Ważne
  Zabrze: "Droga węgla" - wystawa przypominająca węglowe barki...

  Zabrze: "Droga węgla" - wystawa przypominająca węglowe barki i masowce

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Zabrze: "Droga węgla" - wystawa przypominająca węglowe barki i masowce

  ©Mikołaj Suchan

  Już w XIX wieku widok barek z węglem był na Śląsku powszechny. W wieku XX masowce załadowane tym surowcem stanowiły dużą część polskiej floty. Dziś na rzekach i morzu jest coraz mniej polskiego węgla. Historie jego transportu przypomina muzeum w Zabrzu.
  Zabrze: "Droga węgla" - wystawa przypominająca węglowe barki i masowce

  ©Mikołaj Suchan

  Uroczyste otwarcie ekspozycji "Droga węgla" zaplanowano na czwartkowe popołudnie w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego. Kurator wystawy, Adam Frużyński, zapewnia, że unikatowa ekspozycja to propozycja zarówno dla miłośników historii Śląska i górnictwa, jak i pasjonatów morza i żeglugi.

  "Mamy m.in. unikatowe najstarsze rysunki techniczne i ryciny obrazujące transport węgla - zarówno pod ziemią, jak i Kanałem Kłodnickim. Są pocztówki ze statkami ochrzczonymi nazwami kopalń, modele statków, a nawet zrekonstruowany mostek kapitański jednego z nich" - wyliczał kurator.

  Dziś węgiel najczęściej transportowany jest - także do portów morskich - koleją, a na mniejsze odległości również ciężarówkami. Jednak nie zawsze tak było. Już w XVIII wieku, gdy powszechną formą wywozu węgla z kopalń były ciągnięte przez konie furmanki, do transportu węgla na duże odległości postanowiono wykorzystać drogi wodne.

  W 1792 r. ruszyła budowa Kanału Kłodnickiego, łączącego Zabrze z Odrą. Węgiel z portu położonego u wylotu zabrzańskiej sztolni spławiany był kanałem do portu węglowego w centrum Gliwic. Stamtąd, po przeładowaniu na większe barki, płynął do Kędzierzyna i dalej Odrą do Wrocławia i Szczecina. Ukończony ostatecznie w 1822 r. Kanał Kłodnicki miał 46 km długości, 12 m szerokości i niespełna metr głębokości. Pływały po nim barki zabierające po 27 ton węgla.

  Początkowo barki na kanale były holowane przez ludzi, od połowy XIX w. używano koni, a pod koniec tego stulecia pojawiły się holowniki parowe. "Zgromadzone na wystawie pamiątki pozwalają prześledzić stosowane na przestrzeni lat rozwiązania. Jest m.in. fotografia przedstawiająca burłaków śląskich, ciągnących barkę na linach" - powiedział Frużyński.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama