Prezydent Katowic Piotr Uszok będzie świadkiem w procesie o...

  Prezydent Katowic Piotr Uszok będzie świadkiem w procesie o niegospodarność

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Tadeusz W. - rektor uczelni w latach 1999-2005
  1/3
  przejdź do galerii

  Prof. Tadeusz W. - rektor uczelni w latach 1999-2005 ©arc.

  Prezydent Katowic Piotr Uszok będzie świadkiem w procesie przed Sądem Okręgowym w Katowicach, gdzie na ławie oskarżonych zasiadają oskarżony o niegospodarność były rektor Śląskiej Akademii Medycznej prof. Tadeusz W. oraz dwoje jego byłych współpracowników.
  Prokuratura zarzuca im wielomilionową niegospodarność i przekroczenie uprawnień, m.in. przy nabyciu nieruchomości w centrum Katowic.

  W czwartek nie doszło do wygłoszenia mów końcowych, bo ze strony obrońców padł wniosek o wezwanie na świadka prezydenta Katowic Piotra Uszoka na okoliczność uzgodnień związanych z transakcją zakupu jednej nieruchomości, połączonej z darowizną innej. Obrońcy argumentowali, że od początku miała to być transakcja wiązana, więc z ekonomicznego punktu widzenia sprawa wygląda inaczej.


  OBROŃCA REKTORA: PROFESOR TADEUSZ W. JEST NIEWINNY

  Zeznania prezydenta mogłyby wnieść nowe informacje m.in. na temat początków negocjacji oraz ustalenia ekonomicznego uzasadnienia zakupu jednej z tych nieruchomości.

  Prokurator nie zgodziła się z wnioskiem obrońców. Określiła go jako "wniosek, który zmierza do przedłużenia postępowania". "Co jest nam w stanie powiedzieć prezydent, jeśli zdarzenie, które jest przedmiotem tego postępowania, miało miejsce 29 listopada 2000 roku" - mówiła prok. Agnieszka Wichary. Wniosek uznała za chybiony, bo - jej zdaniem - prezydent jest w stanie jedynie potwierdzić: "tak, były rozmowy".

  KATOWICE: PROCES REKTORA ŚLĄSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ

  Sąd ostatecznie zdecydował o odroczeniu rozprawy do 20 lutego i przyjęciu wniosku obrońców oskarżonych o wezwanie Uszoka na świadka.

  Na byłym rektorze prof. Tadeuszu W. ciążą zarzuty narażenia uczelni na straty w wysokości ponad 47 milionów złotych. Chodzi o zawarcie m.in. umowy kredytowej na budowę Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu (ACM) oraz zaciągnięcie pożyczki pod zakup budynku z przeznaczeniem na rektorat ŚAM bez uprzedniego sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości. Nie przyznaje się do winy.

  BYŁY REKTOR AKADEMII MEDYCZNEJ PRZED SĄDEM

  Z kolei byłemu dyrektorowi Adamowi S. i byłej kwestor Stefanii B. prokuratura zarzuciła, że szkody, jakie w wyniku ich działalności poniosła uczelnia, wynoszą odpowiednio: 2,3 i 2,8 mln zł.

  Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała pod koniec 2008 roku do sądu Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Według śledczych na niegospodarności dawnych władz uczelnia straciła 47,7 mln zł. 40 mln zł z tej kwoty to dwa kredyty zaciągnięte przy nadużyciu uprawnień w ING Banku Śląskim na budowę ACM.

  Zdaniem prokuratury, kolejna niegospodarność ówczesnych władz ŚAM miała miejsce w latach 2000-2001, kiedy były rektor zdecydował o zakupie, również od ING Banku Śląskiego, budynku w ścisłym centrum Katowic, w którym mieścił się przez pewien czas rektorat uczelni. Prokuratura oceniła, że zakupiono go po zawyżonej o ok. 5 mln zł cenie w stosunku do ówczesnych cen rynkowych. Uczelnia nie zamówiła nawet operatu szacunkowego, kupując budynek po cenie określonej przez sprzedającego. Prof. W. uważa ten zakup za właściwy. (PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   julia wojewska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 53

   yyyyyyyyyyyyyy.... żallllllllllll to nie ma sensu porażka;pppp

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu się "białe kołnierzyki" wywiną i będa śmiać się w twarz ?

   łowca przestępców w białych kołnierzykach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 60

   Do pierdla z nimi ! W Izraelu potrafią prezydenta państwa wsadzić za kraty. W Polsce nie udaje się nawet prezydenta miasta (Olsztyn) posadzić za kratami. Dobrze chociaż, że nie zamykają za kratami...rozwiń całość

   Do pierdla z nimi ! W Izraelu potrafią prezydenta państwa wsadzić za kraty. W Polsce nie udaje się nawet prezydenta miasta (Olsztyn) posadzić za kratami. Dobrze chociaż, że nie zamykają za kratami przeciwników politycznych jak na Ukrainie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ze stadionem GKSY

   prawdziwy kibic co nie moze sie doczekac stadionu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 72

   Nie ma Ci wstyd prezydencie ze takie miasto tak kiepsko angazauje sie fussballl???
   Piłka nozna wiekszosci zawsze jest wizytowka miasta.Czekaomy na stadion.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wzoc go za "uchole"

   nudla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 67

   Niych mu sie weznom za rzic!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oszuk, ty luju !

   Podpisowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 70

   Dla mnie to ten lysek tez jest kryminalista.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama