JSW rozpoczęła integrację segmentu koksowniczego

  JSW rozpoczęła integrację segmentu koksowniczego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczęła integrację segmentu koksowniczego od stworzenia jednego kierownictwa dla dwóch dużych koksowni z grupy: w Dąbrowie Górniczej i Zabrzu.
  Działania te nie obejmują obecnie koksowni w Wałbrzychu, włączonej do grupy jesienią ubiegłego roku.

  Jak podała we wtorek spółka, od początku stycznia Kombinatem Koksochemicznym Zabrze, który wszedł do grupy JSW z chwilą jej debiutu giełdowego w lipcu 2011 r., oraz Koksownią Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, kieruje dotychczasowy szef Przyjaźni, Edward Szlęk.

  "Utworzenie jednego zespołu kierownictwa nad tymi strategicznymi dla całej grupy JSW podmiotami jest spowodowane przygotowaniem segmentu koksowniczego do nowych zadań w nadchodzących latach" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes JSW, Jarosław Zagórowski.


  Wspólne zarządzanie obiema koksowniami podyktowanie jest m.in. tym, że obie koksownie działają na tych samych rynkach i plasują swoje produkty w grupie tych samych odbiorców. Dlatego scentralizowanie procesów związanych z ich bieżącym działaniem ma już w tym roku dać pozytywne efekty dla całej grupy.

  Na innym rynku działa natomiast wałbrzyska koksownia Victoria, którą JSW nabyła od resortu Skarbu Państwa jesienią zeszłego roku. Produkuje ona przede wszystkim specjalny koks odlewniczy, trafiający do innej grupy odbiorców niż koks z Zabrza i Dąbrowy Górniczej. Ponadto wałbrzyska koksownia jest oddalona od położonych blisko siebie Przyjaźni i KK Zabrze.

  "Victoria to dobra i dobrze zarządzana firma, która świetnie radzi sobie na rynku, dlatego nie planujemy żadnych zmian w zarządzie firmy. Po co mamy psuć coś, co bardzo dobrze działa. Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdybyśmy kupowali upadającą firmę, ale Victoria taką firmą nie jest" - mówił w końcu ubiegłego roku prezes JSW. We wtorek przedstawiciele spółki potwierdzili, że ta deklaracja jest nadal aktualna.

  Jak podała spółka, zadaniem obecnego szefa koksowni w Zabrzu i Dąbrowie Górniczej jest przygotowanie docelowego modelu funkcjonowania części koksowniczej w grupie JSW. Ma on być w swoich analizach wspierany przez ekspertów i specjalistów z branży.

  Rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer, że obecnie trudno przesądzać, czy docelowo obie koksownie będą integrowane także formalnie, jako jedna firma, czy też pozostaną odrębnymi spółkami. Rekomendacje w tym zakresie mogą znaleźć się właśnie w propozycjach modelu działania części koksowniczej, które będą teraz wypracowywane.

  Według przedstawicieli spółki, rozpoczęty proces integracji ma zoptymalizować procesy inwestycyjne tak, by były efektywniejsze i dostosowane do aktualnych potrzeb rynku. Mniejsze mają być też koszty działania części koksowniczej. Oszczędności da m.in. ujednolicenie procesu sprawozdawczego zarządzania kosztami w obu jednostkach i centralizacja niektórych działań.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama