Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W aptekach koniec leków za grosz i za złotówkę

Agata Pustułka
W aptekach gorączka. Farmaceuci mają kilka dni, by do systemów komputerowych wprowadzić nowe ceny leków, zgodnie z listą leków refundowanych, ogłoszoną przez Ministerstwo Zdrowia tuż przed świętami.

Po 1 stycznia nie kupimy już leków za grosz. Dlatego teraz są wykupowane niemal hurtowo przez pacjentów. Topnieją zapasy pasków do glukometrów, bo wiadomo, że część z nich zostanie skreślona z listy leków i pacjenci rzucili się na nie jak na świeże bułeczki. Liczba osób chorych na cukrzycę jest ogromna. Samych pasków używa ponad milion chorych. Ale do tej pory dopłaty do insulin czy pasków kosztowały budżet NFZ bardzo wiele.
PEŁNA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH PRZEZ NFZ OD 1 STYCZNIA - ZOBACZ
W województwie śląskim fundusz na dopłaty do leków refundowanych za 2011 r. ma wydać 1 mld 100 mln zł, ale kwota ta może być wyższa, bo w ostatnich tygodniach wzrosła sprzedaż leków.

Business Centre Club skieruje do rzecznika praw obywatelskich wniosek, by ten rozważył, czy ustawą refundacyjną powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Szereg rozwiązań zawartych w ustawie refundacyjnej i wydawanych do niej aktach wykonawczych: wprowadzona formuła obwieszczenia, zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych, obowiązek zawierania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia - narusza zdaniem BCC Konstytucję RP.

Lista wydaje się korzystna, choć jak zwykle w takich sytuacjach diabeł tkwi w szczegółach

Doktor Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej:
Ministerstwo chyba osiągnęło swój cel i rzeczywiście poczyniło oszczędności. Samo jednak wprowadzenie listy leków refundowanych niemal za pięć dwunasta jest niedopuszczalne. Jak zwykle trzeba wszystko robić na szybko. Na razie listę można oceniać ogólnie, bo diabeł tkwi w szczegółach i o rzeczywistych skutkach finansowych nowej listy przekonamy się dopiero, jak zacznie ona obowiązywać. Trudno przewidzieć, jak zareaguje rynek oraz sami pacjenci, którzy częściowo będą zmuszeni do zmiany leków na ich odpowiedniki.

Nie obejdzie się z pewnością bez małych lub większych wojenek o poszczególne leki, a na pewno jeśli chodzi o paski do glukometrów. Wiele firm farmaceutycznych rozdawało glukometry za darmo, po to, by wzrósł popyt na określone paski. Jeśli teraz paski wypadły z listy, to glukometry stały się dla pacjentów kłopotem. Albo będą płacić więcej, albo zdecydują się na wymianę urządzeń.

Bardzo martwi mnie też brak konkretnych i ostatecznych rozstrzygnięć związanych z wypisywaniem nowych recept. Chciałbym przypomnieć pacjentom, że nie będziemy realizować zniżkowo recept na leki refundowane, jeśli znajdzie się na nich pieczątka lub dopisek: refundacja od decyzji NFZ. Recepty z taką pieczęcią mogą zostać zrealizowana wyłącznie za 100-procentową odpłatnością. Po 1 stycznia zmienią się nie tylko ceny leków, ale także zasady ich sprzedaży. Nie będzie można wywieszać cen na leki na zewnątrz aptek, m.in. w oknach, czy w widocznych z zewnątrz gablotach, bo zostanie to uznane za zachętę do kupowania w danej aptece. AGA

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera