18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w szkołach. Nowe zasady matury i egzaminu gimnazjalnego

Justyna Krzyśków
arc. Polskapresse
Szkoły czeka prawdziwa rewolucja. Już w tym roku zmienią się zasady zdawania egzaminów gimnazjalnych i maturalnych.

W ciągu trzech dni gimnazjaliści pisać będą testy aż z pięciu przedmiotów. Pierwszy test z histori i wiedzy o społeczeństwie napiszą 24 kwietnia, a potem przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Kolejnego dnia zmierzą się z przedmiotami przyrodniczymi tj. chemią, biologią, fizyką i geografią. Za. po przerwie rozwiązywać będą zadania z matematyki.

26 kwietnia odbędzie się test z języka obcego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Część podstawowa jest obowiązkowa dla wszystkich. Do rozszerzenia przystąpić mogą tylko ci, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka ze szkoły podstawowej. Pozostali uczniowie mogą również go napisać, ale na wniosek rodziców. Pierwszy egzamin każdego dnia trwać będzie 60 minut, drugi 90. Uczniowie z dysfunkcjami np. z dysleksją będą mogli pisać dłużej. Na napisanie testu z języka polskiego i matematyki dostaną dodatkowe 45 minut, na rozszerzenie języka obcego 30 minut. Na poziom podstawowy języka obcego, historię oraz przedmioty przyrodnicze przysługuje im 20 minut. W całym kraju pierwszy egzamin rozpocznie się o godz. 9, drugi o 10.45.

Zmiany szykują się również w sposobie przeprowadzania egzaminów maturalnych. Licealiści nie będą już zdawać jednego dnia testu z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Egzaminy będą rozłożone na dwa dni. Rozszerzenie uczniowie napiszą dzień po poziomie podstawowym. Matury zaczną się 4 maja. W pierwsze dwa dni odbędą się obowiązkowe testy z języka polskiego, kolejne dwa poświęcone będą matematyce. Następnie większość maturzystów przystąpi do języka angielskiego.

Zmiana nastąpi również w zakresie matur ustnych z języka obcego. Teraz uczniowie mogą zdawać egzamin nie tylko na poziomie podstawowym, ale i rozszerzonym.

W związku z nowymi przepisami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawiły się plotki, że uczniowie zespołów szkół ogólnokształcących mogę mieć nawet trzy tygodnie wolnego. Niestety, licealiści i gimnazjaliści srogo się tym razem rozczarują. Według rozporządzenia ministra edukacji narodowej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ciągu całego roku szkolnego mogą mieć tylko 10 dni wolnych od zajęć dydaktycznych.

W województwie śląskim funkcjonuje aż 106 zespołów szkół ogólnokształcących. Większość tych placówek będzie musiała poradzić sobie z problemem jak pogodzić egzaminy i przeprowadzanie zajęć lekcyjnych.
Zapytaliśmy dyrektorów szkół co zrobią, żeby bez szkody dla jednej i drugiej strony mogły odbyć się zarówno testy jak i lekcje.

Aleksander Porębski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej tłumaczy jakie metody zastosują, żeby egzaminy nie zakłóciły normalnej pracy.

- Podczas egzaminów z zakresu podstawowego uczniowie będą mieli dni wolne. Jednak podczas rozszerzenia zajęcia będą odbywały się normalnie, z tą tylko różnicą, że dzwonki zostaną wyłączone. Testy odbędą się także w innej części szkoły. Dodatkowo całość nadzorować będą nauczyciele - zapowiada Aleksander Porębski.

Jeszcze inną propozycję dla swoich maturzysów ma Florian Brom, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Gliwicach.

- Uczniowie będą pisać egzamin w sali gimnastycznej i auli, które są odpowiednio oddalone od klas. Dzwonki na czas testów też oczywiście wyłączymy - zapewnia Florian Brom.

Z kolei Małgorzata Sokół, dyrektorka zespołu szkół ogólnokształcących nr. 3 im. Bolesława Prusa w Sosnowcu obiecuje, że jej maturzyści będą mieli pełen komfort.

- W dni kiedy odbędą się testy rozszerzone zdający będą mieli do dyspozycji całe drugie piętro szkoły - mówi Małgorzata Sokół.

OKE o maturze

O kontrowersjach związanych z tegorocznymi zmianami w zasadach zdawania testów gimnazjalnych i maturalnych mówi nam Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie:
3 tygodnie wolnego dla uczniów to bzdura. Ustawowo na cały rok przysługuje uczniom tylko 10 dni.
Większość szkół ma odpowiednie warunki, aby przeprowadzić egzaminy nie rezygnując przy tym z zajęć dydaktycznych. Testy mogą odbywać się w aulach lub salach gimnastycznych. Dzwonki lekcyjne powinny zostać wyciszone na ten czas. Wolne dni będą tylko wtedy, gdy maturzyści będą zdawać podstawę z języka polskiego i matematyki.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewolucja w szkołach. Nowe zasady matury i egzaminu gimnazjalnego - Dziennik Zachodni