Katowice: Urzędnicy nie lubią kontaktować się z...

  Katowice: Urzędnicy nie lubią kontaktować się z mieszkańcami?

  Wioleta Niziołek/Echo Miasta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Inicjatywa Napraw Sobie Miasto chce przełamać niechęć urzędników do kontaktów z mieszkańcami. Społecznicy nie czekając na innych, nie pierwszy raz biorą sprawy w swoje ręce. Sprzątali już centrum Katowic z plakatów i ulotek, myli dworzec PKP w Ligocie, a teraz chcą ustalić regulamin kontaktów urzędu z mieszkańcami.
  - Zaczęliśmy się tym interesować od czasu przystąpienia miasta do planu zagospodarowania fragmentu Śródmieścia. O spotkaniu w tej sprawie nikt nie wiedział, a gdyby nawet, to musiałby wziąć urlop, bo było w godzinach pracy. Wniosków zwykle nie ma, więc urząd nie musi nic uzgadniać. Trzeba dać ludziom możliwość decydowania o mieście i ocenić, czy to się sprawdza, ale nie można ludzi w ogóle odcinać od informacji - mówi Krajewski.


  Za wzór podaje Sopot, gdzie na mocy uchwały mieszkańcy mają szansę uczestniczenia w dyskusji o jakimś fragmencie miasta, najczęściej w miejscu łatwo dostępnym, np. w siedzibie rady dzielnicy. - Może w Polsce to są rzadkie praktyki na razie, ale w innych krajach to już standard. We Francji ciężko podwyższyć dom o jedną kondygnację bez społecznej akceptacji. U nas przychodzi ktoś, chce zrealizować jakąś inwestycję i to urzędnicy decydują: tak albo nie - mówi Krajewski.

  A chodzi o to, żeby decydowali wspólnie z mieszkańcami. Temu ma służyć regulamin dotyczący informowania ludzi o każdym etapie procesu planowania przestrzennego, od momentu sporządzenia planu zagospodarowania po budowę obiektów publicznych. - Nie wystarczy informacja w BIP - ie i ogłoszenia na tablicy w Urzędzie Miasta. Chcemy, żeby informacja była ogólnie dostępna, w tym na profilach społecznościowych czy na urzędowej Platformie Konsultacji Społecznych. Można na przykład wysłać sms - a do mieszkańców dzielnicy itp. - mówi Krajewski. Stosowną uchwałę może teraz podjąć Rada Miasta. Projektem zainteresował się już jej przewodniczący Arkadiusz Godlewski.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama