Ważne
  W Częstochowie powstaje oddział geriatryczny

  W Częstochowie powstaje oddział geriatryczny

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wojewódzki Szpital Zespolony na częstochowskim Tysiącleciu czeka rewolucja. Ma wykorzystać niszę na rynku medycznym i zająć się głównie opieką geriatryczną. Na takie usługi jest deficyt w całym województwie śląskim.
  Poprzedni zarząd województwa śląskiego, który jest organem założycielskim dla tej lecznicy, zadecydował o połączeniu placówki z gigantycznie zadłużonym szpitalem na Parkitce. Nowe władze wycofały się z tego pomysłu i - jak zapowiadają - chcą rozwijać obydwie lecznice. Kierunek ich restrukturyzacji ma określić audyt przygotowywany od kilku miesięcy. Na razie wiadomo, że lecznica na Tysiącleciu ma iść w kierunku opieki geriatrycznej, bo te usługi są wciąż deficytowe. I właśnie lecznica na częstochowskim Tysiącleciu ma się stać specjalistycznym szpitalem, w którym będą leczeni ludzie starsi i przewlekle chorzy z całego regionu. Jeszcze w tym roku ma tu powstać oddział dla przewlekle wentylowanych, czyli osób, które nie mogą samodzielnie oddychać.


  - Trwają już przygotowania do utworzenia takiego oddziału. Znajdzie się w miejscu chirurgii urazowo-ortopedycznej przenoszonej do szpitala na Parkitkę - informuje Aleksandra Marzyńska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

  Takich oddziałów jest niewiele w całej Polsce. Władze wojewódzkie mają zapewnienie ze strony NFZ na kontrakt na takie usługi dla lecznicy na Tysiącleciu. Do tego szpitala Urząd Marszałkowski chce przenieść również ośrodek leczenia uzależnień z Parzymiechów, który tam wymagałby gruntownego remontu. Będzie to - zdaniem urzędników marszałka - duża korzyść dla pacjentów cierpiących na uzależnienia, bo w tej samej placówce będą oddziały neurologiczny, psychiatryczny oraz intensywnej terapii medycznej, które bywają niekiedy potrzebne przy takiej kuracji.

  - Widmo likwidacji szpitala zostało oddalone. Będą pieniądze na rozwój oddziałów - mówi Andrzej Kubat, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

  Urząd Marszałkowski chce sypnąć kasą na te zmiany. Już na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu poszły dwa miliony zł. W tym roku ma znaleźć się na to kolejny milion. A w przyszłym roku organ założycielski chce zainwestować w szpital 6 mln zł.

  Kto lecznicę poprowadzi do tych zmian? Zapowiadanej na ten tydzień nominacji Janusza Adamkiewicza na dyrektora szpitala na Tysiącleciu nie było, choć wygrał konkurs na to stanowisko.

  - Sprawa będzie jeszcze rozpatrywana na zarządzie ze względu na to, że pan Adamkiewicz prezentuje opinie sprzeczne z celami, jakie przed szpitalem postawił Zarząd Województwa Śląskiego - mówi Aleksandra Marzyńska.

  Podczas ostatniej sesji Janusz Adamkiewicz, który jest radnym miejskim, próbował przekonać innych, że pomysł przeniesienia chirurgii urazowej na Parkitkę przyniesie lecznicy na Tysiącleciu więcej szkody niż pożytku.

  Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2035 roku Polaków będzie ubywać i będą się starzeć. Dziś w Polsce żyje około 6,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat. W 2015 r. będzie ich już blisko 7,4 mln. Prawie 850 tys. mieszkańców woj. śląskiego ma ponad 60 lat, jest to 18 proc. populacji regionu. Tymczasem leczenie geriatryczne jest w powijakach. Niedawno zlikwidowano w Katowicach jedyny w Polsce szpital geriatryczny z prawdziwego zdarzenia. Oddzłay geriatryczne w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Katowicach, Rydułtowach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Tychach nie zaspokajają potrzeb. Chociaż i tak mamy najwięcej geriatrów w Polsce - ponad 20. Śląski oddział NFZ przeznacza na leczenie geriatryczne trochę ponad jeden promil funduszu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama