Śnieg, czy lód zimą to nie jest "siła wyższa". Nie masz...

  Śnieg, czy lód zimą to nie jest "siła wyższa". Nie masz prądu? Masz prawo do odszkodowania

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śnieg, czy lód zimą to nie jest "siła wyższa". Nie masz prądu? Masz prawo do odszkodowania

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Zimowa aura podczas zimy to nie "siła wyższa". Śnieg, szadź, czy marznący deszcz nie może być dla firm energetycznych wymówką, uzasadniającą brak odpowiedzialności za przerwy w dostawie prądu. Jeśli takie przerwy w dostawach nastąpią, to klientom przysługuje prawo do odszkodowania - tak stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Śnieg, czy lód zimą to nie jest "siła wyższa". Nie masz prądu? Masz prawo do odszkodowania

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W wydanym na początku tego tygodnia oświadczeniu szef Urzędu podsumował kilkumiesięczną batalię, jaką stoczył z energetycznymi koncernami domagając się usunięcia przez nie z umów niekorzystnych dla klientów zapisów. Podkreślił, że "siła wyższa to nagłe zdarzenie, którego nie sposób przewidzieć", a kryteriów takich nie spełniają "sytuacje występujące cyklicznie i dające się przewidzieć - np. szadź zimą w naszej części Europy".


  Wśród spółek, którym wytknięto uciekanie się do "siły wyższej" znalazły się m.in. obsługujące klientów w Zagłębiu, na Podbeskidziu i ziemi częstochowskiej "córki" koncernu Tauron - Tauron Sprzedaż i Tauron Dystrybucja. Tej pierwszej UOKiK nakazał do 1 czerwca zmienić wzorzec Ogólnych Warunków Umowy Kompleksowej Dostarczania Energii Elektrycznej i dostarczyć ów poprawiony dokument do wszystkich swoich klientów (a tylko indywidualnych odbiorców spółka ma w wojewódzwie śląskim ponad 880 tysięcy). Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka Tauronu Sprzedaż zapowiada, że spółka jest w trakcie "przygotowań do realizacji" tego zobowiązania. Wyjaśnia też, że umowy z konsumentami zawierane są już według nowego wzorca. Oznacza to, że w przyszłości będą oni mogli domagać się odszkodowania za brak prądu, spowodowany zimową aurą.

  Ani myślą natomiast stwarzać takiej furtki swym klientom władze spółki Tauron Dystrybucja (UOKiK nałożył na nią 261 tys. złotych kary). Jej rzecznik, Tomasz Topola mówi krótko:

  - Nie zgadzamy się z decyzją prezesa UOKiK i odwołamy się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - zapowiada Topola.

  UOKiK to nie pierwsza instytucja, która próbuje zmusić energetyczne koncerny do zaprzestania stosowania klauzuli o "sile wyższej". W ubiegłym roku Urząd Regulacji Energetyki nałożył na spółkę Enion (dziś grupa Tauron) milion złotych kary za brak staranności w utrzymaniu swych urządzeń i sieci. Efektem tego był kilkutygodniowy horror, jaki w styczniu 2010 roku stał się udziałem mieszkańców Zagłębia i Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Spółka odwołała się jednak od tej kary i sprawa utknęła w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Brak rozstrzygnięcia w tej sprawie komplikuje życie rolnikom, którzy próbują wywalczyć odszkodowanie za poniesione wówczas straty. Jeszcze rok temu odgrażali się, że w sądzie będą walczyć o swoje pieniądze. Wspierała ich Śląska Izba Rolnicza. Dziś jej wiceprezes, Jan Grela, przyznaje z rozżaleniem: nic nie wskóraliśmy.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama