Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętnych do policji przybywa, ale kolejek nie ma

Joanna Oreł
Mieszkańcy śląskich miast garną się do pracy w policji. Lista kandydatów wydłużyła się o jedną trzecią. Powód? Jak zwykle wszystko rozbija się o pieniądze.

W 2010 roku w policji chciało pracować 4 tys. 181 osób. Natomiast w ubiegłym roku było to 6 tysięcy 118 kandydatom. Ilu z nich się udało? W sumie, w ciągu dwóch lat, do pracy w śląskiej policji przyjęto 1150 osób. Co oznacza, że na jedno stanowisko przypada od 10 do 18 chętnych. W 2012 roku również jest wielu zainteresowanych.

- Nie oznacza to jednak, że nachodzą nas tłumy. Kolejek nie ma - twierdzi Andrzej Gąska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jak tłumaczy - nabór do służby policji prowadzony jest cały czas, nie tylko w komendzie głównej, ale również w miejskich i powiatowych.

O wyborze pracy w policji, a nawet popularności, jeżeli chodzi o wybór takiego zawodu decydują zwykle trzy sprawy.

- Może zarobki nie są aż tak duże, ale na pewno są na wyższym poziomie niż w przypadku innych zawodów - przyznaje Andrzej Gąska. - Poza tym, dla wielu jest to gwarancja stałej pracy. Policja to nie jest firma, którą nagle ktoś może zamknąć - dodaje.

Gąska przyznaje również, że praca w policji to możliwa do przewidzenia ścieżka kariery. - Ktoś kto pracuje solidnie i jest zaangażowany ma szansę na wyższe stanowisko, bo ścieżka awansu jest jasna - twierdzi.

Na popularność pracy w policji mogła wpłynąć liberalizacja przepisów. O służbę mogą starać się również ci, którzy zostali ukarani grzywną w postępowaniu mandatowym. Wcześniej mieli oni zamkniętą drogę do służby.

Oto warunki, jakie powinni spełniać kandydaci do pracy w policji.

SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:
obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub w wyniku przeniesienia do rezerwy).

Spośród kandydatów preferuje się osoby z wykształceniem wyższym magisterskim (lub równorzędnym), w tym w szczególności o kierunku przydatnym do służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia, informatyka, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne).

TU ZNAJDZIESZ INFORMACJĘ O POTRZEBNYCH DOKUMENTACH

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!