Senior przyszłości? Pracuje, uczy się, uprawia sport i...

  Senior przyszłości? Pracuje, uczy się, uprawia sport i zwiedza świat

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Siemianowice Śląskie, Uniwersytet III Wieku

  Siemianowice Śląskie, Uniwersytet III Wieku ©Lucyna Nenow

  Czy osobę aktywną zawodowo do 67 roku życia, dobrze zarabiającą, podróżującą po świecie, uczącą się wypada włożyć do pudełka z napisem senior i odłożyć na półkę? Bynajmniej. Bo to właśnie do niej i jej podobnych należy przyszłość. Dzisiaj osoby powyżej 65 roku życia to co prawda tylko 13,5 proc.Polaków. Ale według GUS już w 2035 roku będzie ich prawie dwukrotnie więcej, a do 2050 roku mogą stanowić nawet połowę społeczeństwa.
  Siemianowice Śląskie, Uniwersytet III Wieku

  Siemianowice Śląskie, Uniwersytet III Wieku ©Lucyna Nenow

  Na dodatek seniorzy są coraz bardziej aktywni. To nie są tylko śląskie babcie niańczące wnuki i dziadkowie uprawiający ogródki. W Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu i innych miastach regionu działają Uniwersytety Trzeciego Wieku. Na wsiach dojrzałe panie realizują się w Kołach Gospodyń Wiejskich. Wycieczki, kursy, sport.

  Joanna Krzysteczko, z uniwersytetu w Katowicach podkreśla: - Tylko w naszym mieście mamy 1200 słuchaczy, nie można ich pomieścić w salach wykładowych.


  Wbrew pozorom seniorzy wcale też nie stoją źle finansowo - przynajmniej statystycznie. Według danych GUS jednostkowe dochody emerytów są od 8 lat wyższe niż w gospodarstwach osób pracujących. W 2010 roku przeciętny dochód w rodzinie w grupie pracujących wynosił na głowę 1199 zł. Ten sam wskaźnik dla emeryta wynosił 1245 zł, czyli był wyższy o 50 zł.

  Trudno się więc dziwić, że seniorzy - tak ci pracujący, jak i emeryci - to z roku na rok coraz bardziej łakome kąski dla specjalistów od marketingu.

  W porównaniu do Niemiec, Szwecji, czy USA nasz rynek produktów dla seniorów co prawda dopiero raczkuje. Ale wojna o dojrzałych konsumentów już się zaczęła. Atrakcyjnie oprocentowane konta bankowe, zniżki na bilety do kina, teatru, na basen, dużo tańsze zagraniczne podróże. Do tego telefony i piloty z większymi niż zwykle przyciskami, sprzęt AGD, który dźwiękiem sygnalizuje zakończonym praniu, myciu naczyń, a nawet upieczonym mięsie, czy cieście.

  Do tego dochodzi oferta medyczna i opiekuńcza. Lada moment powinny pojawić się u nas popularne w Wielkiej Brytanii i Szwecji usługi tele- i wideo-opieki.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak Trzymać!

   Alicja K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Cieszę się, że Polscy seniorzy aktywizują się i starają się być podobnymi do tych z "Zachodu".
   Powinniśmy tylko zabiegać o wieksze emerytury, żebyśmy im mogli dorównać pod względem...rozwiń całość

   Cieszę się, że Polscy seniorzy aktywizują się i starają się być podobnymi do tych z "Zachodu".
   Powinniśmy tylko zabiegać o wieksze emerytury, żebyśmy im mogli dorównać pod względem socjalnym.
   Alicja zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama