Dziadek i babcia z ciekawym hobby to skarb dla wnuków

  Dziadek i babcia z ciekawym hobby to skarb dla wnuków

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Krystyna Kaczmarczyk i Jadwiga Stańczuk ćwiczą zawsze w poniedziałki i czwartki
  1/4
  przejdź do galerii

  Krystyna Kaczmarczyk i Jadwiga Stańczuk ćwiczą zawsze w poniedziałki i czwartki ©Marzena Bugała

  Skończyły się czasy, kiedy babcie szykowały wnuczkom drugie śniadanie i zabierały się za gotowanie. Dziadkowie zaś siedzieli przed telewizorami z pilotem w ręku lub cały Boży dzień spędzali w gołębniku. Fitness, joga, tai - chi, bieganie w maratonach czy zwiedzanie Europy na rowerze. Tak wygląda dzień babci i dziadka XXI wieku.
  W naszym regionie aktywnych babci i dziadków nie brakuje. Z raportu instytutu ARC Rynek i Opinia, wynika, że prawie co druga osoba po 50-tce uprawia sport. Potwierdza to dr Helena Hrapkiewicz, kierowniczka katowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Ponad 50 procent naszych słuchaczy chodzi na jogę, pilatess, gimnastykę w wodzie lub uprawia nordic walking - wylicza.

  Nadchodzący weekendy, kiedy obchodzą swoje największe święto - Dzień Babci i Dzień Dziadka, to doskonała okazja by pasją zarazić wnuczki i wnuczków, którzy jak co roku przyjadą w odwiedziny.


  Stanisław Wójcik. Rok urodzenia 1943. Dziadek 15 - letniej Natalii, który w 2009 rozpoczął uprawiać bieganie długodystansowe. Przez ten czas przebiegł w sumie: na treningach 6033,5 km, na zawodach biegowych 1202 km. Łączny czas samego biegania to 646 godz. 16 min. i 3 sek. - To podstawowa dyscyplina uprawianego przez mnie sportu, daje największą radość, niezależność i zdrowie - mówi biegacz z Dąbrowy Górniczej, i jak dodaje lubi także narty, jazdę na rowerze górskim oraz ... skoki spadochronowe. W ubiegłym sezonie biegowym zdobył prestiżową nagrodę Korona Maratonów Polskich. Swoją pasją już zaraził syna. Także Natalia coraz częściej biega z dziadkiem.

  Zofia Więckowska, uśmiechnięta i pełna życia 80 - latka z Czeladzi przez cały grudzień nie chodziła na fitness. - Zmogła mnie grypa i nie mogłam wyjść z domu - opowiada. Zaraz jak pokonała chorobę ruszyła na zajęcia. Regularnie ćwiczy od ponad 10 lat. - Nie chcę się chwalić, ale dzięki temu czuję się doskonale - mówi. Nieraz ćwiczy z córką i wnuczką.

  Na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 w Czeladzi, gdzie ćwiczy pani Zofia w każdy poniedziałek i czwartek można spotkać również babcie - Krystynę Kaczmarczyk i Jadwigę Stańczuk.
  - Trzeba nad sobą pracować, by nie stać się budyniową masą - alarmuje pani Jadwiga, która namówiła sąsiadkę na fitness. Teraz pani Krystyna, która przez pięć lat ćwiczyła jogę do fitnessu, który uprawia od czterech lat, dołączyła zajęcia z tai - chi i naukę tańca towarzyskiego. Nie wyobraża sobie spędzić emerytury w domu przed telewizorem.

  - W taki sposób marnuje się czas, a fajnie jest wyjść z domu i zacząć coś robić - namawia pani Krystyna. Panie mają kondycję lepszą niż niejeden 30 - latek, który dzień spędza w pracy lub przed komputerem. Skąd ta pewność? Sprawdziliśmy to na własnej skórze - ciężko im dorównać.

  Pewnie trudno też byłoby dogonić na rowerze Teresę i Ewalda Beresków z Tychów, którzy doczekali się już czworo wnuków i prawnuczki. Na dwóch kółkach objechali prawie całą Europę.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama