Windykator nasłany bezprawnie

  Windykator nasłany bezprawnie

  Marianna Lach

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad sto osób może być pokrzywdzonych przez gminę Żywiec. Prokuratura wszczęła bowiem postępowanie w sprawie ściągania od mieszkańców zaległych podatków. Choć sprawa słuszna, gdyż podatki płacić trzeba, to w Żywcu robiono to w sposób niezgodny z prawem.
  Zatrudniono do tego firmę detektywistyczną i przekazano jej dane osobowe i informacje o wielkości długów, które stanowią tajemnicę skarbową.

  - Gmina zleciła egzekucję należności z tytułu niezapłaconych podatków prywatnej firmie, a miała to zrobić za pośrednictwem swoich organów. Przekazane firmie dane były objęte tajemnicą skarbową, więc została ona ujawniona. Podobnie z przekazaniem danych osobowych, podlegających prawnej ochronie - mówi Rafał Grabia, zastępca prokuratora rejonowego w Żywcu.

  Burmistrz miasta, Antoni Szlagor, podpisał umowy z detektywami w 2003 i 2004 roku. Zlecił im, by przygotowali czynności do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego wobec zalegających z tytułu podatków i opłat. Naruszone zostały więc również przepisy o egzekucji w administracji.

  Sprawę kontrolowała już Regionalna Izba Obrachunkowa. W 2006 roku wysłała do miasta protokół pokontrolny. Nakazała m.in. wzmocnić nadzór nad pracownikami magistratu odpowiedzialnymi za egzekucję długów podatkowych.

  Również kontrolerzy RIO mogą być podciągnięci do odpowiedzialności. Dlaczego?
  - Bo chodzi o przestępstwa ścigane z urzędu. Izba wykryła tę sprawę w 2006 roku i nie poinformowała organów ścigania. Jest to o tyle istotne, że czyny w postaci bezprawnego przekazania informacji dotyczyły jeszcze 2003 roku. Istnieje więc groźba przedawnienia co najmniej ich części. Powiadomienie prokuratury lub policji w odpowiednim czasie miało tutaj kapitalne znaczenie - dodaje Grabia.

  Co grozi pomysłodawcy sposobu ściągania długów od mieszkańców za pośrednictwem zajmującej się windykacją firmy detektywistycznej? - Maksymalny wymiar kary to trzy lata pozbawienia wolności - mówi Grabia.

  Burmistrz Szlagor odmówił wczoraj komentarza w tej sprawie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama