To nie wszystko jedno, czym wzniesiemy toast i przywitamy...

  To nie wszystko jedno, czym wzniesiemy toast i przywitamy 2012

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jutro o północy przywitamy nowy 2012 rok i wzniesiemy toast. Wypijemy szampana za pomyślność i szczęście. A właściwie wino musujące, bo prawdziwy szampan to bardzo kosztowny rarytas. Zwłaszcza ten najlepszy i najszlachetniejszy, czyli słynny Dom Pérignon.
  Lechosław Gradzik ma w sklepie prawdziwy szampan za 269 złotych

  Lechosław Gradzik ma w sklepie prawdziwy szampan za 269 złotych ©marzena bugała

  - Jest zdecydowanie najlepszy - nie ma wątpliwości prof. Jan Malicki, rektor Akademii Wina. - I to od końca XVII wieku. Nawet król Słońce (król Francji Ludwik XIV - przyp. red.) go pił. Dlatego w hierarchii szampanów jest na samym szczycie. Potem są klasyczne francuskie szampany z Szampanii, a za nimi szampany rosyjskie, bardzo smaczne. Ich kariera rozpoczęła się od Napoleona, który je odkrył - uśmiecha się prof. Malicki.

  SYLWESTER I NOWY ROK: DODATKOWE POŁĄCZENIA KOLEI ŚLĄSKICH

  NAJMODNIEJSZE KREACJE TEGOROCZNEGO SYLWESTRA. SPRAWDŹ, W CO SIĘ UBRAĆ

  Co odróżnia prawdziwego szampana od wina musującego? Przede wszystkim niepowtarzalny smak, który zapewniają winogrona jednego szczepu i naturalne bąbelki wypełniające cały kieliszek, od góry do dołu. Wino musujące ma smak wina, a bąbelki są tylko na powierzchni - to rezultat dodanego dwutlenku węgla.

  Jeśli jednak zdecydujecie się na wino musujące za kilkanaście złotych, warto przeczytać na etykiecie, czy jest słodkie, półsłodkie, półwytrawne lub wytrawne i dopasować je do potraw, które zjecie w sylwestrową noc. Na godzinę przed podaniem należy schłodzić butelkę. Najlepiej w lodówce (nie w zamrażalniku!), aby wino miało ok. 9 st. C. Otwieramy butelkę trzymając za szyjkę pod kątem 45 st.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama