Pierwsze poważne utrudnienia na przebudowywanej "jedynce" w...

  Pierwsze poważne utrudnienia na przebudowywanej "jedynce" w Tychach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze poważne utrudnienia na przebudowywanej "jedynce" w Tychach

  ©arc.

  Pierwsze poważne utrudnienia związane z przebudową ponad 6 km drogi krajowej nr 1 napotykają od wtorku kierowcy w Tychach. Utrudnienia na tyskim odcinku "jedynki" potrwają do końca 2013 r.
  Pierwsze poważne utrudnienia na przebudowywanej "jedynce" w Tychach

  ©arc.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z DRÓG REGIONU

  Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Arkadiusz Bąk, we wtorek rano zamknięto zachodnią jezdnię trasy - na odcinku niespełna 800 m od bezkolizyjnego skrzyżowania z ul. Sikorskiego do mostu nad rzeką Gostynką.

  Wyłączenie jezdni zachodniej umożliwi rozpoczęcie remontu mostu nad Gostynką oraz budowę podziemnego przejścia dla pieszych w pobliżu ul. Targiela. Wymieniona zostanie też konstrukcja trasy i nawierzchnia. Planowane zakończenie robót w tym rejonie to koniec czerwca 2012 r.

  Całość prac na "jedynce" w Tychach rozplanowano do końca 2013 r. To największa tyska inwestycja drogowa ostatnich lat. W ramach podpisanego z końcem sierpnia ub. roku kontraktu za 149,8 mln zł firma Polimex-Mostostal przebudowuje 6,4 km dwupasmowej trasy w mieście.

  Projekt przewiduje budowę bezkolizyjnych skrzyżowań, oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego oraz budowę trzech podziemnych przejść dla pieszych przy ulicach: Targiela, Edukacji i Przemysłowej.

  Najbardziej zmieni się skrzyżowanie ul. Beskidzkiej (czyli drogi krajowej nr 1) z Aleją Niepodległości. Powstanie tam dwupoziomowe skrzyżowanie - górą ma się odbywać ruch tranzytowy, dołem - wjazd do miasta. Teraz jest to skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, gdzie w godzinach szczytu tworzą się gigantyczne korki.

  CZYTAJ WIĘCEJ O PRZEBUDOWIE DK 1 W TYCHACH


  Na czas remontu żaden odcinek DK1 nie zostanie całkowicie zamknięty - w czasie prac ruch będzie się odbywał jedną nitką, po jednym pasie w każdym kierunku. Dodatkowo zaproponowano objazdy przez centrum miasta lub okoliczne miejscowości: Kobiór i Mikołów lub Pszczynę i Bieruń, z możliwością przejazdu drogami nr 44 i 934 do trasy S1 - tzw. wschodniej obwodnicy GOP.

  Władze miasta przyznają, że przebudowa spowoduje duże utrudnienia w ruchu, ale podkreślają, że przebudowa "jedynki" jest konieczna. Droga była przeciążona, a prognozy przewidują dalszy wzrost ruchu. Na tyskim odcinku co roku dochodziło do co najmniej kilku wypadków śmiertelnych.

  Wykonawca w ostatnich miesiącach prowadził prace przygotowawcze. 12 grudnia zamknięto już czasowo prawy pas wschodniej jezdni w rejonie ul. Targiela. Kolejne poważne zmiany organizacji ruchu planowane są na wiosnę. Do tego czasu możliwe są czasowe wyłączenia poszczególnych pasów, które są związane np. z przygotowywaniem budowy estakady przy Al. Niepodległości.

  Tychy realizują przebudowę trasy przy udziale pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Cały unijny projekt wyceniono pierwotnie na ok. 300 mln zł, jednak procedury przetargowe pokazały, że ostateczny koszt będzie niższy - ok. 180-190 mln zł. Unia pokryje 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, reszta to wkład własny miasta.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama