Ważne
  Zobacz drogę czarnego złota do innych krajów świata...

  Zobacz drogę czarnego złota do innych krajów świata [ZDJĘCIA]

  MAO, Zdjęcia: Arkadiusz Gola

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zobacz drogę czarnego złota do innych krajów świata [ZDJĘCIA]
  1/28
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola

  Wernisaż wystawy "Droga węgla" odbył się w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, makiety i konstrukcje maszyn i środków transportu, dzięki którymi dawniej eksportowano ten surowiec ze śląskich kopalń do niewielkich zakładów przemysłowych i domów, a także do najbardziej odległych zakątków świata.
  A rodzaje transportu, jak podkreśla Adam Frużyński z MGW, kurator wystawy, były różne w dawnej Polsce: furmanka, kanały na rzekach, sztolnia, żegluga śródlądowa i żegluga morska.

  - Mało kto pamięta, że do czasu odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku węgiel z Górnego Śląska transportowano wykorzystując kolej, dopiero potem wykorzystana drogę śródlądową, a żegluga morska to czasy po drugiej wojnie światowej - opowiada Adam Frużyński.


  Czarne złoto z naszych kopalń trafiało do takich krajów jak: USA, Dania, Szwecja, Finlandia, Włochy, Japonia, a nawet Algieria. W czasach PRL-u, jak podkreśla Frużyński, eksportowano ok. 25 proc. wydobywanego węgla. W najlepszych latach, latach 80. XX wieku, było to ok. 25-25 mln ton rocznie. A ogółem wydobywano wówczas ok. 41-42 mln ton rocznie.

  Aby uhonorować śląskie kopalnie i zakłady pracy, dzięki którym budowano statki, którymi potem węgiel płynął do odległych krajów, ich nazwami chrzczono kolejne statki transportowe. Pływały zatem np. statki: Huta Zgoda, Kopalnia Rydułtowy, Kopalnia Zofiówka, Kopalnia Halemba, Huta Katowice.

  Dziś węgiel jest transportowany z wykorzystaniem kolei, ciężarówek i żeglugi morskiej również, ale w znacznie mniejszym stopniu.

  Na wystawie "Droga węgla" zaprezentowane zostały eksponaty pochodzące ze zbiorów: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu oraz osób prywatnych. Można je oglądać do 15 kwietnia.

  "Dziennik Zachodni" objął imprezę patronatem medialnym.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlodziejstwo, a tukej propaganda

   ELWIRA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   Czyli dokumentacja kolonizacji. Nota bene niekompletna, bo pokazane ino polskie rabusie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama