiadają tym, jakie panują na poziomie 1830 m, czyli są podobne do tych, jakie są w Meksyku. Zaawansowane materiały kompozytowe użyte do produkcji kadłuba modelu 787 nie niszczą się, co pozwala utrzymać ciśnienie odpowiadające niższej wysokości.

  Dzięki temu, że kadłub Dreamlinera został zbudowany z kompozytów, a nie z aluminium (jak to ma miejsce w innych samolotach), możliwe stało się umieszczenie większych okien w kadłubie. Dzięki temu pasażerowie na pokładzie zyskują imponujący widok na horyzont z okna.

  W tej maszynie użyto też specjalnych elektrochromowanych rolet, które umożliwiają pasażerom jednoczesne przyciemnienie okien i możliwość podziwiania widoków.

  A dzięki ergonomicznie zaprojektowanemu wnętrzu kabina pasażerska jest wyjątkowo przestrzenna, zaś oświetlenie LED jest delikatniejsze i bardziej sprzyja zarówno rozrywce czy odpoczywaniu, jak i pracy. Kolory światła odzwierciedlają pory dnia, powoli zmieniając się z tonacji dziennych w nocne.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo