Niepełnosprawni na wózkach testowali Koleje Śląskie

  Niepełnosprawni na wózkach testowali Koleje Śląskie

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwudziestoosobowa grupa podopiecznych z mikołowskiego Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże wybrała się w środę rano na wycieczkę do Częstochowy. Przy okazji sprawdzili, jak Koleje Śląskie przygotowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że przygotowane są, bo muszą.
  W październiku 2010 r. Marcin Mikulski, prezesem stowarzyszenia Aktywne Życie, osobiście testował dworzec PKP w Katowicach. Dworzec test oblał.

  W październiku 2010 r. Marcin Mikulski, prezesem stowarzyszenia Aktywne Życie, osobiście testował dworzec PKP w Katowicach. Dworzec test oblał. ©Mikołaj Suchan

  O zamiarze podróży wycieczkowicze poinformowali przewoźnika 48 godzin wcześniej (zgodnie z zasadami), ale nie zaznaczyli, że przyjedzie ich aż 20. Na dworcu w Katowicach pojawili się 7 minut przed odjazdem.

  Koleje Śląskie stanął jednak na wysokości zadania. Pociąg odjechał z peronu, przy którym była winda, niepełnosprawnym osobom pomocy udzielili pracownicy i grupa odjechała szczęśliwie do Częstochowy.

  Dworzec PKP w Katowicach nie dla niepełnosprawnych na wózkach ZOBACZ ZDJĘCIA


  Jednak Koleje Śląskie nie są tu wcale prymusem. Bowiem taki obowiązek narzuca na przewoźników jedna z unijnych dyrektyw. W związku z tym, również PKP Intercity i Przewozy Regionalne Katowice mają infolinie oraz adresy mejlowe, za pośrednictwem których można zgłaszać, gdzie i kiedy będzie potrzeba pomocy w transporcie osób niepełnosprawnych.

  Joanna Niketa, pracownik Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże Caritasu Archidiecezji Katowickiej oraz osoba niepełnosprawna

  Bariery dla osób niepełnosprawnych likwidowane są powolutku. Oczywiście, w większości instytucji, typu - np. urzędy, nie ma ich praktycznie w ogóle. Coraz lepiej jest również, jeżeli chodzi o sklepy. Natomiast w kwestii przystosowania pojazdów komunikacji zbiorowej, mogę wypowiedzieć się w kwestii autobusów, bo tymi głównie jeżdżę. I na szczęście, większość z nich jest już niskopodłogowa, więc nie mam większych problemów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama