SKOK-i trafią pod nadzór bankowy

  SKOK-i trafią pod nadzór bankowy

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Marcin Oliva Soto/Polskapresse

  Dwa przepisy nowej ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, które w 2009 r. zaskarżył prezydent, są niezgodne z konstytucją, ale nie na tyle, by ustawa nie mogła wejść w życie - wynika z czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Marcin Oliva Soto/Polskapresse

  Ustawę o SKOK-ach, uchwaloną przez Sejm 5 listopada 2009 r., w całości oprotestował ówczesny prezydent Lech Kaczyński. Jego następca Bronisław Komorowski w marcu 2011 r. większość zarzutów wycofał. Między innymi zastrzeżenia dotyczące przepisów, które wprowadzają nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad kasami i ograniczają władzę Kasy Krajowej SKOK. Ostatecznie Trybunał zajął się jedynie zbadaniem, czy zgodne z Konstytucją są dwa artykuły ustawy.


  CZYTAJ TEŻ: Prezes SKOK będzie pracował nad ustawą o... SKOK. ''Bierecki nie widzi konfliktu interesów''

  Pierwszy przepis dotyczy organów zarządzających SKOK-ami: pominięto w nich walne zgromadzenie członków spółdzielni. Prezydent uznał, że wypacza to idee spółdzielczości. Trybunał podzielił zastrzeżenie. Uznał, że przepis "poprzez pozbawienie członków kas możliwości udziału w walnym zgromadzeniu ogranicza ich prawa do współdecydowania w podejmowaniu najważniejszych dla tych podmiotów decyzji".

  Przedstawiciele SKOK-ów uważają, że ustawa została napisana pod dyktando bankówDrugi z przepisów dotyczył przeznaczenia środków tzw. funduszu stabilizacyjnego: wg nowych przepisów w latach 2009-2010 mogłyby być przeznaczone nie na stabilizację zagrożonych upadłością SKOK-ów, ale na pokrycie roszczeń członków tych kas po ogłoszeniu upadłości. Zdaniem prezydenta narusza to prawa kas, które przez lata gromadziły wkłady na fundusz Kasy Krajowej. Trybunał podzielił to zdanie, ale - jak stwierdził - "w związku z określeniem przedziału czasowego obowiązywania tych regulacji na lata 2009-2010 nie znajdą one żadnego zastosowania".

  Przedstawiciele SKOK-u liczą, że ustawa zostanie poprawiona przez Sejm. - Trybunał nie pozostawił suchej nitki na ustawie. Niestety prawo jest takie, że nie mógł badać konstytucyjności innych przepisów, ponieważ działa wyłącznie w granicach zaskarżenia wnioskiem określonych norm prawnych" - uważa Adam Jedliński, przewodniczący rady nadzorczej Krajowej SKOK.

  CZYTAJ TEŻ: Założyciel SKOK-ów błogosławionym? ''Stefczyk może być wzorem chrześcijańskiego życia''

  - W sprawie tej ustawy i jej wad, zarówno do Sejmu, jak i do prezydenta apelowały organizacje z kraju i świata, między innymi Światowa Rada Związków Kredytowych, Międzynarodowy Związek Spółdzielczy czy NSZZ Solidarność, za co bardzo serdecznie dziękuję. Będziemy dalej walczyć o dobre prawo. Kasy po dzisiejszym wyroku będą mogły dalej się rozwijać - powiedział wczoraj Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK. - Ustawa w takiej formie jest niewykonalna i musi być jak najszybciej poprawiona. Niewątpliwie SKOK-i potrzebują nowych przepisów, stały się bowiem ważnym elementem polskiego rynku finansowego, ale na pewno nie w takiej formie - dodał Bierecki.

  Przedstawiciele SKOK-ów uważają, że ustawa została napisana pod dyktando wielkich banków (autorem projektu jest poseł PO Jakub Szulc, wieloletni pracownik Banku BPH, Bank of America Polska i Polskiego Banku Rozwoju), i ma na celu wyeliminowanie konkurencji kas, które zyskują coraz większą popularność. SKOK-i obsługują prawie 2,3 mln Polaków, którzy zdeponowali w nich 14 mld zł oszczędności. Mają prawie 2 tys. placówek, więcej niż największy bank PKO BP. W dodatku są uważane za finansowe zaplecze prawicowych środowisk opozycyjnych.

  Polskie SKOK-i działają obecnie na podstawie Ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 1995 roku. Należą do grupy unii kredytowych zrzeszonych w Światowej Radzie Unii Kredytowych (WOCCU).

  Joanna Pieńczykowska

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może z...

   Leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 24

   Może banki boja się takiej konkurencji? Nie miałem styczności z kasami czy uniami kredytowymi ale po obecnych wydarzeniach widać że banki zeszły na złą drogę utopiły nas w kryzysie same go...rozwiń całość

   Może banki boja się takiej konkurencji? Nie miałem styczności z kasami czy uniami kredytowymi ale po obecnych wydarzeniach widać że banki zeszły na złą drogę utopiły nas w kryzysie same go wywołały. Może to czas by zacząć korzystać z rodzimych rozwiązań.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   agh

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

   Ja tam kredyt w skoku chmielwskiego od dłuższego czasu mam i nie mam na co narzekać. Reguły proste, zrozumiałe jak najbardziej wiec nie pozostaje nic innego jak spokojnie sobie wasyztko spłacać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skok Tuskobandy na SKOK

   Tuskowstręt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 38

   Rząd szuka pieniędzy wśród ludu a nie we własnych nakradzionych pieniądzach.Likwidacja państwa Polskiego na potęgę.Naród musi mocno odczuć kopa żeby zrozumiał intencje platformy niby obywatelskiej...rozwiń całość

   Rząd szuka pieniędzy wśród ludu a nie we własnych nakradzionych pieniądzach.Likwidacja państwa Polskiego na potęgę.Naród musi mocno odczuć kopa żeby zrozumiał intencje platformy niby obywatelskiej tylko jakich obywateli?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama