Ceny ropy idą w górę. Nawet o... 18 gr za litr

  Ceny ropy idą w górę. Nawet o... 18 gr za litr

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy rok przyniósł spore problemy dla posiadaczy diesli. Wszystko przez podwyżkę akcyzy na olej napędowy. Dziś na stacjach za litr paliwa do diesli płacimy średnio o ok. 10 groszy więcej, a to jeszcze nie koniec wzrostu cen. Eksperci przewidują, że to paliwo może zdrożeć nawet o 18 groszy na litrze.
  Ceny ropy idą w górę. Nawet o... 18 gr za litr

  ©123rf

  W efekcie ropa jest już zauważalnie droższa od benzyny. Diesle tracą więc swój największy atut - niski koszt przejazdu jednego kilometra. Czy przez to staną się nieopłacalne?

  - Codzienna jazda z Dąbrowy Górniczej do Katowice zakorkowaną przez remonty drogą olkuską staje się coraz droższa - mówi Andrzej Wójcik, który pięcioletnim oplem corsą na olej napędowy codziennie do pracy i z powrotem przejeżdża około 80 kilometrów. I jak dodaje, już pod koniec listopada na poważnie zaczął myśleć, czy nie przesiąść się do pociągu. - Niedawno tankując do baku paliwo za sto złotych, wlewałem ponad 25 litrów. Teraz ta suma z ledwością starcza na 18 litrów oleju napędowego - wylicza.

  MAMY JAK W SZWAJCARII. U NAS DIESEL TEŻ JEST DROŻSZY OD BENZYNY

  Dla Tomasza Czerniaka, policjanta z Będzina, którego diesel spala 5 litrów na 100 kilometrów, na razie nie ma tragedii.

  - Ceny biją mnie po kieszeni, jednak staram się jeździć ekonomicznie - twierdzi. I jak dodaje, w efekcie w przeliczeniu na koszty jazdy samochodem na gaz i tak dla niego diesel jest tańszy w użyciu. - Gorzej mają kierowcy z "ciężką nogą", kiedy wóz spala im osiem lub więcej na sto kilometrów. Wcale im się nie dziwię, że zastanawiają się, czy nie pozbyć się diesli - mówi.

  Dlaczego olej napędowy zdrożał? Związane jest to z naszymi zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej. Musieliśmy wyrównać wysokość naszej akcyzy do minimum unijnego, które wynosi 330 euro za 1000 litrów. Właśnie to w połączeniu z wysokim kosztem euro wpływa na podwyżkę cen paliw. W sumie - rachunek ekonomiczny jest coraz mniej łaskawy dla diesli. Samochody z tym silnikiem kosztują o kilka tysięcy więcej niż benzyniaki, a przecież sam zakup generuje kolejne wydatki.

  - Utrzymanie samochodu na olej napędowy jest po prostu droższe - mówi Mieczysław Nowicki, który w Rybniku prowadzi warsztat samochodowy. I jak wyjaśnia, okresowy przegląd z wymianą olejów i filtrów, łącznie z rozrządem, to w przypadku diesla wydatek około 2 tys. zł, a w benzyniaku taki sam przegląd kosztuje ok. 1200 zł.

  Oczywiście rozrządu nie wymienia się przy każdym przeglądzie, lecz żeby zwróciła nam się różnica między dieslem a silnikiem benzynowym, musielibyśmy w przypadku np. fabii przejechać ponad 112 800 km przy założeniu, że oba paliwa kosztują po 5,5 zł za litr. To daje do myślenia osobom, które zastanawiały się nad kupnem diesla. - W naszym salonie już od listopada, kiedy rozeszły się pierwsze pogłoski na temat podwyżek cen oleju napędowego, widzimy mniejsze zainteresowanie dieslami - przyznaje Marcin Dzida, kierownik sprzedaży w autoryzowanym salonie sprzedaży Skody w Katowicach. I jak dodaje, klienci prywatni, którzy jeszcze do niedawna zastanawiali się nad dieslem, teraz biorą pod uwagę zakup samochodów z instalacjami na gaz.

  Odwrót od zakupu diesla potwierdza też Marcin Handzlik, z centrum sprzedaży Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fiat ma spsób

   Fiatmaniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

   Fiat zauważa odwrót od zakupu diesle więc oferuje promocję na nowe auta z darmową instalacją LPG i sporym rabatem. Ciekawa propozycja dla ludzi szukających oszczędności.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama