Gdzie są pieniądze wpłacone na konto, ale nie zaksięgowane?

  Gdzie są pieniądze wpłacone na konto, ale nie zaksięgowane?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdzie są pieniądze wpłacone na konto, ale nie zaksięgowane?

  ©Wojciech Barczyński

  Nasz Czytelnik z Pszczyny co miesiąc ma plik rachunków do zapłacenia. - Nie korzystam z internetu, wpłacam pieniądze tradycyjnie, na blankietach. Zastanawia mnie to, że one na konto odbiorcy nigdy nie mogą dojść na czas. Dostaję tylko ponaglenia, że wpłaty nie ma - denerwuje się.
  Gdzie są pieniądze wpłacone na konto, ale nie zaksięgowane?

  ©Wojciech Barczyński

  Pan Piotr (nazwisko i adres do wiadomości redakcji) mieszka nieopodal marketu Kaufland. - Od jakiegoś czasu w kasie supermarketu można też wnosić opłaty - mówi Czytelnik. - Odpowiada mi to, bo i tak robię tam zakupy. Przy okazji płacę więc za wodę, prąd, gaz, telefon i Cyfrowy Polsat. Poza tym w markecie jest taniej niż na poczcie i nie ma kolejek.

  Wpłat w pszczyńskim markecie można dokonać za pomocą "Wygodnych rachunków"; te punkty przyjmowania płatności należą do banku Pekao SA.

  TWOJE PIENIĄDZE, TWÓJ PORTFEL. ZOBACZ, JAK NIE STRACIĆ
  - Zapewniamy, że wpłaty, które otrzymujemy z centrów handlowych posiadających funkcję "Wygodne rachunki", są natychmiast przesyłane na konto odbiorców przelewów - mówi Tomasz Bogusławski z biura prasowego Banku Pekao SA. - Sklepy przesyłają nam każdego dnia jeden plik z wszystkimi dokonanymi przez klientów operacjami. Przykładowo: gdy pieniądze trafią na nasze konto wieczorem, już następnego dnia rano dokonywany jest przelew na konto odbiorcy - pierwszą sesją, za pomocą której rozliczają się banki między sobą. Nie jest więc możliwe, aby wpłata następowała dopiero po kilku dniach. Wystawca rachunku może otrzymać należne środki już następnego dnia po ich wpłaceniu przez płatnika - wyjaśnia.

  Zdarza się, że wpłacane przez pana Piotra pieniądze nie pojawiają się na koncie odbiorcy.

  - Raz na pół roku muszę płacić np. odsetki w wysokości 6 złotych, bo rachunku za prąd nie regulowałem w terminie - opowiada. - Zastanawiam się, gdzie trafiają te pieniądze, bo przecież płacę z kilkudniowym wyprzedzeniem. Najbardziej denerwują mnie plansze, które pojawiają się w telewizji. Cyfrowy Polsat ciągle mnie bombarduje informacjami, że albo zbliża się termin płatności, albo już minął. Dostaję też SMS-y z ponagleniami. Ostatnio zadzwoniłem do nich i powiedziałem, że sobie tego nie życzę. Przecież te pieniądze wpłacane są później nie z mojej winy. Dawniej liczyła się data stempla pocztowego, a dzisiaj wszyscy patrzą na konto. A po drodze gdzieś te pieniądze płyną. Tylko nie wiem, dokąd - dodaje Czytelnik.

  A na poczcie?


  Poczta Polska realizuje usługę przyjmowania wpłat na rachunki bankowe "Standard". Zlecenie przekazania środków pieniężnych na określony rachunek bankowy można dokonać w każdej placówce pocztowej lub u listonosza wiejskiego. Usługa ta polega na przyjmowaniu od klientów wpłat w formie gotówkowej, na podstawie blankietu wpłaty na rachunek bankowy, a następnie przekazaniu środków pieniężnych do banku na rachunek wskazany przez klienta.
  MASZ PROBLEM Z OPŁATAMI? ZOBACZ TUTAJ. EKSPERCI WYJAŚNIAJĄ
  Warto wiedzieć, że banki nie rozliczają się między sobą na zasadzie ciągłej, ale kilka razy w ciągu doby. Są to tzw. sesje. Pierwsza sesja ma miejsce o godzinie 9.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama