Od 2012 roku studenci zapłacą za drugi kierunek

  Od 2012 roku studenci zapłacą za drugi kierunek

  Rafał Grząślewicz

  Wiadomosci24.pl

  Aktualizacja:

  Wiadomosci24.pl

  Od 2012 roku studenci zapłacą za drugi kierunek

  ©arc. PP

  Studenci, którzy w roku 2012 rozpoczną studia dzienne na dwóch kierunkach w państwowej uczelni, będą musieli za jeden kierunek zapłacić. W tym roku wchodzi w życie prawo, według którego tylko jeden kierunek studiów ukończyć będzie można na koszt podatników.
  Od 2012 roku studenci zapłacą za drugi kierunek

  ©arc. PP

  Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa "Prawo o szkolnictwie wyższym" umożliwia władzom państwowych uczelni pobieranie opłat od studentów za drugi kierunek studiów. Formalnie rzecz biorąc, uczelnie już mogą pobierać opłaty od swoich studentów, jednak inne przepisy mówią, że za naukę na publicznych studiach dziennych zaczną płacić dopiero osoby przyjęte na uczelnię w roku 2012/2013, a więc od nowego roku akademickiego.


  Problem ten dotknie przede wszystkim obecnych studentów, którzy będą musieli stawić mu czoła po ukończeniu pierwszego kierunku studiów. Oczywiście, znajdą się i tacy studenci, którzy od razu zechcą rozpocząć naukę na dwóch kierunkach. W takiej sytuacji student będzie musiał złożyć w dziekanatach obu wydziałów oświadczenia, w których wskaże, który kierunek uważa za pierwszy, a który za drugi. Ten wskazany jako pierwszy będzie bezpłatny, a za naukę na drugim kierunku będzie trzeba zapłacić.

  Część studentów pobierających naukę na dwóch kierunkach zostanie zwolniona z opłaty za drugi kierunek. Jednym z czynników decydujących o zwolnieniu z opłat będą wyniki w nauce na drugim kierunku studiów. Od 2012 roku przyjmuje się zasadę, że państwo zapłaci za studia osobom najlepszym, czyli takim studentom, którzy spełniają wymogi potrzebne od otrzymania nagrody rektora. Nagroda ta zastąpiła dotychczasowe stypendia naukowe na uczelniach. Nagrodę rektora otrzymuje średnio 10 procent studentów z najlepszymi wynikami w danym roku akademickim.

  Opłaty za drugi kierunek to jednak nie wszystkie zmiany czekające na studentów w nowym roku akademickim. Od 1 października każda uczelnia zobowiązana jest zapewnić swoim studentom szkolenia dotyczące praw i obowiązków studenta. Kursy te organizować będzie Parlament Studentów RP we współpracy z samorządami studenckimi uczelni.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
  *ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo