Ważne
  Talary Goduli jak złote

  Talary Goduli jak złote

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pod nazwą talary Goduli kryją się tzw. żetony monetarne, które od 1 października do końca roku będą w wybranych punktach i sklepach Rudy Śląskiej honorowane jak prawdziwe pieniądze. Na zlecenie miasta Mennica Polska wybiła 20 tysięcy sztuk miedzianych monet o średnicy 27 mm.
  Na awersie znajduje się nominał (5 Talarów Goduli) oraz herb Rudy Śląskiej. Rewers to artystyczna wizja według projektu Beaty Wątróbskiej-Wdowiarskiej, przedstawiająca Karola Godulę i małą Joananę Gryzik (spadkobierczynię jego majątku). W tle widnieje nieistniejąca już huta cynku.

  - Rewers jest bardzo symboliczny. Karol Godula stoi tyłem, ponieważ według opowieści miał oszpeconą twarz. W testamencie nakazał zniszczyć wszystkie swoje wizerunki i portrety, dlatego tak naprawdę nikt nie wie, jak wyglądał.
  Był surowym człowiekiem i dopiero mała Joasia, córka gospodyni, wręczając mu kwiaty (ten moment ukazuje monetka) zjednała jego serce - opowiada Andrzej Piotrowski, pełnomocnik prezydenta miasta odpowiedzialny za akcję promocyjną "Karol Godula- król Cynku"

  Monety zostały wybite z okazji obchodzonego w Rudzie Śląskiej roku Karola Goduli. W listopadzie przypada bowiem 160 rocznica śmierci tego niedocenianego dziś zarządcy majątku Ballestremów, przedsiębiorcy i wizjonera. Akcja ma na celu przypomnieć jego postać i osiągnięcia.

  Pieciotalarówki będą od środy do nabycia w Urzędzie Miasta i sklepach RSS "Społem" za 5 złotych. Można będzie zachować je sobie na pamiątkę lub płacić nimi w specjalnie oznakowanych punktach na terenie miasta. Do końca roku Talary Goduli można też wymieniać z powrotem na złotówki. Później będą miały tylko wartość kolekcjonerską. Z myślą o kolekcjonerach wybito także niewielką ilość srebrnych monet o nominale 50 Talarów Goduli.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama