Jak to jest z teatrem w województwie śląskim? [PODSUMOWANIE...

  Jak to jest z teatrem w województwie śląskim? [PODSUMOWANIE ROKU 2011]

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak to jest z teatrem w województwie śląskim? [PODSUMOWANIE ROKU 2011]

  ©piotr warczak

  Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim widzom dogodził. Jedni chcą w teatrze skandalu i szargania świętości. Drudzy płaczą, że zamiast klasyki, oglądać muszą tylko sceniczne eksperymenty. A jak w mijającym roku zniosły konfrontację z oczekiwaniami widzów sceny naszego regionu? Swój subiektywny ranking przedstawia Henryka Wach-Malicka
  Jak to jest z teatrem w województwie śląskim? [PODSUMOWANIE ROKU 2011]

  ©piotr warczak

  Publiczność stawia żądania, a dyrektorzy teatrów łamią sobie głowę, jak im sprostać. Na tych dwóch skrajnych skrzydłach, wołaniu o skandal lub o teatr w starym stylu, sprawa się przecież nie kończy.

  Nie maleje liczba miłośników dobrze zrealizowanych fars i wielbicieli klasycznej operetki, co to w jakąś niesprawiedliwą niesławę popadła. Rośnie w siłę grupa widzów, tęskniących za teatrem politycznym, który w PRL miał się dobrze, bo pogrywał z cenzurą, a teraz więdnie, bo pogrywać nie ma z kim... Czasy dla teatrów może więc i nie są łaskawe, ale po obejrzeniu w minionym roku prawie czterdziestu premier, mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że się nie nudziłam.

  Przedstawienia bywały lepsze lub gorsze - wszak porzekadło mówi "że i Homer ma prawo się zdrzemnąć" - ale na pewno w teatrach naszego regionu nie narzekaliśmy na monotonię.
  Prawdą po oczach, czyli porodówka w Rozrywce

  Ten spektakl - "Położnice szpitala św. Zofii" - miał zaprzeczyć szczytnym hasłom, że w Polsce rodzić można po ludzku. Miał zaprzeczyć i zaprzeczył, bo dramaturg Paweł Demirski i reżyserka Monika Strzępka, jak żyją, nie uprawiali teatru pozbawionego prowokacyjnych emocji i ostrych środków wyrazu.

  Już samo zaproszenie dwójki najbardziej oryginalnych realizatorów swojego pokolenia do Teatru Rozrywki było sukcesem. I zapowiedzią wydarzenia, bo Strzępka i Demirski uprawiają teatr polityczny z prawdziwego zdarzenia. I nie kryją swojego lewicowego, a czasem lekko anarchizującego, światopoglądu. Z determinacją piętnują arogancję polskich elit rządzących, które w szale politycznego podgryzania gardeł, lekceważą społeczeństwo. Punktują ci artyści błędy władzy, głupie prawo i bezwzględność polskiego kapitalizmu, skazującego na wegetację uczciwie pracujących ludzi .

  W swoich przedstawieniach z reguły stosują poetykę burleski i kpiny z polskiego światka, ale w "Położnicach...", bodaj po raz pierwszy w ich twórczości, więcej jest tonu serio niż buffo. Potężna dawka gniewu i skumulowanych emocji (wynikających także z prywatnych, traumatycznych doświadczeń realizatorów) zmienia się na scenie w miażdżącą krytykę polskiej służby zdrowia, która rodzącej kobiecie odbiera godność, poczucie bezpieczeństwa, a często i zdrowie. Racje wykrzyczane ostro, po oczach i nieomal naturalistycznie, wręcz fizjologicznie, totalnie zaskoczyły widzów chorzowskiej inscenizacji. Połowa publiczności nawet nie doczekała finału przedstawienia, druga połowa zaniemówiła z podziwu. Mnie to przedstawienie wydało się niedopracowane dramaturgicznie i niezbyt spójne w teatralnym kształcie (choć aktorstwo wyborne), ale cenię je za odwagę, mądrość i dobre intencje. Jeśli w teatrze ma być skandal, to w tej temperaturze

  Konrad to ja i ty, czyli klasyka w Śląskim  Inscenizowanie klasyki - zwłaszcza dramatów polskiego romantyzmu - to dziś piekielnie trudne zadanie dla teatru. Młoda publiczność, w znacznej mierze wychowana na poetyce teledysku i lekturowych streszczeniach (lub ekranizacjach), nie akceptuje przedstawień, które są wierne literackiej i teatralnej tradycji. Młodzi mówią wprost i z okrutną szczerością, że tak "chrzęści starość".

  Z kolei starsze pokolenie widzów dostaje szału oglądając nachalne uwspółcześnianie tekstów i romantycznych bohaterów, biegających po scenie z laptopami i komórkami, jakby to były jedyne łączniki pomiędzy "nowymi a dawnymi czasy".

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama