W aptekach koniec leków za grosz i za złotówkę

  W aptekach koniec leków za grosz i za złotówkę

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W aptekach koniec leków za grosz i za złotówkę
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  W aptekach gorączka. Farmaceuci mają kilka dni, by do systemów komputerowych wprowadzić nowe ceny leków, zgodnie z listą leków refundowanych, ogłoszoną przez Ministerstwo Zdrowia tuż przed świętami.
  Po 1 stycznia nie kupimy już leków za grosz. Dlatego teraz są wykupowane niemal hurtowo przez pacjentów. Topnieją zapasy pasków do glukometrów, bo wiadomo, że część z nich zostanie skreślona z listy leków i pacjenci rzucili się na nie jak na świeże bułeczki. Liczba osób chorych na cukrzycę jest ogromna. Samych pasków używa ponad milion chorych. Ale do tej pory dopłaty do insulin czy pasków kosztowały budżet NFZ bardzo wiele.

  PEŁNA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH PRZEZ NFZ OD 1 STYCZNIA - ZOBACZ
  W województwie śląskim fundusz na dopłaty do leków refundowanych za 2011 r. ma wydać 1 mld 100 mln zł, ale kwota ta może być wyższa, bo w ostatnich tygodniach wzrosła sprzedaż leków.

  Business Centre Club skieruje do rzecznika praw obywatelskich wniosek, by ten rozważył, czy ustawą refundacyjną powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Szereg rozwiązań zawartych w ustawie refundacyjnej i wydawanych do niej aktach wykonawczych: wprowadzona formuła obwieszczenia, zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych, obowiązek zawierania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia - narusza zdaniem BCC Konstytucję RP.

  Lista wydaje się korzystna, choć jak zwykle w takich sytuacjach diabeł tkwi w szczegółach


  Doktor Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej:
  Ministerstwo chyba osiągnęło swój cel i rzeczywiście poczyniło oszczędności. Samo jednak wprowadzenie listy leków refundowanych niemal za pięć dwunasta jest niedopuszczalne. Jak zwykle trzeba wszystko robić na szybko. Na razie listę można oceniać ogólnie, bo diabeł tkwi w szczegółach i o rzeczywistych skutkach finansowych nowej listy przekonamy się dopiero, jak zacznie ona obowiązywać. Trudno przewidzieć, jak zareaguje rynek oraz sami pacjenci, którzy częściowo będą zmuszeni do zmiany leków na ich odpowiedniki.

  Nie obejdzie się z pewnością bez małych lub większych wojenek o poszczególne leki, a na pewno jeśli chodzi o paski do glukometrów. Wiele firm farmaceutycznych rozdawało glukometry za darmo, po to, by wzrósł popyt na określone paski. Jeśli teraz paski wypadły z listy, to glukometry stały się dla pacjentów kłopotem. Albo będą płacić więcej, albo zdecydują się na wymianę urządzeń.

  Bardzo martwi mnie też brak konkretnych i ostatecznych rozstrzygnięć związanych z wypisywaniem nowych recept. Chciałbym przypomnieć pacjentom, że nie będziemy realizować zniżkowo recept na leki refundowane, jeśli znajdzie się na nich pieczątka lub dopisek: refundacja od decyzji NFZ. Recepty z taką pieczęcią mogą zostać zrealizowana wyłącznie za 100-procentową odpłatnością. Po 1 stycznia zmienią się nie tylko ceny leków, ale także zasady ich sprzedaży. Nie będzie można wywieszać cen na leki na zewnątrz aptek, m.in. w oknach, czy w widocznych z zewnątrz gablotach, bo zostanie to uznane za zachętę do kupowania w danej aptece. AGA

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POdobno eutanazja jest zabroniona

   jwz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 56

   Nawet ta POwolna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratuluję

   Zofia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 65

   wyborcom PO macie czego chcieliście. Życzę dużo zdrowia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama