Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 50 zgłoszeń do konkursu im. Krystyny Bochenek

Redakcja
Mikołaj Suchan
Ponad 50 materiałów dziennikarskich zgłoszono do pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Na autora najlepszej publikacji poświęconej sprawom województwa śląskiego czeka 50 tys. zł.

Termin zgłaszania prac konkursowych upłynął z końcem grudnia 2011 r. Ostateczna liczba zgłoszonych prac będzie znana za kilka dni - na razie do Urzędu Marszałkowskiego wciąż docierają materiały wysłane pocztą krótko przed upływem regulaminowego terminu.

Wręczenie nagród zaplanowano na 13 marca - w dniu imienin Krystyny. Tragicznie zmarła wicemarszałek Senatu, wybitna dziennikarka Krystyna Bochenek, była m.in. inicjatorką dorocznego imieninowego spotkania pań noszących to imię.

Wicemarszałek zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i zjazdów Krystyn.

Udział w konkursie, którego organizatorem jest marszałek woj. śląskiego, biorą autorzy publikacji podejmujących szeroko pojętą problematykę związaną z tradycją, historią i kulturą województwa, a także tematykę obecnych przemian w regionie i wizji jego przyszłości. Celem jest upamiętnienie Krystyny Bochenek i promocja regionu.

Konkurs obejmuje materiały prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne oraz publikacje z zakresu dziennikarstwa internetowego. Wyjątkowo w pierwszej edycji konkursu oceniane będą publikacje z lat 2010-2011; w kolejnych latach - z jednego roku kalendarzowego.

Konkurs składa się z kilku etapów. Po zakwalifikowaniu przez komitet organizacyjny prac konkursowych nastąpi wybór pięciu finalistów, z których kapituła wyłoni zwycięzcę. Główną nagrodą jest 50 tys. zł oraz pamiątkowe dyplomy i medale z wizerunkiem Krystyny Bochenek.

W skład kapituły, oprócz fundatora nagrody marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza, wchodzą: rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś; dziekan Wydziału Radia i Telewizji tej uczelni prof. Krystyna Doktorowicz oraz dziennikarze: szef "Faktów" TVN Kamil Durczok; uznana reportażystka radiowa Anna Sekudewicz oraz znany śląski dziennikarz "Polityki" Jan Dziadul. W przyszłości do kapituły będą mogli wejść również laureaci konkursu.

Patronat nad konkursem objęły śląskie i ogólnopolskie redakcje, m.in. "Gazeta Wyborcza", "Polska Dziennik Zachodni", "Polityka", Polskie Radio Katowice, katowicki oddział TVP, telewizja TVS, "Gość Niedzielny", Wydawnictwo Górnicze oraz Polska Agencja Prasowa.(PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!