Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnieg, czy lód zimą to nie jest "siła wyższa". Nie masz prądu? Masz prawo do odszkodowania

MIW
Arkadiusz Ławrywianiec
Zimowa aura podczas zimy to nie "siła wyższa". Śnieg, szadź, czy marznący deszcz nie może być dla firm energetycznych wymówką, uzasadniającą brak odpowiedzialności za przerwy w dostawie prądu. Jeśli takie przerwy w dostawach nastąpią, to klientom przysługuje prawo do odszkodowania - tak stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W wydanym na początku tego tygodnia oświadczeniu szef Urzędu podsumował kilkumiesięczną batalię, jaką stoczył z energetycznymi koncernami domagając się usunięcia przez nie z umów niekorzystnych dla klientów zapisów. Podkreślił, że "siła wyższa to nagłe zdarzenie, którego nie sposób przewidzieć", a kryteriów takich nie spełniają "sytuacje występujące cyklicznie i dające się przewidzieć - np. szadź zimą w naszej części Europy".

Wśród spółek, którym wytknięto uciekanie się do "siły wyższej" znalazły się m.in. obsługujące klientów w Zagłębiu, na Podbeskidziu i ziemi częstochowskiej "córki" koncernu Tauron - Tauron Sprzedaż i Tauron Dystrybucja. Tej pierwszej UOKiK nakazał do 1 czerwca zmienić wzorzec Ogólnych Warunków Umowy Kompleksowej Dostarczania Energii Elektrycznej i dostarczyć ów poprawiony dokument do wszystkich swoich klientów (a tylko indywidualnych odbiorców spółka ma w wojewódzwie śląskim ponad 880 tysięcy). Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka Tauronu Sprzedaż zapowiada, że spółka jest w trakcie "przygotowań do realizacji" tego zobowiązania. Wyjaśnia też, że umowy z konsumentami zawierane są już według nowego wzorca. Oznacza to, że w przyszłości będą oni mogli domagać się odszkodowania za brak prądu, spowodowany zimową aurą.

Ani myślą natomiast stwarzać takiej furtki swym klientom władze spółki Tauron Dystrybucja (UOKiK nałożył na nią 261 tys. złotych kary). Jej rzecznik, Tomasz Topola mówi krótko:

- Nie zgadzamy się z decyzją prezesa UOKiK i odwołamy się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - zapowiada Topola.

UOKiK to nie pierwsza instytucja, która próbuje zmusić energetyczne koncerny do zaprzestania stosowania klauzuli o "sile wyższej". W ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki nałożył na spółkę Enion (dziś grupa Tauron) milion złotych kary za brak staranności w utrzymaniu swych urządzeń i sieci. Efektem tego był kilkutygodniowy horror, jaki w styczniu 2010 roku stał się udziałem mieszkańców Zagłębia i Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Spółka odwołała się jednak od tej kary i sprawa utknęła w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Brak rozstrzygnięcia w tej sprawie komplikuje życie rolnikom, którzy próbują wywalczyć odszkodowanie za poniesione wówczas straty. Jeszcze rok temu odgrażali się, że w sądzie będą walczyć o swoje pieniądze. Wspierała ich Śląska Izba Rolnicza. Dziś jej wiceprezes, Jan Grela, przyznaje z rozżaleniem: nic nie wskóraliśmy.

Lepiej poszło gminom, które zażądały od Enionu zwrotu pieniędzy wydanych na pokrycie prowadzonej wówczas akcji.

- Spółka zwróciła nam ekwiwalent dla strażaków, koszty zakupu paliwa, pił i posiłków sfinansowanych przez urząd - mówi Rafał Strzelczyk, inspektor ds. zarządzania kryzysowego w gminie Janów.

Mijają 2 lata od kataklizmu na Jurze. Bez prądu zostały wtedy dziesiątki tysięcy ludzi

Dwa lata temu tysiące mieszkańców północnej części województwa śląskiego siedziało przy świeczkach. Pod ciężarem szadzi, mokrego śniegu i spadających gałęzi drzew masowo zrywały się linie energetyczne. Ekipy remontowe nie nadążały z usuwaniem awarii (choć do pomocy skierowano strażaków i drwali z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych). Paraliż trwał przez kilkanaście dni. W pewnym momencie bez prądu zostało blisko 80 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Najgorzej było w powiecie częstochowskim, myszkowskim, zawierciańskim (mówiono nawet o możliwości wprowadzenia na ich obszarze stanu klęski żywiołowej) oraz tarnogórskim, a także w okolicach Lublińca i Kłobucka. Nie kursowała część pociągów i linii tramwajowych. Kłopoty z normalnym funkcjonowaniem miały szpitale i ośrodki pomocy społecznej. Zamilkły telefony. Ludzie bali się po zmroku wychodzić z domów, gdyż ich miejscowości tonęły w ciemnościach. Ze sklepów momentalnie wykupiono agregaty prądotwórcze. Pojawiły się również problemy z dostawami wody, co szczególnie dotkliwie odczuli rolnicy - padały ptaki na fermach drobiu, większe zwierzęta chorowały, nie było odbierane mleko. Straty liczono w milionach złotych.


Rozmowa z Agnieszką Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Czy decyzja UOKiK oznacza, że klienci, którzy z powodu zimowych warunków atmosferycznych zostali pozbawieni prądu, będą mogli teraz wystąpić z roszczeniami względem operatorów?
- Zawsze mogli. Postanowienia zwalniające dostawców energii od odpowiedzialności z powodu działania tzw. siły wyższej określanej dowolnie i zbyt szeroko znajdują się bowiem w rejestrze klauzul niedozwolonych, a to oznacza, że żaden przedsiębiorca nie może ich stosować. Zastrzegają oni jednak, że siłą wyższą są też takie zdarzenia, które mozna przewidzieć np. duże opady śniegu zimą w tej części Europy.

To teoria, w praktyce bywało różnie. Co zatem robić jeśli dostawca odrzuca nasze roszczenia powołując się właśnie na ów zapis?
- Po pierwsze należy złożyć reklamację. Jeśli to nie pomaga, trzeba się zwrócić do rzecznika konsumentów lub w punkcie informacyjnym Urzędu Regulacji Energetyki. Można też dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Wtedy to sąd zdecyduje, czy brak prądu był spowodowany przez siłę wyższą.

Jak długo można dochodzić swoich roszczeń względem dostawcy prądu?
- Zgodnie z prawem, roszczenia z tytułu sprzedaży energii przedawniają się po 2 latach.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!