Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 szkół do zamknięcia w woj. śląskim [RAPORT DZ]

KD
Zaklejone usta i kartki z nazwą szkoły - te zdjęcia protestujących uczniów bytomskiego elektronika obiegły już całą Polskę
Zaklejone usta i kartki z nazwą szkoły - te zdjęcia protestujących uczniów bytomskiego elektronika obiegły już całą Polskę Marzena Bugała
Ponad sto szkół w woj. śląskim zostało przeznaczonych do likwidacji. Powodem jest niż demograficzny. Decyzje wzbudzają protesty uczniów i rodziców. Zobacz listę szkół przeznaczonych do zamknięcia.

Dzisiaj o godz. 13 w katowickim ratuszu radni na posiedzeniu komisji edukacyjnej mają do omówienia temat zlikwidowania Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. prof. S. Kaliskiego, Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących im. Zofii Kossak i wcielenia ich do Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich. Planują, by od września uczniowie zmieścili się w jednym z nich - "odzieżówce", która jest... w najgorszym stanie technicznym.

Rodzice uczniów z popularnego "Kaliskiego" nie chcą się na to zgodzić. Uważają, że połączenie placówek nie wróży nic dobrego i zaprzepaści 66-letni dorobek technikum geodezyjnego. Boją się, że miasto nie zdąży wyremontować szkoły, przez co ich dzieci stracą rok nauki. Szykują się do protestów przeciw pomysłom samorządowców.

- Jeśli nic się nie zmieni, spotkamy się z radnymi na najbliższej sesji w urzędzie miasta - zapowiada Mariola Filipek z Chorzowa, której córka uczy się w "Kaliskim" - sama też jest jego absolwentką, dlatego zamierza walczyć o swoją szkołę. I jak dodaje, Dagmara, która właśnie rozpoczęła naukę, wybrała tę placówkę ze względu na jej osiągnięcia.

- Córka chciała mieć konkretny zawód i wykształcenie, a w tej szkole można to osiągnąć, ma jedne z najlepszych wyników podczas matur w Katowicach.

W podobnej sytuacji w naszym województwie jest ponad sto placówek. Prawdziwa rewolucja szykuje się w Bielsku-Białej, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju, Żywcu, Lublińcu czy Bytomiu, gdzie uczniowie Technikum nr 4 od kilku tygodniu strajkują przeciw likwidacji ich szkoły. Na razie bez skutku. Mimo to, nadchodzące dni to ostatni czas dla rodziców i dyrektorów, by walczyć o szkoły, które samorządowcy planują zlikwidować. Rajcy mają bowiem czas tylko do końca lutego, by zadecydować w uchwałach intencyjnych, jaki los czeka placówki.

Czy jest szansa, by wpłynąć na ich decyzje? Przypadek Częstochowy, gdzie w zeszłym tygodniu Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta, pod naciskiem rodziców i nauczycieli po części wycofał się z planów reorganizacji szkół, pokazuje, że tak.

Powód tego zamieszania wokół szkół w tym roku jest w całym województwie ten sam.
- Niestety niż demograficzny i ciągłe zmiany w systemie oświaty spowodowały gwałtowny spadek liczby uczniów w szkołach technicznych i zawodowych - mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Będzinie. - Taka sytuacja rodzi dramatyczny wzrost kosztów funkcjonowania szkół, z czego większość pochłaniają wydatki związane z utrzymaniem obiektów szkolnych, administracji i obsługi, a nie z kształceniem dzieci i młodzieży.

Pytanie, raczej retoryczne, jest jedno. Co się stanie za kilka lat, gdy wyż znów zawita do szkół ponadgimnazjalnych? Czy miasta znajdą pieniądze, by otworzyć placówki na nowo?

Raport "Dziennika Zachodniego". Sprawdź, którym szkołom w Twoim mieście grozi likwidacja. Masz szansę obronić ją dla dziecka

Będzin: Przestanie istnieć Zespół Szkół nr 1 w Będzinie.

Bielsko-Biała: Zostanie zlikwidowanych pięć bielskich szkół (Szkoła Podstawowa nr 5, SP nr 22, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 22 i Zespół Szkół Elektronicznych), a sześć zostanie przeniesionych do budynków, które są własnością gminy (Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych, IV LO im. KEN, SP nr 4, SP nr 23 i Centrum Wychowania Estetycznego).

Bytom: Wiadomo, że zlikwidowane zostanie Przedszkole Miejskie nr 37 w Karbiu (szkody górnicze). Jest też mowa o likwidacji PM nr 63. Likwidacja liceum profilowanego w Zespole Szkół Administracyjno-Socjalnych (2 oddziały mniej). Koniec z Technikum Uzupełniającym w ZSMS (3 oddziały mniej) i Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (3 oddziały mniej). Przestają istnieć szkoły dla dorosłych - Technikum nr 8, ZSZ nr 10, IX Liceum Profilowane, II Uzupełniające LO. Z ZSO 6 do Centrum Kształcenia Ustawicznego przeniesione zostanie gimnazjum dla dorosłych. Także w CKU utworzone zostanie liceum dla dorosłych, które przejmie uczniów z wszystkich tego typu liceów i techników Bytomia. Możliwe jest też połączenie CKU z Centrum Kształcenia Praktycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Połączenie Zespołu Szkół Administracyjno-Socjalnych i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Będzie połączenie III, V i VIII LO o profilach sportowych w jednym liceum w ZSO nr 3. Gimnazjum nr 6 (bez likwidacji) zostanie przeniesione do ZSTiG7. W ZSO 5 połączone zostaną G13 i G14 z likwidacją tego ostatniego. Podobnie G12 i G11 - z likwidacją G12. Technikum Elektroniczne nr 4 - przeniesienie części kierunków do Zespołu Szkół Ekonomicznych, a pozostałych do Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych. Radni podejmują już uchwały intencyjne. Część była na sesji 4 stycznia, pozostałe prawdopodobnie na sesji 25 stycznia.

Cieszyn: Połączenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Skoczowie ze skoczowskim Zespołem Szkół Zawodowych.

Czeladź: Przestaje istnieć Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi.

Czerwionka-Leszczyny: Planowane jest połączenie Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 3, tak, by powstała z nich jedna szkoła podstawowa i jedno gimnazjum.

Częstochowa: W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (ul. Targowa 29), Zespole Szkół im. Władysława Andersa (ul. Legionów 58), Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego (ul. Warszawska 142) i Zespole Szkół Ekonomicznych (ul. Augustyna 28/30) nie będzie naboru do klas pierwszych w liceach ogólnokształcących. Przekształcenie dotychczasowych oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych nr 18, 20, 51 w miejskie przedszkola (przy ul. Połanieckiej - 2 oddziały, przy ul. Łukasińskiego - 3 oddziały i przy ul. św. Barbary - 2 oddziały) i utworzenie trzech zespołów szkolno-przedszkolnych - przy ul. Łukasińskiego 70/74 (połączenie przedszkola z SP nr 20), przy ul. Połanieckiej 50 (połączenie przedszkola z SP nr 51) i przy ul. św. Barbary (połączenie przedszkola z SP nr 18).
Dąbrowa Górnicza: Likwidacja IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach.

Jastrzębie-Zdrój: Połączenie Zespołu Szkół Handlowych, Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół nr 4 oraz Zespołu Szkół nr 7.

Jaworzno: Oficjalnych informacji o likwidowaniu szkół nie ma, mimo to mieszkańcy obawiają się, że zostanie zamknięta Szkoła Podstawowa nr 15. Kilka tygodni temu ktoś powiesił na jej drzwiach kartkę z informacją o planowanej likwidacji szkoły. Jak na razie władze zdementowały te pogłoski. Samorządowcy mówią, że są w trakcie analizowania sytuacji.

Katowice: Są plany połączenia trzech zespołów szkół zawodowych w Dąbrówce Małej. Obecnie zajmują trzy budynki, docelowo mają pomieścić się w jednym.

Lubliniec: Lublinieckie starostwo zamierza zlikwidować dwie klasy liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych. Przeciwko tej decyzji protestują nauczyciele - na razie nieoficjalnie - oraz sami uczniowie, którzy zorganizowali dwie pikiety przed siedzibą powiatu. Starosta twierdzi, że decyzja w tej sprawie nie zapadła, a Rada Powiatu podjęła jedynie uchwałę o "zamiarze likwidacji liceum", ale jednocześnie powiat rozbudowuje inną placówkę - Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu, co w praktyce oznacza, że los liceum jest już przesądzony.

Mysłowice: Urzędnicy i radni zastanawiają się nad przeprowadzką klas I-III Szkoły Podstawowej nr 13 z budynku przy ul. Wały do drugiej siedziby placówki przy ul. Hlonda, wygaszeniem Gimnazjum nr 2 w Śródmieściu (uczniowie zostaliby rozparcelowani do różnych gimnazjów na terenie miasta). W obu przypadkach do zwolnionego budynku miałby przeprowadzić się Zespół Szkół Specjalnych. Łączenie przedszkoli i szkół, które zajmują jeden budynek w zespoły szkolno-przedszkolne. W Mysłowicach jest takich przypadków kilka, m.in. SP nr 6 i przedszkole nr 6 w Brzęczkowicach.

Myszków: Problem "pustych szkół" rozwiązywany jest nie poprzez ich likwidację, lecz poprzez przekazywanie tych szkół stowarzyszeniom. W gminie Żarki specjalnie zawiązano w minionym roku stowarzyszenie, w skład którego wchodzą nauczyciele, rodzice i przedstawiciele gminy. Stowarzyszenie "Kaganek" ma przejąć szkoły w Zawadzie, Przybynowie i Jaworzniku. Gmina szacuje, że zaoszczędzi na zejściu z Karty nauczyciela w przypadku tych szkół około 500 tys. zł rocznie. W gminie Koziegłowy do przekazania stowarzyszeniu planowane są szkoły w Gniazdowi, Koziegłówkach i Siedlcu Dużym. Radni podjęli już uchwałę intencyjną w tej sprawie. Burmistrz Myszkowa w taki sposób zamierza pozbyć się szkół w dzielnicy Ciszówka i Będusz.
Pszczyna i powiat pszczyński: Przestanie istnieć Zespół Szkół Ekonomicznych w Pszczynie. W liceum ekonomicznym jest obecnie tylko 3 klasa, która kończy edukację w czerwcu, szkoła policealna w ogóle nie ma uczniów, a technikum z tej szkoły zostanie włączone do PZS nr 2, jednak tylko formalnie, uczniowie nie zostaną nigdzie przeniesieni. Dodatkowo będą zamykane klasy w liceach profilowanych dla dorosłych, szkołach zawodowych dla dorosłych i liceach uzupełniających. Nie z braku pieniędzy, tylko przez brak uczniów. Tak jest w PZS nr 1 i PZS nr 2 w Pszczynie i w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli. W Kobiórze samorządowcy planują połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum.

Ruda Śląska: W ZSOiP samorządowcy planują zlikwidować LU, LP nr 1, Tech. nr 7. W ZSP nr 1 przestaną istnieć TU nr 1 oraz I TU dla dorosłych. W ZSP nr 2 - LP nr 2. W ZSP nr 3 koniec z SP nr 3. W ZSP nr 4 zlikwidowane zostaną TU nr 2 oraz SP nr 4. W ZSP nr 5 to samo czeka LP nr 3, ZSZ nr 3 oraz SP nr 5. W ZSP nr 6 likwidacja dotknie SP nr 6. Dodatkowo w mieście słychać pogłoski, że zostanie zlikwidowany ZSS nr 4 w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach.

Rybnik: Zlikwidowane będą następujące szkoły: TU dla dorosłych nr 4, SP dla dorosłych nr 2, SP dla dorosłych nr 3, I LP im. Stanisława Staszica.

Siemianowice Śląskie: Władze chcą zamknąć pojedyncze klasy w szkołach podstawowych, gimnazjach i ponadgimnazjalnych.

Sosnowiec: Przeniesienie SP nr 25 w Klimontowie do budynku pobliskiego Gimnazjum nr 6. Zaś uczniowie Gimnazjum mieliby się z kolei przenieść do ZSO nr 7 przy ul. Gwiezdnej. Uczniowie z Gimnazjum nr 10 mają się przenieść do ZSO nr 1, ci z Gimnazjum nr 15 do ZSEiI. ZSS nr 1 ma się przenieść do podobnej placówki przy ul. Suchej, a ci ze szkoły zawodowej do ZSU w Klimontowie.

Świętochłowice: Plan zlikwidowania Gimnazjum nr 4. Uczniowie G nr 4 będą mogli kontynuować naukę w jednej z trzech świętochłowickich szkół: Gimnazjum nr 1, nr 2 i nr 5.

Zabrze: W mieście reorganizacja jednak dotknie szkoły, które od lat nie organizowały naboru. Znikną całkowicie licea profilowane, zlikwidowane mają być licea uzupełniające i technika.
Zawiercie: Przekazanie SP nr 14 wraz z oddziałem przedszkolnym w Bzowie katowickiej Fundacji Ekologia Sztuka i Wychowanie "Elementarz".

Żywiec: Likwidacja i połączenie kilku szkół ponadgimnazjalnych. Pod lupą są m.in. placówki w Węgierskiej Górce oraz Milówce. W Żywcu szkoły mają zostać natomiast przenoszone. O gimnazjalistów z ostatnich klas zamierza walczyć między innymi Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Węgierskiej Górce. Przeniesienie Zespół Szkół w Mi-lówce do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.

Oto miasta, w których zmiany nie dotkną szkół w tym roku: Bieruń i powiat bieruńsko-lędziński, Chorzów, Gliwice, Kłobuck i powiat kłobucki, Mikołów i powiat mikołowski, Piekary Śląskie, Racibórz, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Żory.

Zmiana szkoły to same problemy

Zagrożenia dla dzieci, wynikające ze zmiany szkoły, wymienia dr Anna Watoła, pedagog z UŚ w Katowicach.

1. Dzieciom grozi ponowny proces adaptacji. Przez to mogą mieć poczucie zagubienia, spowodowane zmianą lokalizacji np.: biblioteki, toalet czy wynikające z obecności nieznanych dotąd uczniów i nauczycieli.
2. Nieraz dłuższy i trudniejszy dojazd do szkoły. Przez co połączenia komunikacji miejskiej mogą być problemowe. Rodzice mogą mieć problem z odebraniem dzieci ze szkoły.
3. Zmiana godzin lekcyjnych, nieraz na bardzo późne.
4. Konieczność zrezygnowania lub rozpoczęcia nowych i innych zajęć - na przykład pozalekcyjnych.

5. Zatracenie poczucia przynależności do danej klasy i szkoły. Trzeba pamiętać, że szkoła rozwija w uczniach poczucie dumy z faktu bycia uczniem tej konkretnej placówki, dąży do ukształtowania postawy i potrzeby dbania o jej dobre imię, czasem nawet sportowej czy naukowej rywalizacji, co zostaje zaprzepaszczone, dziecko traci potrzebę rozwijania lokalnego patriotyzmu i dbania o dobro najbliższej społeczności.
6. Dziecko musi ponownie ukształtować swoją pozycję wśród rówieśników.
7. Zmiana stylu i sposobu żywienia.
8. Między dziećmi "nowymi" i "miejscowymi" może pojawić się agresja, kłamstwo, stres, strach.
9. Zerwanie dziecięcych przyjaźni, jeśli rodzice wybiorą inną szkołę.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!