Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta stanęła na czele Stowarzyszenia Ślązaków SONŚ

PS
KTO JEST KIM W STOWARZYSZENIU OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJPiotr Długosz - skarbnik SONŚ. Współzałożyciel pierwszego koła RAŚ w Opolu w roku 2002. Założył je m.in. z Tomaszem Mazurem, Henrykiem Włoką i bratem Tomaszem Długoszem.Jest absolwentem filologii germańskiej na Uniwersytecie Opolskim. Tematem jego pracy magisterskiej były Dążenia autonomiczne na Górnym Śląsku po I wojnie światowej.Swoje życie związał z regionem, pracując najpierw jako nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Węgrach, następnie w Polsko-Niemieckiej Bibliotece Caritas im. J. Eichendorffa w Opolu. Obecnie jest pracownikiem prywatnej firmy w Opolu.W 2004 roku założył stowarzyszenie MŁODZIEŻ GÓRNOŚLĄSKA, które zajmuje się promocją regionu w jego historycznych granicach, organizując m.in. Górnośląskie Dni Dziedzictwa. W ramach działań młodzieżowych organizuje wycieczki przybliżające młodzieży historię Śląska, koncerty oraz różnego rodzaju kursy. Jest członkiem Ruchu Autonomii Śląska.
KTO JEST KIM W STOWARZYSZENIU OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJPiotr Długosz - skarbnik SONŚ. Współzałożyciel pierwszego koła RAŚ w Opolu w roku 2002. Założył je m.in. z Tomaszem Mazurem, Henrykiem Włoką i bratem Tomaszem Długoszem.Jest absolwentem filologii germańskiej na Uniwersytecie Opolskim. Tematem jego pracy magisterskiej były Dążenia autonomiczne na Górnym Śląsku po I wojnie światowej.Swoje życie związał z regionem, pracując najpierw jako nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Węgrach, następnie w Polsko-Niemieckiej Bibliotece Caritas im. J. Eichendorffa w Opolu. Obecnie jest pracownikiem prywatnej firmy w Opolu.W 2004 roku założył stowarzyszenie MŁODZIEŻ GÓRNOŚLĄSKA, które zajmuje się promocją regionu w jego historycznych granicach, organizując m.in. Górnośląskie Dni Dziedzictwa. W ramach działań młodzieżowych organizuje wycieczki przybliżające młodzieży historię Śląska, koncerty oraz różnego rodzaju kursy. Jest członkiem Ruchu Autonomii Śląska. ARC
Justyna Nikodem została przewodniczącą Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. We wtorek odbyło się I Walne Zebranie Członków SONŚ, podczas którego wybrane zostały władze. Zobaczcie kto kim jest w SONŚ.

We wtorek odbyło się I Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Przewodniczącą została Justyna Nikodem, znana m.in. z tego, że w 2004 r. została Młodzieżową Ślązaczką Roku w konkursie Po naszymu, czyli o śląsku. Wiceprzewodniczącym został Wojciech Glensk, bratanek prof. Joachima Glenska, słynnego prasoznawcy z Uniwersytetu Opolskiego. Skarbnikiem został Piotr Długosz. Zarówno Długosz jak i Glensk będą również odpowiadali za kontakty z mediami. Najważniejsze osoby w zarządzie SONŚ są równocześnie członkami Ruchu Autonomii Śląska. Roman Knopp i Stefan Zdzuj zostali członkami zarządu.

Zobacz, kto stoi za oficjalnymi władzami Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

Jednym z punktów było ustalenie rocznej składki członków stowarzyszenia w wysokości 12 zł. Składki nie muszą jednak płacić osoby do 18 roku życia.

Jednocześnie nowy zarząd został zobligowany do przedstawienia nowego projektu statutu stowarzyszenia, który wprowadzi m.in. możliwość tworzenia struktur terenowych oraz ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego.

Założyciele SONŚ na pierwszym zebraniu zaapelowali także do różnych środowisk społecznych o rzeczową debatę na temat rozwoju tożsamości na Śląsku.

Prokurator zaskarżył rejestrację SONŚ - Czytaj uzasadnienie

"W ostatnich dniach głośno zrobiło się o rejestracji naszego stowarzyszenia. Wielu polityków przypisuje nam niecne cele najczęściej bez zapoznania się z uzasadnieniem naszego wniosku rejestracyjnego. Mimo wniosku prokuratury o ponowne rozpatrzenie sprawy przez opolskie sądy, jesteśmy nadal przekonani do swoich racji. Życzylibyśmy sobie jednak publicznej debaty z udziałem naukowców (np. prof. Maria Szmeja, dr Elżbieta Sekuła czy dr Danuta Berlińska), gdzie będziemy mogli w spokojnej i rzeczowej dyskusji przedstawić nasze argumenty. Odmowa prawa do rejestracji stowarzyszeniom chcących skupiać osoby deklarujące narodowość śląską nie ma dzisiaj podstaw prawnych i może jedynie pogłębiać żal sporej grupy mieszkańców Śląska z powodu braku woli do kompromisu ze strony państwa polskiego" - napisali członkowie SONŚ w oświadczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobieta stanęła na czele Stowarzyszenia Ślązaków SONŚ - Dziennik Zachodni