Na sylwestra 2012 pojedziesz do Czech autostradą

  Na sylwestra 2012 pojedziesz do Czech autostradą

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na sylwestra 2012 pojedziesz do Czech autostradą
  1/2
  przejdź do galerii

  ©marek michalski

  W ciągu kolejnych 12 miesięcy w naszym regionie podwoi się ilość autostrad. Jeśli drogowcy dotrzymają słowa, to za rok o tej samej porze można będzie pojechać 90-kilometrowym odcinkiem autostrady A1 od Pyrzowic aż do czeskiej granicy w Gorzyczkach. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji jedynie (czy może aż?) 44-kilometrowy kawałek trasy między Świerklanami, a Wieszową w powiecie tarnogórskim.
  Wielką niewiadomą wciąż pozostaje natomiast nie tylko termin ukończenia, ale nawet rozpoczęcia prac na 122-kilometrowym odcinku Pyrzowice - Piotrków Trybunalski. Pewnym jest, że będzie to najpóźniej oddany do użytku fragment tej trasy w Polsce, co oznacza, że jadąc ze Śląska na Pomorze Gdańskie jeszcze długo będziemy wpadać w autostradową "czarną dziurę" (w przyszłym roku gotowy będzie odcinek z Gdańska do Strykowa, rok później pojedziemy A1 ze Strykowa do Tuszyna). Rozmiary owej dziury mogą się zmieniać, gdyż drogowcy nie wykluczają, że będą budować ów odcinek A1 w ratach.

  Warunki ku temu istnieją, gdyż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisując w listopadzie ubiegłego roku umowy na wykonanie projektów dla tego odcinka trasy rozbiła to zlecenie na trzy mniejsze zadania. Osobno powstaje zatem projekt na odcinek Pyrzowice - węzeł Zawodzie (na południe od Częstochowy), osobno na odcinek węzeł Zawodzie - granica województwa łódzkiego, osobno również na odcinek od granicy województw do Tuszyna. Wszystkie projekty mają być gotowe w kwietniu. Czy jednak ich budowa również będzie przebiegać równolegle - tego nikt nie jest w stanie określić.

  TRWAJĄ PRACE PRZY A1 - ZOBACZ ZDJĘCIA

  TAK POWSTAJE AUTOSTRADA A1. ZOBACZ ZDJĘCIA Z PLACU BUDOWY AUTOSTRADY Z MACIEJOWA DO SOŚNICY

  - Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - dyplomatycznie komentuje Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA.

  Powodem, dla którego drogowcy wolą unikać jednoznacznych deklaracji są toczące się negocjacje między ministerstwem infrastruktury a Eurostatem (odpowiednik naszego Głównego Urzędu Statystycznego) w sprawie niewliczania do długu publicznego inwestycji realizowanych we współpracy z prywatnym partnerem.

  A właśnie w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego nasi drogowcy zamierzają zbudować autostradę A1 między Pyrzowicami a Piotrkowem Trybunalskim.

  Jeśli Eurostat wyda niekorzystną dla Polski decyzję, to drogowcy, aby nie obciążać budżetu państwa, będą musieli wybrać, który odcinek trasy chcą budować w pierwszej kolejności, a który będzie musiał poczekać na "lepsze czasy". Z nieoficjalnych doniesień wynika, że największe szanse na pierwsze miejsce w kolejce ma odcinek Pyrzowice - Częstochowa. Inwestycja miała by być połączona z budową obwodnicy dla Częstochowy (liczący 55 km fragment trasy mógłby być gotowy w roku 2015). Taki scenariusz zdaje się zresztą potwierdzać Urszula Nelken.

  - Obecnie największym problem na krajowej "jedynce" jest przejazd przez Częstochowę. Jego udrożnienie stanowi dla nas priorytet i to zadanie chcielibyśmy zrealizować w pierwszej kolejności - przyznaje rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  A obiecywali  Trudno uwierzyć, lecz autostrada A1 na całym swoim przebiegu w woj. śląskim miała być gotowa w roku 2012. Kłopoty zaczęły się w styczniu 2010 r. gdy wyszło na jaw, że wybrane do budowy odcinka Tuszyn -Pyrzowice konsorcjum Autostrada Południe nie ma dość pieniędzy na realizację inwestycji. Później okazało się, że projekt nie nadaje się do wykorzystania z powodu licznych niedoróbek. Drogowcy odgrażali się, że sami zbudują trasę, ale z braku pieniędzy wrócili do szukania prywatnego partnera.

  A4 bez opłat  Przed nami co najmniej 3 miesiące darmowej jazdy autostradą A4 w stronę Opola i Wrocławia. Drogowcy przyznali, że nie ma szans na to, by od 1 stycznia zaczęły działać punkty poboru opłat w Gliwicach. Obecnie trwa montaż bramownic. Gdy zakończy się ten etap prac, rozpocznie się montaż elektroniki, co potrwa ok. 10 tygodni.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na sylwestra czy już w wakacje?

   bozaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 78

   Jakie roboty mają być prowadzone po maju 2012, tak, że uniemożliwiałoby to prowadzenie ruchu na A-1 pomiędzy Pyrzowicami a Gorzyczkami? Z załączonej mapki i podanych terminów zakończenia wynika, że...rozwiń całość

   Jakie roboty mają być prowadzone po maju 2012, tak, że uniemożliwiałoby to prowadzenie ruchu na A-1 pomiędzy Pyrzowicami a Gorzyczkami? Z załączonej mapki i podanych terminów zakończenia wynika, że do końca maja 2012 roboty mają być zakończone na wszystkich odcinkach. Znowu niechlujstwo dziennikarskie. Albo dezinformacja w tytule, albo w treści.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyć autostrada Świerklany Gorzyczki

   jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 83

   miała już być ukończono, potym wojewoda godoł że mo być na mistrzostwa europy gotowo, i sie martwił o Czechow czy zrobiom swoj 6 km odcinek hehe.Czechy bydom gotowe w maju 2012 .Polok potrafi)))

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama