Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja i pikieta w sprawie szkód górniczych w Bytomiu

Redakcja
Kilkudziesięciu górników pikietowało w poniedziałek urząd miasta w Bytomiu podczas odbywającej się tam konferencji poświęconej szkodom górniczym. Górnicy protestowali przeciwko "antywęglowej" polityce prezydenta miasta.

Konferencja i pikieta wpisały się w trwające od miesięcy tarcia między samorządem Bytomia i Kompanią Węglową, do której należy pracująca pod miastem kopalnia "Bobrek-Centrum". Podłożem sporu są przede wszystkim szkody górnicze. We wrześniu i październiku głośne w całym kraju stało się wykwaterowanie kilkuset mieszkańców dzielnicy Karb, którym - pod wpływem szkód - poważnie popękały domy.

W tej sprawie samorząd i Kompania Węglowa porozumiały się już odnośnie odszkodowania sięgającego 25 mln zł. Samorząd jednak tylko warunkowo zgodził się na prowadzenie przez "Bobrek-Centrum" wydobycia w tym roku, oczekując w tym czasie m.in. wypracowania sposobu stałego monitorowania i zabezpieczenia obiektów na powierzchni. Pracujący w kopalni górnicy uważają, że władze miasta działają na niekorzyść ich zakładu.

Konferencję "Złoża węgla kamiennego - dobrodziejstwo czy fatum gmin górniczych, zrównoważony rozwój czy degradacja gospodarcza" zorganizowało Krajowe Stowarzyszenie Poszkodowanych Działalnością Geologiczno-Górniczą, przy wsparciu samorządu Bytomia. W zamyśle było to pierwsze tego typu spotkanie samorządowców z gmin górniczych, polityków, naukowców oraz nadzoru górniczego. Wśród referatów znalazła się m.in. prezentacja rozwiązań niemieckich odnośnie odpowiedzialności i likwidacji skutków szkód górniczych.

Jak mówił podczas rozpoczęcia konferencji wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, ma on nadzieję, że to początek rzetelnego dialogu ws. szkód górniczych. - Bez dialogu nie będzie ani wydobycia ani rozwoju gmin górniczych. Górnictwo węgla kamiennego wymaga symbiozy zarówno pracodawców, jak i gmin - zaakcentował Tomczykiewicz.

Prezydent Bytomia Piotr Koj, który przedstawił m.in. historię wydobycia pod miastem i jego skutki,
ocenił, że są to kwestie wymagające zmian w prawie. - Mam nadzieję, że ta konferencja rozpocznie
debatę o koniecznych zmianach. Bytom to 165-tysięczne miasto, ale problemy jego mieszkańców nie
zawsze są brane pod uwagę - wskazał.

Na rozpoczętą jeszcze przed konferencją pikietę przed urzędem miasta przyszło kilkudziesięciu górników. Przynieśli m.in. zdjęcia starych, zaniedbanych bytomskich kamienic i transparenty w rodzaju: "Panie prezydencie, tak wygląda Bytom", "Domy w Bytomiu walą się również bez górnictwa" czy "Budynki się starzeją i wymagają opieki"

- Obawiamy się o nasze miejsca pracy. Pan prezydent dał nam plan wydobycia tylko na jeden rok, ale co będzie w grudniu, kiedy ten plan się skończy? Nasza kopalnia to jedyny taki duży zakład w Bytomiu, poza tym nie ma nic. Kopalnia bezpośrednio lub pośrednio utrzymuje 30 proc. mieszkańców Bytomia. Nie wiem, jaki jest cel tej konferencji - pan prezydent cały czas porozumiewa się z kopalnią, domyślamy się, że chodzi o pieniądze - mówił jeden z demonstrujących Piotr Boguś.

Inny pracownik "Bobrka-Centrum" Grzegorz Jelonek podkreślał, że Bytom niszczeje nie tylko przez działalność kopalni. - Naszym zdaniem prezydent próbuje przerzucić odpowiedzialność za degradację Bytomia tylko na kopalnię. Chcemy pokazać naukowcom, którzy tu przyjechali, że Bytom niszczeje także tam, gdzie kopalnia nie fedruje - wskazał.

Pikiecie górników towarzyszyli muzycy orkiestry kopalni "Bobrek-Centrum". Jak wyjaśniali, przyszli na ochotnika, w niepełnym składzie, by grając wesprzeć demonstrację.

W konferencji - prócz Tomczykiewicza i Koja uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Poździej, regionalni parlamentarzyści, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa, samorządowcy, m.in. z Ornontowic i Czerwionki-Leszczyn, oraz naukowcy m.in. z Politechniki Śląskiej i PAN. Zjawili się również przedstawiciele spółek górniczych, wśród nich wiceprezes Kompanii Węglowej Marek Uszko. PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera