Ostatnia aukcja katowickiej Desy?

  Ostatnia aukcja katowickiej Desy?

  Witold Bieńkowski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rusza nowy sezon na rynku sztuki. Zdaniem marszanda Andrzeja Starmacha i krytyka Piotra Sarzyńskiego - "zapowiada się świetnie".
  Ta opinia opiera się na wynikach aukcji warszawskich z pierwszego półrocza, kiedy to za wybitne obrazy uzyskiwano kwoty idące w setki tysięcy złotych. Lokata w sztukę jest nadal najlepszą inwestycją. Okazja nadarzy się już dziś, podczas aukcji w katowickiej Desie.

  W ofercie są m.in. dzieła Axentowicza, Fałata, Romana Kochanowskiego oraz Weissa i Rozwadowskiego w cenach od 13 500 do 35 000 zł. Są także inne prace artystów młodopolskich i z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

  Dominują obrazy twórców śląskich. Wśród nich abstrakcyjna kompozycja Zygfryda Dudzika "Ucieczka I", surrealistyczne płótno "Dwie strony" Igora Neubauera oraz wyjątkowa rzadkość - wczesny "Pejzaż z domem" Zdzisława Stanka i dwa piękne pejzaże Fryderyka A.
  Haydera. Gratką dla kolekcjonerów będą monumentalni "Żydzi" Zdzisława Lachura. No i zagadka, sygnowany nieczytelnie widok na Śnieżne Kotły. Czy jego autor jest wychowankiem profesora wrocławskiej Szkoły Sztuki Carla E. Morgensterna i członkiem Bractwa Artystów św. Łukasza tworzących w Karkonoszach przed 1945 rokiem? Surrealistyczny linoryt Suberlaka "Ziemia" otwiera dział grafiki, który zdominowały drzeworyty Stellera i seria prac wielkich Europejczyków, jak Chagall, Corinth, Calder, Miró, oraz... Picasso. Jego "Portret Balzaca" w litografii doda splendoru każdej kolekcji.

  Z bogatej oferty rzemiosła artystycznego polecamy parę rzeźb Edwarda Podgórskiego "Hucuł" i "Hucułka na koniu" w drewnie lipowym. Również stare srebra, porcelanę i szkła firm polskich i europejskich.

  Wygląda na to, że to już ostatnia aukcja Desy przy Mariackiej 10. Budynek idzie na rok do remontu. Niebawem ma nastąpić przeprowadzka na Mariacką 5. Władze miejskie zdecydowały o wyburzeniu sali, w której przez lata odbywały się aukcje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama